Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
پس‌نشینی تند

«سرزمین‌هایی که محو می‌شوند»

2013 August 05

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

آنطور که تحقیقات علمی نشان می‌دهند، از حد خارج شدن پدیده‌ی گرمایش زمین می‌تواند به پایان جهان منجر شود و تنها چیزی که می‌تواند امیدهای به تعویق افتادن آنرا زنده نگه دارد فعالیت‌های بشری برای نجات محیط زیست است. یک دهه پیش گمان بر آن بود که گرم شدن فاجعه‌بار زمین در آینده‌ی دورتری رخ بدهد اما محاسبات تازه که در تازه‌ترین گزارش علمی پژوهش‌گران که در کانادا و در مجله‌ی «داده‌های علوم زمین» به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که این زمان نزدیک‌تر از آن چیزی است که تصور می‌رفت. علت این موضوع به سبب پرتوهای خورشیدی بوده و جدای از تاثیر مخرب بشری بر روی گرمایش زمین است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

a1

 همین بلا میلیون‌ها سال پیش بر سر همسایه‌ی دیگر ما در منظومه‌ی شمسی یعنی سیاره‌ی زهره آمده است. دی‌اکسید کربن جو این سیاره را پوشانده و دما را در سطح آن به ۴۶۰رسانده تا جایی که پوسته‌اش مذاب شده و ادامه‌ی حیات بر روی آنرا غیرممکن کرده است.

یکی از نخستین عوارض و نتایج گرمایش زودتر از انتظار زمین، به زیر آب رفتن جزایر کم ارتفاع مرجانی در اقیانوس‌هاست. جزایری که میلیون‌ها سکنه داشته و با روند کنونی در آینده‌ای نه چندان دور اثری از آنها نخواهد بود. سرنوشت این افراد به نوع رفتار و زندگی دیگر انسان‌ها بر روی کره‌ی خاکی پیوند خورده است. برخی از این جزایر بیش از دو متر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع ندارند و به طور حتم تا آخر قرن حاضر از روی نقشه‌ی جغرافیا محو خواهند ‌شد. یکی از کشورها یعنی «جمهوری جزایر مارشال» با ۵۵ هزار سکنه از قربانیان اصلی این پدیده است. این جمهوری ماه آینده میزبان نشست جهانی خواهد بود به منظور اینکه از کشورهای ثروت‌مندی که بیشترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در جو زمین را دارند به طور جدی خواسته شود تا با اقدامات پیش‌گیرانه از سرعت گرمایش زمین بکاهند.

a2

این جزیره که در جریان جنگ سرد به یکی از پایگاه‌های ایالات متحده برای آزمایش تسلیحات هسته‌ا‌ی‌اش تبدیل شده بود، از «جان کری» نیز برای حضور در این همایش دعوت کرده است. شهروندان این کشور که خود و محیط‌زیست کشورشان بیشترین آسیب‌ها را از این آزمایش‌ها دیده‌اند از آمریکا بیش از هر کشور دیگری برای همکاری و همیاری در این پروژه انتظار دارند. جزایر دیگری هم‌چون مالدیو هم هستند که در خطر غرق شدن قرار دارند. این جزایر هم‌چنین با خطر خشکسالی‌های ادامه‌دار روبرو هستند که می‌تواند اقتصاد وابسته به میوه‌ها و گیاهان گرمسیری آنها را به شدت در خطر قرار دهد. برای نمونه در نتیجه‌ی کم آبی سال‌های اخیر میوه‌های نارگیل در این جزایر روز به روز بی‌آب‌تر و چروکیده‌تر می‌شوند چیزی که سبب می‌شود تا تولید شیر و خمیر نارگیل با تهدید نابودی کامل مواجه شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,