Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
شاد و تندرست

«زنان ورزش‌کار و ظلمی دیگر»

2013 August 08

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

در پی جنجالی که در دو هفته‌ی گذشته درباره‌ی توپ انتخابی لیگ برتر امسال برپا شده است، مدیر بخش خاورمیانه شرکت آل‌اسپورت به این انتقادها و به ویژه سخنان علی دایی پاسخ داده است. وحید جعفری گفته است:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«این که روی توپ‌ها سال ۲۰۰۷ درج شده مربوط به سالی است که فیفا این نوع توپ را رجیستر کرده است وگرنه ساخت این توپ‌ها به دو ماه هم نمی‌رسد و حداکثر ۴۵ روز پیش بوده است. این حرف‌ها حکایت از این دارد که دوستان بدون دلیل و مدرک و فقط برای تخریب این برند چنین مسایلی را مطرح می‌کنند. پیش از این که ما به لیگ ایران بیاییم مارک‌های دیگری بودند که ذینفع بودند. اما دوستان حضور ما را بر نمی‌تابند و به هر نحوی که شده می‌خواهند ما را زیر سوال ببرند.»

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار داشته است:

«شما اگر توپ‌های آدیداس را هم بررسی کنید متوجه می‌شوید که از رنگ‌های شاد استفاده کرده‌اند. توپ‌های لیگ برتر هم در حین بازی سفید تشخیص داده می‌شوند و فقط رگه‌های از رنگ نارنجی را دارد، مگر این که توپ ثابت باشد. اتفاقن شبیه همین توپ در لیگ فرانسه استفاده می‌شود که به رنگ سبز فسفری است. بحث این بود که برای لیگ ایران هم از همین توپ‌های فسفری استفاده شود، اما گفتند فسفری هم‌رنگ چمن می‌شود و مناسب نیست.»

او در پایان گفته است:

«در حال حاضر چهار هزار و ۵۰۰ توپ به سازمان لیگ داده‌ایم که قیمت هر کدام از این توپ‌ها ۲۸۰ هزار تومان است. اگر دایی واقعن دلش به حال فوتبال می‌سوزد خودش نمایندگی آدیداس را دارد و بیاید و رقابت کند ما که مشکلی نداریم. من دایی را یک جنتلمن می‌دانستم و یک شخصیت بی‌نظیر، اما تعجب کردم که از او این حرف‌ها را شنیدم. البته سرمربی استقلال هم با وجود این که تیمش با ما قرارداد دارد لباس‌های شرکت‌ دیگری را می‌پوشد و تخلف کرده است. من در این چند سال از حضور در بازار فوتبال ایران درآمدی نداشتم و به دنبال منافع خود نبودم.»

—————————————————————–

a1

مشکل توهین تماشاگران فوتبال ایران به داوران و بازیکنان و مربیان تیم‌های حریف، سال‌ها لاینحل باقی مانده بود. در حقیقت می‌شود گفت که راه‌حل مناسب وجود داشت اما هیچ مسوولی در کمیته‌ی انضباطی جرات اعمال آن را نداشت. هفته‌ی گذشته اما با حکم انضباطی فدراسیون فوتبال از تیم‌های استقلال، ملوان و سایپا به خاطر فحاشی تماشاگران‌شان هر کدام یک امتیاز کسر شد. شک نباید داشت که این بهترین و تنها راه پیش‌گیری از وقوع دوباره چنین پیشامدهای تلخی است چرا که وقتی تماشاگری ببیند با سخنان نسنجیده‌اش تیم خودش آسیب جدی می‌بیند، نه تنها خودش از این کار دوری خواهد کرد بلکه مانع از فحاشی دیگران هم می‌شود.

—————————————————————–

علی مظاهری، ملی‌پوش وزن ۹۱ – کیلوگرم بوکس ایران در مسابقات قهرمانی آسیا، حدود یک ماه پیش در مسابقات اردن، در همان مبارزه اول به بوکسور میزبان باخت و حذف شد، پس از آن کادر فنی تیم‌ملی علیه او موضع گرفته و اعلام کردند که دیگر دوران او بسر آمده است.

حالا اما پس از گذشت چندین روز از شروع اردوی مسابقات جهانی او بار دیگر به تیم‌ملی دعوت شده است.  مربی تیم‌ملی در این باره گفته است: «او به خاطر سابقه و خدماتی که به بوکس داشته باز هم به اردو دعوت شد!»

اکبر احدی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرده است:

«پس از مسایلی که در مورد مظاهری، گل آرا و قاسمی‌پور پیش آمده بود بار دیگر با مظاهری صحبت کردم و قرار شد تا او از دور بعدی که ۲۹ مرداد ماه است به تیم‌ملی اضافه شود. این ملی‌پوش خوب بوکس ایران سال‌های سال برای این رشته زحمت کشیده است و بعد از شنیدن دلایل عدم حضور او در اردو و شرایطش، تصمیم گرفته شد او هم به اردو بیاید.»

مربی تیم‌ملی بوکس اما درباره‌ی دو ملی‌پوش مغضوب دیگر یادآور شد:

«امین قاسمی‌پور و فروتن گل آرا به خاطر همان بی‌انضباطی و عدم حضور در اردوها به دور جدید تمرینات هم دعوت نخواهند شد و شانسی برای ملی‌پوش شدن ندارند.»

حال باید دید که علت این تبعیض آشکار در حق دو ملی‌پوش دیگر چیست.

————————————————————–

حسن حمیدی مربی سابق تیم‌ملی کشتی درباره وضعیت فدراسیون کشتی، اظهارات جالبی داشته است:

«متاسفانه این بی‌تدبیری وزارت ورزش و جوانان بود که باعث شد کشتی به این حال و روز بیفتد. وقتی دو سال انتخابات فدراسیون برگزار نمی‌شود و تکلیف فدراسیون مشخص نیست، این اتفاقات هم اجتناب ناپذیر است. الان هم که دولت عوض شده و هیچ کس از عباسی نمی‌پرسد چرا با برگزار نکردن انتخابات این بلا را به سر کشتی آورده‌اند.»

او اضافه کرده است:

«البته مسوولان فدراسیون هم مقصر هستند. وقتی کسی نمی‌تواند کاری انجام دهد از نظر اخلاقی، شرعی و اعتبار مدیریتی باید خودش تکلیف خودش را مشخص کند. وقتی خطیب دید که در مدیریتش ثبات شکل نمی‌گیرد به عنوان کسی که سال‌ها در ورزش بوده باید تکلیف خود را مشخص می‌کرد. این سهل‌انگاری‌ها در واقع خیانت به کشتی بوده است.»

—————————————————————–

آرزو حکیمی پاروزن المپیکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگاران به صحبت‌های اخیر سرپرست فدراسیون قایقرانی واکنش نشان داده و اظهار کرده است:

«آقای ابراهیمی در شرایط کنونی به جای اینکه وضعیت را آرام کند و کمی به فکر آرامش روحی من باشد، بدتر من را آتش می‌زند. ایشان گفته‌ است که پاسپورت آرزو برای اعزام به کانادا در سفارت این کشور بوده و به همین دلیل نمی‌توانستیم برای آلمان اقدام کنیم. آنها ۱۰ روز مانده به مسابقه‌ها پاسپورتم را گرفتند که شرایط اعزام ما را به کانادا مهیا کنند. همان زمان خنده‌ام گرفت و گفتم مگر می‌شود ۱۰ روزه این اتفاق بیفتد؟ حالا این مسایل به کنار. در اردو فهمیدم تیم‌ملی پنجم شهریور عازم آلمان می‌شود. به فدراسیون گفتم ۲۵روز زمان داریم پس من را نیز به رقابت‌های آلمان اعزام کنید که در پاسخ گفتند، زمان کم است و نمی‌شود این کار را انجام دهیم. حالا کسی نیست از آنها بپرسد چطور برای کانادا ۱۰ روز قبل از مسابقه‌ها اقدام کردید اما حالا برای اعزام به آلمان ۲۵ روز زمان کافی نیست؟ چطور پاسپورت من برای اعزام به کانادا درگیر بود اما پاسپورت یکی از پسران که قرار بود در آلمان پارو بزند، درگیر نبود؟»

a2

او با اشاره به صحبت‌های سرپرست فدراسیون مبنی بر اینکه گفته آرزو حکیمی ورزشکاری مطرح و عنوان‌دار نیست گفت:

«آقای ابراهیمی در شرایطی این حرف‌ها را می‌زند که از قایقرانی شناخت دارد. نمی‌دانم این حرف‌ها از کجا می‌آید. مگر ورزشکاران قایقرانی را نمی‌شناسد. من یک سال قایقرانی تمرین کردم و به سه مدال آسیایی رسیدم. ستاره رقابت‌های آسیایی بودم. به مدال برنز ۴ نفره کایاک رسیدم. در قهرمانی جوانان جهان با صدم ثانیه مدال را از دست دادم و چهارم شدم. هیچ کدام از ورزشکاران پسر نیز در رقابت‌ها و کاپ‌های جهانی به فینال A نرسیده اما من در کاپ بزرگسالان لهستان و آلمان ششم و نهم جهان شدم. اگر من ورزشکاری عنوان‌دار نیستم پس این عناوین را چه کسی به دست آورده است؟»

حکیمی در پایان گفته است:

«پدر و مادر من از این موضوع ناراحت هستند و تنها گفته‌اند به احترام آقای دنیامالی و زمان بازگشت او به فدراسیون به قایقرانی برگردم. من نیز در این فاصله ۴۰روز مانده به قهرمانی آسیا هنوز تصمیمی نگرفته‌ام. واقعن نمی‌دانم چه بگویم؟ صحبت‌های فدراسیون خنده‌دار است. خودشان نمی‌دانند چه می‌گویند. زمانی که از آنها سوالی می‌پرسم که پاسخ نمی‌دهند تنها سکوت می‌کنند. این که نشد جواب. با این حال من برای قهرمانی جهان آماده شده بودم. به سادگی این مسابقه‌ها از دست رفت و می‌دانم که برخی در فدراسیون تلاش نکردند. مسوولانی هستند که نخواستند تیم به رقابت‌ها اعزام شود.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,