Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
دایره‌ی شکسته

«زیرلایه‌های خشونت»

2013 August 13

مهشب‌تاجیک/رادیو کوچه

خشونت پدیده‌ای است که در طول تاریخ همواره جریان داشته است و باعث آلام و مصائب بسیاری گشته است. با پیشرفت روزافزون بشر این مسئله به صورت مشکل اجتماعی حادی باقی مانده است و تنها با مصادیق و وجوه تازه­ای صورت می­پذیرد. پدیده‌ای به نام خشونت همیشه در حال بررسی است و اهالی فن به دنبال راهکارهایی برای کنترل این معضل عظیم هستند. شکل­های خشونت در طول روزگاران تغییر فرم داده است و نوعی از خشونت‌ها مورد بررسی قرار گرفته که ممکن تا پیش از این مورد توجه نبوده و به همین دلیل در لایه‌های زیرین نمود پیدا می­کرده است. خشونت خانوادگی یکی از این موضوعات است که به تازگی توجه جامعه‌شناسان را به خود جلب کرده است. زمانی که مسئله­ی خشونت در ابعاد خانگی مطرح می­شود، اولین فکری که به اذهان متبادر می­شود، مسئله­ی خشونت در مردان است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ax2

 بیشتر تحقیقات انجام­گرفته به این می­پردازد که چرا مردان خشونت­های کلامی و روانی روا می­دارند و با تحلیل ابعاد مختلف جامعه‌شناختی و روانشناختی سعی در پی‌برد و حل این معضل دارند.

در این میان اما مسئله‌ای که کمتر به آن توجه می­شود اعمال خشونت توسط زنان است. تصاویر ارایه شده از زنان به خصوص در جوامع سنتی تصویری مادرانه است که همیشه با ملایمت و نرمش همراه بوده است و هرگونه خشونت و رفتار تندی را از چهر­ه‌ی آنان می­زداید. واقعیت این است که بیشتر خشونت­های خانوادگی را مردان مرتکب می­شوند. زنان زیادی بر اثر خشونت‌های خانگی جاری دچار مرگ و یا نقص عضو می­شوند و از زندگی طبیعی خود باز می­مانند. اما در این میان زنانی نیز هستند که با خانواده­اشان خشونت می­کنند و شوهران و فرزندان خود را کتک می­زنند. مردان آزار دیده‌ی زیادی هستند که مورد تعرض و تهاجم همسران خود واقع می­شوند و تنها به این دلیل که این مسئله پدیده‌ی رایجی نیست کسی در پی تحقیق و جستجوی آن برنیامده است و هرگز از مردان سوال نمی­شود که آیا مورد خشونت­های فیزیکی و روانی واقع می­شوند یا خیر؟ مردان زیادی هم به دلیل مسئله‌ی شرم از بازگو کردن این خشونت پرهیز می­کنند و آن­را پیش خود نگه می­دارند.

ax 1

در بررسی پدیده‌ی خشونت بیشتر اوقات به این موضوع پرداخته می­شود که جنسی که ضعیف­تر است مورد خشونت واقع می­شود و دیگری از قدرت برتر خود برای اعمال خشونت بهره می­برد. در واقع با بررسی پدیده‌ی مردان خشونت دیده می­توان به این نتیجه رسید که مردان زیادی هم هستند که در مقابل اعمال زور از قدرت خود استفاده نمی­کنند. آن‌ها مورد آسیب­ها و تعرض‌های جسمی و روانی قرار می­گیرند و به دلایل بسیاری سکوت می­کنند تا شاید اوضاع بهتر شود. این سکوت می­تواند به دلیل وابستگی‌های مالی، جنسی و عاطفی باشد. درست مانند زنانی که به دلیل عدم استقلال و قدرت لازم در مقابل  فرایند خشونت سکوت می­کنند و تاب می‌آورند، این مردان هم دقیقن همان عکس‌العمل را نشان داده و اعتراض نمی­کنند. در چنین حالتی طرف مقابل این مردان بر آنان غالب شده و با استفاده از قدرت­های روانی و روحی و حتا گاهی جسمی آنان را تحت سلطه‌ی خود می­گیرند.

. واقعیت این است که بیشتر خشونت­های خانوادگی را مردان مرتکب می­شوند. زنان زیادی بر اثر خشونت‌های خانگی جاری دچار مرگ و یا نقص عضو می­شوند و از زندگی طبیعی خود باز می­مانند.

بعضی از جامعه­شناسان این رفتارها را نشان نوعی رهایی از انقیاد توسط زنان می­دانند که دست زدن به خشونت در برابر مردان را نوعی برابری جنس­ها می­دانند و به این صورت در پی احقاق حقوقی هستند که سال­ها نادیده گرفته شده است. آن­ها با رواج الگوهای مسلط مردانه که سال­های به این شکل جا افتاده و بسیاری از آن تبعیت می­کنند دست به خشونت می­زنند و سعی می­کنند با تسلط بر جنس مذکر خلاءهای مربوط را جبران کنند. با بررسی پدیده‌ی خشونت خانوادگی در زنان می­توان به این نتیجه رسید که پدیده­ی خشونت معضلی است که تنها به یک جنس اختصاص پیدا نمی­کند و هم زنان و هم مردان در معرض این آسیب انسانی قرار دارند. مسئله‌ی دیگر  این اشتباه مفروض است که بربرای جنسیتی بنا به نگاه‌های مردسالارانه‌ی بعضی از جوامع باید از همان الگوهای مردسالارانه­ی جا افتاده تبعیت نماید و الگوی اقتدار نوعی خشونت را می‌طلبد که باید روا داشته شود. خشونت پدیده‌ی آزارسانی است که مهم نیست بر یک فرد با یک جنسیت خاص و یا یک گروه و یا مردم یک کشور روا داشته شود. این معضل در هر شکلی باعث آسیب می­شود و اگر قوانین طوری طراحی می­شوند که مردانی را که دست به خشونت می­زنند محاکمه کنند، باید زنان هم به همان نسبت در معرض قانون مربوط به خشونت قرار بگیرند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,