Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
پس‌نشینی تند

«در سوگ رویای آمریکایی»

2013 July 30

اکبر ترشیزاد / رادیو کوچه

این روزها بسیاری از آمریکاییان دیگر به «رویای آمریکایی» که در آن کار و تلاش فراوان سرانجام به موفقیت اقتصادی و مالی خواهد انجام انجامید باور چندانی ندارند. رشد طبقه‌ی متوسط در ایالات متحده همواره نوید بخش، تضمین کننده‌ و موتور محرک اقتصاد این کشور بوده است، امروزه اما با ناامیدی فزاینده از وضعیت موجود در اقتصاد آمریکا این موتور از حرکت بازمانده است. اکنون کم نیستند آمریکایی‌هایی که گمان می‌کنند قرار نیست سعی و تلاش امروز آنها تضمین کننده‌ی آینده‌ی خود و فرزندانشان باشد. پرسش اینجاست که چه چیزی باعث تغییر این نگرش شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ورشکستگی دیترویت می‌تواند به عنوان یک نماد از ناامیدی مردم آمریکا قلمداد شود. نتایج تحقیقی که به تازگی در مجله‌ی نیویورک تایمز به چاپ رسیده نشان می‌دهد که میزان موفقیت در شهرهای بزرگ به نسبت مناطق روستایی و حاشیه‌ی شهری بیشتر بوده است همچنین کسانی که والدین ثروت‌مندتر و سطح تحصیلات بالاتری داشته‌اند به لحاظ اقتصادی کامیابی بیشتری داشته‌اند. پس از بحران اقتصادی در دهه‌ی گذشته، میزان دست‌مزدها کاهش وحشتناکی داشته و شرایط برای میلیون‌ها آمریکایی فاجعه‌بار بوده است. سختی شرایط موجود در ایالات متحده شاید فقط بتواند با دوران بحرانی که این کشور در فاصله‌ی میان دو جنگ جهانی تجربه کرد قابل قیاس باشد.

20130730-pas neshiniye tond-Torshizad-dar soog royaye amricayia1

نابرابری در درآمدها و حقوق‌ها در گذشته هم در آمریکا وجود داشته اما باعث توقف رشد اقتصادی نمی‌شده است اما اکنون که هزاران نفر از میلیونرها پولدارتر شده‌اند و فقرا در منجلاب بیشتری فرو رفته‌اند نابرابری، مانعی جدی در انگیزه‌های اقتصادی شده است. بسیاری از آمریکاییان دولت اوباما را در برابر ناامنی اقتصادی موجود مسوول می‌دانند. اکنون بسیاری بر این باورند که دولت به این قانون نانوشته که تلاش و کار فراوان برابر با تضمین موفقیت یک آمریکایی است خیانت کرده است. برای دو قرن این تفکر یکی از ریشه‌ها و علل موفقیت ایالات متحده در تمامی جهان بود و خدشه‌دار شدن این باور می‌تواند برای کل آمریکا گران تمام شود.

20130730-pas neshiniye tond-Torshizad-dar soog royaye amricayia2

درست است که رسیدن آمریکا از جامعه‌ای کشاورزی در قرن 19 به یک اقتصاد صنعتی و سپس گذار به اقتصاد خدماتی هیچ‌گاه بدون رنج و سختی‌های پیش رو نبوده است اما گویا در دو دهه‌ی گذشته بیشتر بار و تحمل فشارها بر دوش طبقه‌ی متوسط بوده است. این در حالی است که اقتصادهای عمده‌ی رقیب آمریکا در جهان توانسته‌اند تا اندازه‌ای امنیت و برابری‌های شغلی و اقتصادی را در کشورشان پیاده کنند. شاید اکنون لازم باشد که آمریکاییان در شعار کهنه‌ی خود تغییری اساسی ایجاد کنند، آمریکا دیگر کشوری نیست که کار، تلاش و امید تضمین کننده‌‌ی یک زندگی خوب باشد بلکه فقط «ممکن» است باعث موفقیت شما بشود. آیا اقتصاد لرزان قرن 21ام آمریکاییان را در سوگ ارزش‌های بنیادینشان خواهد نشاند؟ اکنون برای قضاوت کمی زود است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,