Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
پس‌نشینی تند

«سوریه و عراق، راه‌حلی نامشابه»

2013 September 02

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

در طول هفته‌ی گذشته و از سخنان مقامات آمریکایی آشکار شد که آنها حداقل در مقطع کنونی به دنبال حملات گسترده به سوریه نیستند اما در ظاهر اصل اعمال تنبیهات بر علیه بشار اسد قطعی شده است. اکنون و در حالی که روز به روز و ساعت به ساعت به حمله‌ی نظامی احتمالی آمریکا و متحدان غربی‌اش به سوریه نزدیک‌تر می‌شویم، بسیاری بر این باورند که هنوز گزینه‌های دیگری برای تنبیه و یا تحت‌فشار قراردادن بشاراسد وجود دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سوریه هنوز به منابع مالی خود در بانک‌های بین‌المللی دسترسی دارد و شمار فراوانی از بنگاه‌های اقتصادی کوچک غربی در حال حاضر همکاری خود را با دمشق قطع نکرده‌اند. البته بیشترین میزان همکاری‌های ممکن از جانب روس‌ها صورت می‌گیرد و اگر اراده‌ی قاطع بین‌المللی وجود داشته باشد با مانع ایجاد کردن بر سر تمامی ارتباط‌های اقتصادی سوریه می‌توان بدون جنگ و خونریزی این کشور را به زانو درآورد. روسیه شاید تا آخرین لحظات مخالف حمله‌ی نظامی باقی بماند اما در برابر تصمیم جهانی برای تحریم دمشق کوتاه خواهد آمد.

A1

روس‌ها و جمهوری اسلامی ایران هنوز به طور وسیع از بشار اسد حمایت می‌کنند. مسکو بزرگ‌ترین تامین کننده سلاح‌های گوناگون برای دمشق است و ایران منابع مالی بزرگی را در اختیار این کشور قرار می‌دهد. از دیگر سو تجربه‌ی عراق و افغانستان به خوبی نشان می‌دهد که معلوم نیست تمامی حملات نظامی که با هدف نجات غیرنظامیان صورت می‌گیرد به نتیجه‌ی مطلوب خود برسد و بدون شک تلفات احتمالی‌اش کمتر از حملات شیمیایی و یا موشکی خود اسد به مردم سوریه نخواهد بود.

روسیه شاید تا آخرین لحظات مخالف حمله‌ی نظامی باقی بماند اما در برابر تصمیم جهانی برای تحریم دمشق کوتاه خواهد آمد.

فراموش نباید کرد که پس از حضور بلندمدت آمریکا در عراق و افغانستان و تبعات تلخ آن برای آمریکاییان، افکار عمومی در این کشور به موفقیت و نتیجه‌ی مثبت هر حمله‌ی نظامی با دیده‌ی شک و تردید می‌نگرد. آنها امروز از زمان جنگ با عراق به دنبال دلایل قوی‌تری بر علیه بشار اسد هستند تا به دولت‌مردانشان برای حمله به این کشور مجوز بدهند. کارشناسان فراوانی هستند که در تاثیرگذاری حملات به سوریه تردید دارند پس باید به دنبال جایگزین‌های دیگری بود.

گرچه تحریم‌های موجود تا اندازه‌ی جلوی معاملات مستقیم سوریه با شرکت‌های عمده را گرفته است اما اسد از جمهوری اسلامی ایران راه‌های میان‌بری را آموخته است که به وسیله‌ی آنها می‌تواند به آسانی تحریم‌ها را دور بزند. گزارش‌هایی در دست است که بانک مرکزی سوریه هنوز با برخی از بانک‌های بزرگ غربی در حال همکاری است.

Mideast Syria

این بانک‌ها طرف حساب ایالات متحده هم هستند و اگر آمریکا بخواهد می‌تواند با تحت‌فشار قراردادن آنها مانع از همکاریشان با رژیم حاکم بر دمشق شود. با افشای نام این بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی، افکار عمومی کشورهای دیگر نیز می‌توانند دولت‌مردان خود را ترغیب کنند تا با قطع روابط اقتصادی خود با این مراکز موجب تغییر رویه‌ی آنها شوند. همین موضوع که اوباما هنوز برای حمله به سوریه منتظر تایید کنگره مانده است نیز به خوبی نشان از تردید او در موثر بودن چنین واکنشی به رفتار اسد دارد. هر چه طولانی‌تر شدن روند تصمیم‌گیری در غرب می‌تواند به نفع جامعه‌ی جهانی باشد تا بتوانند راه‌حل عاقلانه‌تری برای این مشکل بیابند. یادمان نرود که احتمال تجزیه شدن سوریه بسیار بیشتر از عراق است و در صورت گرفتار شدن آمریکا در این بحران، حل آن آسان به نظر نمی‌رسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,