Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
بررسی نگاه روانشناختی جامعه ایرانی

«اگر قرار باشد فقط یکی را انتخاب کنید، ایران یا اسلام؟»

2013 August 05

شهروز فرهمند/ رادیو کوچه

در صورتی که مقاله های قبلی را مطالعه نکرده اید، می توانید از اینجا آغاز کنید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تحقیق اول: موارد ضروری برای گذران این روزها!

تحقیق دوم: احساس ایرانی ها نسبت به پلیس

تحقیق سوم: بهترین تفریح از نظر ایرانی ها

تحقیق چهارم: بهنظرشماچنددرصدمشکلاتباپولحلمیشود؟

تحقیق پنجم: چقدر از وقتتان را صرف دیدن تلویزیون ملی ایران می‌کنید؟

تحقیق ششم: آیا زود عصبانی می شوید؟

تحقیق هفتم: چه رنگی را دوست دارید؟

تحقیق هشتم: بدترین خصلت ایرانی ها از نظر من… بخش اول

تحقیق هشتم: بدترین خصلت ایرانی ها از نظر من… بخش دوم

سوال این تحقیق:اگر قرار باشد فقط یکی را انتخاب کنید…

جمعیت مورد آزمایش: ۷۷۵۹۸ نفر

رای

%

اگر قرار باشد فقط یکی را انتخاب کنید…

سوال

۶۹۸۸۸

۹۰/۰۶

ایران

پاسخ ۱

۷۷۱۰

۹/۹۴

اسلام

پاسخ ۲

۷۷۵۹۸

۱۰۰

جمعیت ایران و میزان دخالت رای دهندگان در رفراندم ۱۳۵۸

پس ازپیروزی انقلاب درسال ۱۳۵۷،به پیشنهاد روح‌الله خمینی همه‌پرسی حکومت جمهوری اسلامی ایران درروزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین ۱۳۵۸ درسراسرایران برگزارشدوبنابر اعلام‌برگزارکنندگان آن ۹۸٫۲ واجدین‌شرکت درهمه‌پرسی بادادن رای «آری»،بابرقراری حکومت جمهوری اسلامی موافقت کردند. این همه پرسی در حالی انجام شد که جمعیت واجد شرایط حدود ۲۱ میلیون نفر و کل جمعیت ایران نزدیک به ۳۵میلیون نفر بوده است.

به دو نمودار هرم جمعیتی ایران در سالهای ۱۳۵۵ و ۱۳۸۵ توجه کنید:

untitled1

untitled2همانطور که در نمودار به وضوح مشخص است، بخش بزرگی از جمعیت ایران در میان رده سنی ۰تا ۱۴ سال قرار دارند که واجد شرایط رای دهی نبوده اند. و هرم جمعیت سال ۱۳۸۵ کاملن نشان می دهد که این رده سنی با توجه به گذر زمان در حال حاضر اکثریت جامعه ایران را تشکیل می دهند، یعنی جوانانی که بدنه اصلی یه اجتماع هستند و هیچ نقشی در وقوع انقلاب و انتخابش نداشته اند.

از طرف دیگر جمعیت ایران به نسبت ۳۵ سال پیش بیش از ۲ برابر رشد کرده، یعنی افرادی که در این ۲دهه اول این ۳۵ سال به دنیا آمده اند نیز جزو جوانان ایران محسوب شده که ایشان هم هیچ نقشی در رفراندم سال ۵۸ نداشته اند.این نکته را هم باید در نظر گرفت که با توجه به متوسط عمر ۷۰-۷۵ سال در جامعه ایران، حدود ۵% از افرادی که واجد شرایط رای دهی بوده اند، اکنون فوت کرده اند.

بخش بزرگی از جمعیت ایران در میان رده سنی ۰ تا ۱۴ سال قرار دارند که واجد شرایط رای دهی نبوده اند…. از طرف دیگر جمعیت ایران به نسبت ۳۵ سال پیش بیش از ۲برابر رشد کرده، یعنی افرادی که در این ۲ دهه اول این ۳۵ سال به دنیا آمده اند نیز جزو جوانان ایران محسوب شده که ایشان هم هیچ نقشی در رفراندم سال ۵۸ نداشته اند.

با این استدلال ساده، می بینیم که جمعیت اصلی فعلی ایران هیچ نقشی در این انقلاب نداشته ولی مجبورند که راهی که پدران و مادرانشان –درست یا غلط- انتخاب کرده اند را بپیمایند.

انتخابات

با یک محاسبه ساده که سایت بی بی سی انجام داده می توان تعداد واجدین شرایط رای را در سال ۱۳۹۲ پیدا کرد.

«محاسبه برمبنای گزارش مرکزآمار»

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس ومسکن ۱۳۹۰ که توسط مرکزآمارایران تهیه شده است،میتوان برخی مشخصه‌های جمعیت شرکت کننده وازجمله تعدادواجدین شرایط رای رامحاسبه کرد.

براساس گزارش این مرکزمی‌توان حساب کردکه تعداد واجدین شرایط رای دادن کمی بالاتراز ۵۰ میلیون نفراست. این رقم براساس معادله زیربدست میاید:

– جمعیت درسال ۱۳۹۰ بالغ بر ۷۵ میلیون نفر (دقیقا ۷۵۱۴۹۶۶۹ نفر) بود.

– بیش از ۱.۵ میلیون نفرغیرایرانی (دقیقا ۱۶۸۸۱۹۵ نفر)،ازجمله اتباع افغانستان، درایران زندگی میکنندکه حق رای ندارند.

– جمعیت کشورمنهای کسانیکه تابعیت ایران را ندارند حدود ۷۳ میلیون نفر (دقیقا ۷۳۴۶۱۴۷۴ نفر) میشود.

– کسانیکه نمی‌توانند به خاطرکمبودسن رای بدهند – یعنی زیر ۱۹ سال دارند – بالغ بر ۳۲.۱۶ درصدجمعیت هستند.

– مابقی،یعنی ۶۷.۸۴ درصد (دقیقا ۴۹۸۳۶۲۶۴ نفر) واجدشرایط رای دادن هستند.

– برحسب رش دسالانه جمعیت، باید ۱.۵ درصدبه تعدادنفرات فوق افزود.

بااین حساب تعداد واجدین شرایط رای دادن کمی بالاتراز ۵۰ میلیون نفر (دقیقا ۵۰۵۸۳۸۰۷ نفر) است که به آماراعلام شده توسط وزارت کشور نزدیک است.

و نتایج انتخابات ریاست جمهوری به شرح زیر است:

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور آخرین نتایج اعلام شده، از ۵۰ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۱۹۲ نفر واجد شرایط رای دادن، ۳۶ میلیون و ۷۰۴ هزار و  ۱۵۶نفر رای دادند که ۳۵ میلیون و ۴۵۸ هزار و ۷۴۷ رای صحیح اخذ شد.

بدین ترتیب میزان مشارکت مردم در این انتخابات، ۷۲.7 درصد بوده است.

در همین ابتدا، شاهد افت فاحش رای دهندگان به میزان ۲۸ درصد هستیم و می بینیم که جمعیتی حدود ۱۴ میلیون نفر به گفته منابع داخلی رای نداده اند یا به عبارت دیگر با این ساختار حکومتی موافق نیستند وگرنه به زعم خود در همکاری با آن اقدام می کردند. این جمعیت بدون رای یا مخالف، چیزی کم از جمعیت رفراندم ندارد.

به هر حال، این آمار و ارقام برای این بود تا ملموس تر، تعداد موافقان و مخالفان این سبک حکومتی را نشان دهیم.

تحلیل نتیجه تحقیق

و اما نتیجه رای جمعیت مورد آزمایش سوال این تحقیق در این زمینه که اگر مجبور به انتخاب یکی از گزینه های «ایران» یا «اسلام» باشید، کدام یک را بر می گزینید؟

بیش از ۹۰% جامعه ایرانی، ایران را می خواهند بدون اینکه نیم نگاهی به اسلام داشته باشند. اینها، همان اکثریتی هستند که هیچ نقشی در این انتخاب و این انقلاب نداشته اند و حالا به این شکل مخالفت خود را بیان می کنند. این آمار تقریبن معکوس نتیجه رفراندم سال ۵۸ است. در آن زمان همه مردم به جمهوری اسلامی رای دادند و حالا فقط ایران را می خواهند. نکته ظریفی که در این رای گیری نهفته است این است که آیا این ۹۰% اسلام واقعی را دیده و چشیده اند– همانطوری که وعده داده شده بود- یا با اسلام کنونی و حاکم بر ایران مشکل دارند؟ آیا حکومت جمهوری اسلامی ایران، اسلام واقعی را حاکم بر جامعه کرده یا اسلامی شخصی ساز و Customized شده است؟ آیا به واقع بر پایه های دین اسلام تاکید می شود یا با فتواهای گوناگون عرصه را بر خود آسان و بر مردم تنگ می کند؟ آیا «اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید» رعایت می شود؟ آیا «لا اکراه فی الدین» ملاک کار است؟ و هزاران آیا و اگر و امای دیگر!

پر واضح است که بحث در این زمینه بس مفصل است و کتابها لازم است اما چیزی که عیان است، عدم رضایت جامعه ایرانی از حکومت اسلامی فعلی است.

و یک سوال شاید به ظاهر سطحی… با توجه به اینکه حکومت فعلی اذعان دارد که اکثریت ایران با شرایط فعلی موافق هستند، چرا یک رفراندم شبیه سال ۱۳۵۸ برگزار نمی کند؟ (البته به شرطی که مجددن تقلبی در کار نباشد). پاسخ واضح است. حکومت و سرانش می دانند که به چه سمت و سویی می روند و نیز می دانند که چه بر سر ایران و ایرانی آورده اند، بنابراین لزومی به برگزاری رفراندم نمی بینند!

منابع:

سازمان ثبت احوال (http://www.sabteahval.ir/Upload/Modules/Contents/asset99/eteljamiyat88.pdf)

سایت بی بی سی (http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/05/130528_l10_sb_ir92_voters.shtml)

سایت ایسنا (http://isna.ir/fa/news/92032514691/)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۲ Comments


  1. شاهین
    1

    همه که مثل شما شکم پرست و دنیا دوست نیستن واقعا راست میگن کافر همه را به کیش خود پندارد.اکثر مردم ایران دینشونو دوست دارن و حرف شما هم بر پایه حدسیاته ایران بدون اسلام یعنی هیچ ولی واسه شما که دنیا رو دو دستی چسبیدی خوبه اقای جوگیر.