Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
پس‌نشینی تند

«قربانی یا شیطان»

2013 July 20

اکبر ترشیزاد / رادیو کوچه

مجله‌ی «گاردین» در آخرین شماره‌ی خود در نوشته‌ای به قلم «اد پلینگتون» Ed Pilkington به جنجالی پرداخته است که به سبب انتشار غیرقانونی و استفاده از عکس‌های «جوهر سارنایف» بر روی جلد مجله‌ی پرطرفدار «رولینگ استون» به پا شده است. با هم به خلاصه‌ای از این مقاله گوش می‌سپاریم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تصویر «جوهر سارنایف» بر روی آخرین شماره از مجله‌ی «رولینگ استون» جنجالی به پا کرده است. این تصویر سارنایف را در حالی نشان می‌دهد که دست‌هایش را به علامت تسلیم بالا برده است، دست‌هایی که از آنها خون می‌چکد و هم‌زمان بر روی پیشانی‌اش نور قرمز رنگ اسنایپر لیزری دیده می‌شود که در هر لحظه آماده‌ی شلیک شدن است. این عکس درست در زمانی به ثبت رسیده که او در قایقی که پنهان شده بوده به دست پلیس گرفتار شده است. این یکی از بزرگ‌ترین عملیات تعقیب و گریز پلیس در تاریخ ایالات متحده‌ی آمریکا بود، عملیاتی که در جریان آن «تیمورلنگ سارنایف» برادر بزرگ‌تر جوهر به دست ماموران از پای درآمد.

20130720-pas neshiniye tond-Torshizad-ghorbani ya sheitana1

«سرجنت شان مورفی» کسی که این لحظه‌ی تاریخی را ثبت کرده می‌گوید که قصد او به تصویر کشیدن یک تروریست بوده است نه قهرمانی که عکسش بر روی جلد مجله‌ی «رولینگ استون» بیاید. انتشار این عکس از نظر پلیس غیرقانونی بوده و به همین جهت مورفی تا زمان کامل شدن تحقیقات از کار معلق شده است. انتشار این تصویر موجی از خشم و نفرت عمومی را در بوستون دامن زده است و بخشی از این حملات متوجه عکاس بوده چرا که به باور بسیاری هم‌چون شهردار بوستون، مورفی آتش بیار این معرکه بوده است.

مورفی در اعتراض به این اقدام مجله رولینگ استون به رسانه‌ها گفته است که این کار آنها نه تنها توهین به خانواده‌های قربانیان این حوادث تروریستی است بلکه می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای کسانی که گمان کنند با انجام اعمالی از این دست می‌توانند تصویر خود را بر روی جلد مشهورترین مجلات دیده و یک شبه معروف شوند. در میان عکس‌های مورفی نمونه‌های دیگری هم موجود بوده است که «جوهر سارنایف» را در حالات مختلفی نشان داده است اما «رولینگ استون» متهم است که تصاویر انتخابی این مجله چهره‌ای متین و آرام از این تروریست ارایه کرده است. پلیس ماساچوست در بیانیه‌ای گفته است که انتشار این تصاویر از سوی مورفی غیرقانونی بوده و او به همین سبب از سوی پلیس تحت بازجویی قرار خواهد گرفت.

Tsarnaev

«رولینگ استون» در شماره‌ی آخرش شرح حال مفصلی هم از زندگی «جوهر سارنایف» منتشر کرده است. نویسنده‌ی این زندگی‌نامه اظهار کرده که سارنایف جوان است هم‌چون بسیاری از مخاطبان این مجله و تمامی تلاش آنها بر این بوده است که بتوانند با تشریح پیچیدگی‌های شخصیت او کمک کنند تا دریافته شود چگونه یک جوان ممکن است این مسیر وحشتناک را به سرعت طی کرده و این تراژدی برای او و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند رخ دهد. گفتنی است که جوهر سارنایف پیش از ارتکاب این اقدام تروریستی، هیچ پرونده‌ی حقوقی نداشته و در گذشته هیچ عمل غیرقانونی و غیراخلاقی از او سر نزده بوده است. او اکنون اما متهم به کشتن چهار نفر و ایجاد انفجاری است که به افراد و اماکن عمومی آسیب‌های جدی وارد کرده است. لازم به ذکر است که برای هفده مورد از سی موردی که دادگاه جوهر سارنایف را به آن متهم کرده، در قوانین این ایالت مجازات اعدام در نظر گرفته شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,