Saturday, 18 July 2015
03 August 2021
به بهانه زادروز «انسل آدامز»

«رئالیستی از پشت ویزور»

2010 February 20

محبوبه / کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیستم فوریه برابر با زاد روز« انسل آدامز» عکاس آمریکایی است. او با تاکید بر فرایند چاپ، راه‌های تازه‌ای را در تکنیک چاپ عکس، پیش پای عکاسان گذاشت. از او به عنوان مردی که علاوه بر هنرمندی، یک تکنیسین خلاق چاپ عکس هم بود، یاد می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

انسل آدامز بیستم فوریه سال۱۹۰۲ در سانفرانسیسکو به دنیا آمد. ۱۲ ساله بود که پدر و مادرش به استعداد او در موسیقی پی‌بردند و به این ترتیب به آموختن  پیانو پرداخت. چند سال بعد با عکاسی آشنا شد. اولین گزارش تصویری‌اش را در ۲۰ سالگی به چاپ رساند. اما هنوز آن قدر شیفته عکاسی نبود که پیانو را رها کند، تا آن جا که در ۲۳ سالگی هنوز مصمم بود یک پیانیست شود.

پنج سال بعد با عکاس برجسته آمریکایی «پل استراند» ملاقات کرد و مصمم شد عکاس شود. از آن به بعد نمایشگاه‌های زیادی گذاشت و مجموعه‌ها و گزارش‌های تصویری متنوعی از آمریکا به چاپ رساند. چاپ کتاب «مقدمه‌ای بر عکاسی»، تأسیس بخش عکاسی موزه هنرهای مدرن نیویورک و برگزاری نمایشگاه انفرادی «مکان آمریکایی »از سر فصل‌های کارنامه عکاسی او هستند.

موضوع عکس‌های انسل آدامز، بیشتر طبیعت و چشم اندازهای غرب آمریکا بود. فرم بیانی در تصویر برای آدامز اهمیت بیشتری از واقعیت داشت. او نگاتیو را مواد خام عکاسی می‌دانست و به چاپ به عنوان مرحله اجرا و به ثمر رساندن اثر، اهمیت بسیاری می‌داد. این حرکت توسط «استیگلیتز» شروع شده بود و نگاه آدامز متأثر از آشنایی با او به حساب می آید.

در اواخر سال‌ 1920 برخی از هنرمندان می اندیشیدند که عکاسی به طرز نامناسبی مورد استفاده قرار می‌گیرد و عکاسی پیرو سبک “نگاره نمایی” – یعنی عکاسی که در آن از اسلوب نقاشی و حکاکی تقلید می‌شود – خیانتی به قابلیت‌های این وسیله‌ی بیانی محسوب می‌شود که قادر است طبیعت را با امانت و به صورتی حقیقی بنمایاند.

آدامز در سال 1910 آخرین عکس‌های خود را به شیوه نگاره نمایی گرفت اما از آثار خود تا سال 1930 با آن‌که برای او موفقیتی بزرگ را به ارمغان آورده بودند، رضایتی نداشت .

انسل در 1931 تصمیم گرفت همه چیز را از نو آغاز کند و به اصالت بی‌پیرایه عکس‌های چاپ شده بر روی کاغذ براق اعتماد کند و استفاده از کاغذهای بافت‌دار عکاسی را کنار بگذارد.

آدامز دخل و تصرفی که به قابلیت‌های اساسی نگاتیو آسیب نزند را در عکاسی پی می‌گرفت و در همین راستا ابداع‌های زیادی برای تحول در چاپ و دست‌کاری نور و قابلیت‌های بصری داشت. او خودش می‌گوید: «من کنتراست و زمان نوردهی معینی را به عنوان پایه و اساس به دست آوردم بعد با تغییرات نور و عمل سوزاندن و بعضی اوقات با استفاده از فیلترهای گوناگون کنتراست، نگاتیو را چاپ کردم.»

آدامز با تأکید بر فرایند چاپ، راه‌های تازه‌ای را در تکنیک چاپ عکس، پیش پای عکاس‌ها گذاشت. در این میان از او به عنوان مردی که علاوه بر هنرمند بودن، تکنیسین خلاق چاپ عکس هم بود، یاد می‌شود. عکس‌های آدامز دارای وضوح زیادی هستند و ریزترین جزئیات را نمایان می‌کنند. او این ویژگی را «شیوه واضح و مستقیم عکاسی» می‌نامید و اظهار می‌کرد که مفهومی بسیار عمیق‌تر از دقت ساده فنی در آن نهفته است.

انسل آدامز بیست‌ودوم آوریل سال۱۹۸۴ در سن ۸۲ سالگی بدلیل نارسایی قلبی که در اثر سرطان وخامت یافته بود، درگذشت.

کتابی از عکس‌های آنسل آدامز با عنوان «400عکس:انسل آدامز» منتشر شده که شامل طیف گسترده‌ای از کارهای وی در یک کتاب تک‌جلدی است. در این مجموعه، عکس‌ها به پنج دوره تاریخی تقسیم شده‌اند و کارهای او را از سال‌های 1916 تا 1960 دربرمی‌گیرند. مطالب خواندنی دیگری نیز مانند توضیحاتی راجع‌به عکس‌ها و روش کار انسل آدامز، تکمیل کننده این مجموعه است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,