Saturday, 18 July 2015
07 August 2020
گزارش خبری علمی

«قلدری در مدارس»

2013 September 15

دکتر آویده مطمئن فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

 اقدامات ضد قلدری در بسیاری از مدارس در اکثر کشورها به یک استاندارد تبدیل شده است اما، یک مطالعه جدید در دانشگاه آرلینگتون دریافته است که دانش آموزانی که در این مدارس تحصیل می‌کنند نسبت به کودکانی که در مدارسی بدون چنین برنامه‌هایی حضور دارند بیشتر احتمال دارد که قربانی قلدری باشند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یافته‌های یک مطالعه جدید با این درک مشترک که برنامه‌های پیشگیری قلدری می‌تواند به محافظت از کودکان از آزار و اذیت مکرر یا حملات جسمی و روحی کمک کند در تضاد است .

به گفته «جئونگ سئوکین»، استادیار عدالت کیفری و جرم شناسی در دانشگاه آرلینگتون، نویسنده  اصلی این مطالعه که در مجله جرم‌شناسی منتشر شده است، یکی از دلایل این معضل این است که دانش آموزانی که همسالان خود را مورد اذیت و آزار قرار می‌دهند در واقع زبان قلدری را از این مبارزات و برنامه‌های ضدقلدری آموخته‌اند.

مدارس در‌واقع به دانش آموزان می‌آموزند که آن‌ها چه کاری را نباید انجام بدهند اما، از طریق این برنامه‌ها دانش آموزان در معرض آنچه در‌ واقع قلدری است قرار می‌گیرند و بنابراین زمانی که توسط والدین یا معلمان مورد سؤال قرار می‌گیرند می‌دانند چه کاری انجام دهند یا بگویند.

این مطالعه نشان می‌دهد که مسیر برنامه‌های آینده باید بر استراتژی‌های پیچیده‌تر از فقط اجرای برنامه‌های پیشگیری قلدری همراه با امنیت مدرسه مانند نگهبانی و جستجوی کمد‌های شاگردان مدرسه یا استفاده دستگاه فلزیابی تمرکز داشته باشد. علاوه بر این، با توجه به این که قلدری یک رابطه انسانی مشکلی است، محققان به منظور توسعه سیاست‌های پیشگیری کار آمدی در این زمینه به تحقیق و درک بیش تری از دینامیک رابطه قلدر ـ قربانی احتیاج دارند.

20130915_Avideh_MedicalNews_AntiBullyingProgram_Pic1

به گفته رییس دانشکده هنرهای لیبرال دانشگاه آرلینگتون، جوامع نژادهای مختلف، قومی، مذهبی، اجتماعی و اقتصادی می‌توانند نیز از چنین مطالعات مهمی در رابطه با جرم‌شناسی و تحقیقات عدالت کیفری بهره‌مند شوند که اثر آن در بهبود وضع سلامت، یادگیری و روابط اجتماعی بسیار مثبت خواهد بود.

تحقیقات در حال رشد نشان می‌دهد که دانش آموزانی که در معرض قلدری فیزیکی یا عاطفی قرار می‌گیرند افزایش خطر قابل توجهی از اضطراب، افسردگی، گیجی، کاهش عزت نفس و خودکشی را تجربه کرده‌اند. در این مطالعه که توسط سازمان بهداشت جهانی حمایت شده است، علاوه بر عوامل محیطی مدرسه، محققان می‌خواستند بدانند درسطح دانش آموزانی که توسط همسالان خود در مدرسه مورد آزار واقع می‌شوند چه عوامل فردی نقش کلیدی ایفا می‌کنند.

«بیانگ هیون لی» دانشجوی دکترای جرم شناسی در دانشگاه ایالتی میشیگان، داده‌هایی از مطالعه «رفتار بهداشتی در کودکان سنین مدرسه» در ایالات متحده را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. این مطالعه هر چهار سال یکبار از سال ۱۹۸۵ انجام شده و نمونه پژوهش شامل هفت هزار و یک دانشجو آموز سنین ۱۲ تا ۱۸ سال از ۱۹۵ مدرسه مختلف است.

تیم مطالعه در دانشگاه آرلینگتون هم چنین نشان داده‌اند که پسران احتمالن بیش تر از دختران قربانیان قلدری فیزیکی هستند در حالی که دختران بیش‌تر قربانیان قلدری عاطفی می‌شوند. عدم دخالت و حمایت پدر و مادرها و معلمان به احتمال زیاد به افزایش خطر قربانی قلدری بودن کمک می‌کند. این یافته‌ها با مطالعات قبلی نیز هماهنگ است.

شایان ذکر است که محققان دریافته‌اند که نژاد و یا قومیت عامل قربانی قلدری شدن دانش آموزان در مدارس نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,