Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
پس‌نشینی تند

«ایالات‌متحده و قضاوتی دیگر»

2013 July 16

 

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

دولت اوباما این روزها تحت فشار شدید افکار عمومی سیاه‌پوستان این کشور قرار دارد که خواستار تجدید نظر در روند دادگاه «جرج زیمرمن» متهم به قتل «تری‌ون مارتین» نوجوان غیرمسلح سیاه‌پوستی هستند که چند روز پیش در پایان بررسی این پرونده‌ی جنجالی بی‌گناه تشخیص داده شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

١٠٠شهر در ایالات متحده در یکی دو روز گذشته صحنه‌ی اعتراض‌های گسترده بویژه در ایالت‌هایی بوده است که اکثریت ساکنین آن را آفریقایی- آمریکایی تباران تشکیل می‌دهند. این نخستین نمونه از این دست اعتراض‌ها به نتیجه‌ی پرونده‌هایی در تاریخ آمریکا نیست که در آن دو نژاد مختلف درگیر ماجرا بوده‌اند. در مشهورترین موردها از این دست در ابتدای دهه‌ ٩٠، بازداشت خشونت‌آمیز «رادنی کینگ» سیاه‌پوست، به علت رانندگی در حالت مستی و ضرب و شتم او بوسیله‌ی چهار پلیس شهر لس‌آنجلس، بازتاب گسترده‌ای در آمریکا داشت تا حدی که پس از برائت سه تن از آنان با رای هیات منصفه‌ای که تمامی اعضای آن را سفیدپوستان تشکیل می‌دادند، این شهر و حومه‌ی آن درگیر یکی از وسیع‌ترین شورش‌های تاریخ آمریکا شد و بیش از یک میلیارد دلار خسارت به لس‌آنجلس وارد کرد.

GEORGE ZIMMERMAN TRIAL

در واکنش به این اعتراض‌ها، «اریک هلدر» دادستان کل ایالات متحده روز دوشنبه گفته است که قول می‌دهد تا از سوی وزارت دادگستری آمریکا تحقیقات مجددی درباره‌ی این پرونده صورت بگیرد. گفتنی است که هیات ژوری توضیحات زیمرمن را در دفاع از خود وارد دانسته و او را بی‌گناه تشخیص داده بودند. هلدر خطاب به معترضین به این رای اضافه کرده است که: «ما هم هم‌چون شما در مبارزه با خشونت برعلیه جوانان همراه و مصممیم تا در آینده بتوانیم از بروز دوباره‌ی چنین وقایع تراژیک و دردناکی جلوگیری کنیم. ما علاوه بر این تلاش می‌کنیم تا در هر پرونده‌ای، در هر شرایطی و در مورد هر نژادی عدالت برقرار شود.» جریان این پرونده و تظاهرات و اعتراض‌های گسترده به روند بررسی آن، «باراک اوباما» و «اریک هولدر» را به عنوان نخستین رییس‌جمهور و دادستان کل سیاه‌پوست تاریخ کشور آمریکا در موقعیت بسیار دشواری قرار داده است.

a2

اوباما از مردم آمریکا خواسته است تا با حفظ آرامش و احترام به خانواده‌ی مارتین، کوشش کنند تا دایره‌ی مهر، محبت و شفقت در بین نژادهای گوناگون در این کشور گسترده‌تر شود. برای بررسی دوباره‌ی این پرونده و به منظور این‌که ثابت شود «زیمرمن» در این مورد جنایی با قصد و نگاه نژادی دست به این عمل زده، کار سختی در پیش است چرا که باید نشان داده شود که آن‌چه که او را در آن لحظه و موقعیت ویژه‌ی ارتکاب جرم به جلو رانده، انگیزه‌ی نژادی بوده است. این پرونده و حواشی آن بهترین فرصت برای «باراک اوباما» و شماری دیگری از مخالفین آزادی حمل اسلحه و آنانی که برای محدود کردن این قانون تلاش می‌کنند، بوده است تا بتوانند از همراهی افکار عمومی جریحه‌دار شده‌ی آمریکاییان بهره ببرند تا شاید بشود تغییراتی در این قانون داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,