Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
پس‌نشینی تند

«المپیک زمستانی و فرصتی برای دگرباشان»

2013 August 13

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

یکی از گروه‌های پرشمار پناهندگان خارجی در آمریکا و انگلستان را دگرباشان جنسی روس تشکیل می‌دهند که نشان از شرایط نامناسب زندگی آنها در این کشور دارد. این روزها اما حساسیت‌ها به این نوع رفتار دولت روسیه بیشتر و بیشتر از پیش شده است و اعتراضات بر علیه برخورد تبعیض‌آمیز روس‌ها با اقلیت‌های جنسی هر روز شدیدتر و دامنه‌ی آن گسترده‌تر می‌شود. پارلمان روسیه به تازگی قانونی را به تصویب رسانده است که هرگونه اظهارات هم‌جنس‌گرایانه در اماکن عمومی این کشور را ممنوع می‌کند. این در حالی است که بیشتر کشورهای اروپایی سال‌هاست که برای تمامی گرایش‌های جنسی حقوقی برابر قایل هستند. در حال حاضر رعایت حقوق هم‌جنس‌گرایان در هر کشوری در جهان نشانه‌ای از فرهنگ بالا و معیاری برای سنجش میزان رواداری و دموکرات بودن مردم آن است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این روزها دولت‌های انگلیس و ایالات متحده به شدت از سوی افکار عمومی در کشورشان تحت فشار هستند تا المپیک زمستانی آینده در روسیه را به سبب آنچه رفتار تبعیض‌آمیز با اقلیت‌های جنسی شناخته می‌شود بایکوت کنند.

a1

باراک اوباما در تازه‌ترین واکنش خود اظهار داشته است که او در برابر کشورهایی که هم‌جنس‌گراها و ترانس‌جندرها را مورد اذیت و آزار قرار داده بردبار نخواهد بود. روسیه البته در اذیت و آزار دگرباشان جنسی در جهان تنها نیست. گودلاک جاناتان رییس‌جمهور نیجریه به تازگی پیش‌نویس قانونی را ارایه کرده است که به موجب آن ازدواج هم‌جنس‌گرایان ممنوع، سازمان‌های حامی حقوق آنها غیرقانونی اعلام و کلاب‌های هم‌جنس‌گرایان بسته خواهد شد و هم‌چنین نمایش گرایشات هم‌جنس‌خواهانه در انظار عمومی با مجازات روبرو می‌شود. جالب اینجاست که این قانون تحت عنوان «محافظت از تمامیت فرهنگ نیجریه» تهیه شده که کنایه‌ای است از نفوذ فرهنگ هم‌جنس‌خواهانه امپریالیسم غرب به دیگر کشورها.

اگر بخواهیم نیمه‌ی پر لیوان را ببینیم، بالاگرفتن برخوردهای تند با دگرباشان جنسی در برخی از کشورهایی که هنوز سنت‌های کهنه و مذهب بر روی فرهنگ آنها سایه انداخته است البته می‌تواند نشانه خوبی باشد. این نوع حملات بیان‌گر بالارفتن میزان شجاعت اقلیت‌های جنسی برای آشکار کردن گرایش خود و سخن گفتن از آن در میان خانواده‌ و دوستان و آشنایانشان است که سبب شده هر روزه مردم به وجود و حضور پرشمار این گرایش در کنار دیگر گرایش‌های جنسی پی‌ ببرند و ترس از گسترش این فرهنگ عدم پنهان‌کاری، دولت و حکومت‌های ایدئولوژیک را مجبور به واکنش‌های تندتری بر علیه آنها کرده است.

a2

۱۵ سال پس از آنکه هم‌جنس‌گرایی قانونی شمرده شده و ۱۰ سال بعد از اینکه از لیست بیماری‌های روانی خارج شده است اکنون فضا آنقدر عوض شده است که پاپ فرانسیس در برزیل در واکنشی عجیب و دور از انتظار برای نخستین بار گفت که اگر یک هم‌جنس‌گرا خدا را می‌جوید و انسان خوبی است او چکاره است که درباره‌اش قضاوت کند؟ این نشان می‌دهد که پاپ تازه هم، تلاش می‌کند تا خود را اندکی با افکار عمومی همساز کند.

در پایان باید گفت که بسیاری بر این باورند که در حالی که هنوز در دو کشور چین و هند که دو پنجم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند هم‌جنس‌گرایی به رسمیت شناخته نشده و در شمار فراوانی از کشورهای اسلامی دگرباشان با مجازات‌های سنگینی هم‌چون سنگسار روبرویند سخن از بایکوت کردن المپیک زمستانی در روسیه، برخورد درست و منطقی با این موضوع به نظر نمی‌رسد. برای نمونه می‌شود به جای آن از ورزش‌کاران شرکت کننده در این مسابقات خواست تا با پوشیدن لباس‌هایی که بر روی آن نوشته‌هایی در حمایت از دگرباشان جنسی و رعایت حقوق و آزادی‌های اجتماعی آنان وجود دارد تلاش کنند تا این فرهنگ را در جهان گسترش دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,