Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
پس‌نشینی تند

«روسیه و آمریکا ناچار به همکاری»

2013 August 10

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

گرچه خبر لغو دیدار رییس‌جمهور آمریکا و روسیه در راس خبرهای یکی دو روز گذشته قرار گرفته است اما این واکنش نه برای تحلیل‌گران روابط سیاسی این دو کشور عجیب بود و نه کسی آن را زیاد جدی گرفت. واکنش ایالات متحده به اعطای پناهندگی موقت به اسنودن می‌توانست تندتر از این باشد، که نبود، و مقایسه‌ی این اقدام اوباما با شروع جنگ سرد تنها به لطیفه‌ای بی‌مزه می‌ماند و فقط ادامه‌ و کش‌دار شدن آن می‌تواند نگرانی‌ها را دامن بزند. دیدار وزرای امور خارجه و دفاع دو کشور نشانه‌ی مثبتی است که دوطرف ماجرا تمایل چندانی به عمیق شدن این شکاف ندارند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در حال حاضر سوءتفاهم‌های فراوانی میان روسیه و ایالات متحده وجود دارد که گمان می‌رود بیش‌تر آن‌ها ریشه‌های اقتصادی داشته باشند. اقتصاد روس‌ها بیش از آنی که پیش‌بینی می‌شد به انرژی وابسته است و افزایش قیمت نفت و گاز و نگه‌داشتن آن در همین سطح به نفع این کشور است. شاید این یکی از علل تمایل روسیه به ادامه‌ی بحران‌های منطقه‌ای هم‌چون شورش‌ها در سوریه است. در طرف دیگر نباید از یاد برد که عدم همراهی و در برخی موارد تقابل این کشور با سیاست‌های اعراب منطقه‌ی خلیج‌فارس هم‌چون عربستان و قطر می‌تواند در آینده برای روسیه مشکل‌ساز شود. از سوی مقابل، همان قدر که موضع مسکو در قبال سوریه مورد انتقادهای جهانی قرار گرفته است بی‌تفاوتی آمریکایی‌ها در برابر کودتا در مصر سوال‌برانگیز شده است.

20130810_obama_koocheh

واقعیت این است که چرخش درگیری‌های سوریه به نفع حامیان بشاراسد که از کمک‌های بی‌دریغ روسیه و جمهوری‌اسلامی ایران بهره می‌برند فضای روابط روس‌ها و آمریکایی‌ها را تیره‌تر کرده است. تا چند ماه پیش غربی‌ها امید داشتند که در آینده‌ای نزدیک رژیم حاکم بر دمشق تغییر کند اما حالا چنین به نظر می‌رسد که این پیش‌بینی‌ها غلط از آب درآمده است. نگارنده اما بر این باور است که ماجرای اسنودن نشان می‌دهد که چنین منازعاتی میان دو کشور به آخر خط رسیده است و مسکو و واشینگتن هر دو دریافته‌اند که بدون همراهی یکدیگر هیچ بحرانی در جهان قابل حل نخواهد بود. درست است که روسیه دچار فساد شدید سیاسی و اقتصادی است و شاید نتوان به آسانی از این کشور به عنوان یک قدرت بلامنازع یاد کرد اما واقعیت‌های موجود در جای جای جهان نشان می‌دهد که آنها هنوز توانسته‌اند جایگاه سنتی خود را در مناقشات منطقه‌ای حفظ کنند و در مواقع لازم موی دماغ آمریکاییان شوند. از آن طرف روس‌ها نیز می‌دانند که هیچ زمانی مانند حال حاضر از نفوذشان در جمهورهای تازه استقلال یافته کاسته نشده است. حضور روزافزون غربی‌ها و در راس آنان آمریکایی‌ها در آذربایجان مشتی است نمونه‌ی خروار.

20130810_obama1_koocheh

قدرت افکار عمومی در آمریکا می‌تواند مشکلی دیگر برای روس‌ها باشد. برای نمونه موضوع قوانین ضداقلیت‌های جنسی در روسیه مخالفت‌های جدی را در آمریکا برانگیخته است تا جایی که خواستار تحریم المپیک زمستانی شده‌اند. درست است که نباید مردم دو کشور را درگیر این مناقشات سیاسی کرد اما واقعیت این است که هم‌جنس‌گرایان در آمریکا حقوق و آزادی‌های بیشتری دارند و فعالان این حیطه از نفوذ بالایی در رسانه‌های آزاد برخوردارند. از دیگر سو وضعیت حقوق‌بشر و آزادی عمل روزنامه‌نگاران در روسیه شرایط اسفناکی دارد. مرگ «سرگئی ماگنیتسکی» وکیل روس که منتقد فساد مالی و سیاسی در این کشور بود و هم‌چنین مورد بازداشت «آلکسی ناوالنی»، از فعالان کمپین مبارزه با فساد در روسیه و از منتقدان اصلی ولادیمیر پوتین، نمونه‌های آشکاری از این حقیقت هستند. همه‌ی این‌ها دست روس‌ها را برای انتقاد از آمریکا در موضوع اسنودن بسته است و در واقع دوطرف را در موضعی برابر قرار داده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,