Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
پیشنهادات عملی برای رییس جمهوری اسلامی ایران

«حسن روحانی برای عمل به وعده های حقوق بشری خود اقدام کند»

2013 August 22

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد، نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید. این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر می‌شود.

گزارش/ رادیو کوچه

منبع: کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

۳۰ مرداد ۱۳۹۲ کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی از حسن روحانی رییس جمهور ایران می خواهد که قدم‌های مشخصی برای  توقف نقض حقوق بشر توسط دستگاه‌های دولتی درکشور بردارد و برای حکمفرما کردن حاکمیت قانون در کشور اقدام کند.

در گزارش تفصیلی که امروز با عنوان «عمل به وعده ها: یک نقشه راه حقوق بشری برای «حسن روحانی» منتشر شد، کمپین به جزئیات نقض مستمر حقوق‌بشر در ۹ وزارتخانه دولتی که زیرنظر رییس جمهور هستند پرداخته و در ادامه توصیه ها و پیشنهاداتی را برای پایان دادن به این موارد مطرح کرده است. این گزارش همچنین توانایی آقای روحانی به عنوان رییس جمهور را در حوزه هایی که او کنترل مستقیم دارد و او را قادر می سازد که اقدامات فوری برای توقف نقض حقوق بشر در حوزه های مرتبط با خود انجام دهد، مدنظر قرار داده است.

اگر چه این گزارش به هیچ عنوان شامل همه موارد نقض حقوق بشر دردستگاه های دولتی نیست و همزمان به نقض حقوق ملت در دستگاه های خارج از اختیار رییس جمهور ایران نمی‌پردازد، اما می تواند به عنوان نقطه آغازی برای آقای روحانی به منظور عمل کردن به وعده‌های زمان پیکار انتخاباتی خود و احقاق حقوق مردم به حساب آید.

Rouhani_report_cover

هادی قائمی مدیرکمپین بین المللی حقوق بشر در ایران دراین زمینه گفت: «برای مدتی طولانی، فرهنگ مصونیت از مجازات در ایران جولان دار بوده و اجازه داده که نقض فاحش حقوق بشر بدون اینکه پاسخگویی برای آن باشد رخ بدهد و ادامه پیدا کند. مردم با آقای روحانی سخن گفته اند. رییس جمهور ایران باید از دستور کار خود برای اجرای قانون اساسی و همچنین دفاع از حقوق مردم استفاده کند.»

اگر چه از نظرکلی قدرت قوه مجریه در کلیت نظام جمهوری اسلامی ایران محدوداست، اما وزرایی که زیر نظر رییس جمهور هستند مسوول طیف گسترده‌ایی از نقض حقوق بشر طی سالهای گذشته بوده‌اند. به همین جهت رییس جمهور توانایی آن را دارد که با استفاده از همین قدرت محدود خود چنین مواردی را متوقف کند. آقای روحانی در مراسم تحلیف خود قول داد که قانون اساسی ایران را اجرا کند و بنابراین او باید سریعا تغییراتی را اجرا کند که سیاست‌هایی که منجر به نقض حقوق مردم می‌شود را متوقف و همچنین عملکرد مقامات را در این دستگاه‌ها نظارت کند و مکانیسم‌هایی که تضمین کننده اجرای قانون اساسی هستند را فعال و یا به کار گیرد.

شماری از نهادهای خارج از قوه مجریه مانند سپاه پاسداران و همچنین صداوسیما و قوه قضاییه ایران سرزمین‌های امنی برای ناقضان حقوق بشر شده‌اند. اگر چه به عنوان رییس قوه مجریه و مسوول اجرای قانون اساسی، رییس جمهوری قدرت آن را دارد که با تذکر قانون اساسی وانجام تحقیقات در خصوص موارد نقض حقوق ملت توسط این دستگاه‌ها به عنوان وظایفی که قوانین ایران برای او مشخص کرده است، به توقف موارد نقض یاد شده اقدام کند. او همچنین می تواند لوایحی را به مجلس معرفی کند و یا دستورات و آیین نامه‌هایی را به عنوان رییس قوه مجریه صادر کند و از این طریق در بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران تاثیرات جدی بگذارد.

درجریان مبارزات انتخاباتی سال ۹۲ در ایران، میلیون ها نفر از حامیان آقای روحانی خواستار احقاق حقوق سیاسی ومدنی شدند از جمله آزادی زندانیان سیاسی از زندان و همچنین پایان دادن به حصر خانگی منتقدان سیاسی. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران انتخاب آقای روحانی را فرصت مغتنمی می‌داند و آن را خوش آمد می گوید چرا که او تنها کاندیدایی بود که به طرح موضوعات مرتبط با نقض حقوق بشر پرداخت و این موضوع او را موقعیتی قرار می دهد که از همه ابزار در اختیار خود برای عمل به وعده ها و حاکمیت حقوق مردم استفاده کند.

کمپین همچنین از آقای روحانی می خواهد که به سالها دشمنی و خصومت دولت‌های قبلی نسبت به فعالیت و اقدامات و رابطه با فعالان مدنی و حقوق بشر – چه در داخل و چه درخارج از کشور- پایان دهد و برای عمل به وظایف و همچنین وعده‌های خود وارد گفت وگوی سازنده‌ای با جامعه فعالان حقوق بشر در عرصه داخلی و بین‌المللی شود تا بدین وسیله از امکانات گسترده و توان و تجربه و تخصص و عزم راسخی که در میان آنها برای بهبود وضعیت حقوق بشر وجود دارد، استفاده کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,