Saturday, 18 July 2015
31 July 2021

«تقویم تاریخ»

2010 February 19

مریم/رادیو کوچه

marayam@koochehmail.com

سی ام بهمن –  نوزدهم فوریه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1303 خورشیدی- چهار روز پس از تصویب مجلس شورای ملی، ژنرال رضاخان پهلوی رسمن خود را فرمانده کل نیروهای مسلح ایران اعلام داشت. در آن زمان رضاخان پهلوی رییس الوزرا و وزیرجنگ بود.
  • 1322 خورشیدی – رای دادگاه جنایی تهران درباره متهمان به قتل زندانیان سیاسی با تزریق آمپول هوا و وسایل دیگر صادر شد. این وقایع در زمان پادشاهی رضاشاه روی داده بود. طبق این حکم، پزشک احمدی(پزشک زندان)به اعدام و سرپاس مختاری که در زمان ارتکاب این قتل ها رییس شهربانی بود به ده سال زندان محکوم گردیدند.
  • 1878 میلادی- «توماس ادیسون»اختراع خود گرامافون(فنوگرافPhonograph) را به ثبت داد. ادیسون که در میشیگان آمریکا به دنیا آمده بود و هلندی تبار بود در جوانی در کار تلگراف مشغول بود. وی اختراعات متعدد دیگر دارد از جمله ساخت لامپ برق.
  • 1986 میلادی – دانشمندان فضایی شوروی ایستگاه فضایی«میر»را به فضا فرستادند. این نخستین ایستگاه فضایی برای اقامت طولانی فضانوردان بود که بشر به مدار زمین فرستاد. ایستگاه میر (Mir میر به معنای صلح)تا مارس 2001 به مدت 15 سال در مدار زمین بود و در این مدت فضانوردان متعدد در آن اقامت کرده بودند.
  • 1473 میلادی – «نیکلائوس کوپرنیکوس»(Nicolaus Copernicus)(کوپرنیک)ریاضی دان و دانشمند فضایی لهستانی در این روز به دنیا آمد و 70 سال عمر کرد. وی صاحب فرضیه های تازه ای در فضاشناسی است. کوپرنیک همانند سایر دانشمندان قرون وسطی در رشته های دیگر علوم از جمله پزشکی هم تبحر داشت.
  • 1674میلادی-جنگ سوم انگلستان و هلند با امضای پیمان صلح«وست مینستر»(Westminster)پایان یافت و دولت هلند منطقه نیوآمستردام در آمریکای شمالی را به انگلستان واگذار کرد که این دولت آن را به نیویورک تغییر نام داد.
  • 1951 میلادی – «آندره ژید» ‏نویسنده ی فرانسوی در 82 سالگی درگذشت. ژید بیشتر عمر خود را در شمال قاره افریقا سپری کرد و داستان هایش را بر اساس زندگی مردم شمال اِفریقا نوشت. از معروف ترین آثار آندره ژید «مائده های زمینی و سکه سازان تقلبی» را می توان نام برد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,