Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
با ابداع جدید محقق ایرانی

«درمان کوری تدریجی و سرطان »

2010 February 21

بابک ضیایی محقق ایرانی و پروفسور مهندسی الکترونیک و رایانه دانشگاه پوردو به کمک همکارانش موفق به ابداع تجهیزاتی شده است که در آینده‌ای نزدیک می‌تواند تعداد زیادی از بیماری‌ها از جمله سرطان و کوری تدریجی حیاتی به شمار رود.

به نقل از مهر، بابک ضیایی پروفسور مهندسی الکترونیک و رایانه دانشگاه پوردو زمانی که در مورد زمینه تحقیق‌های علمی‌اش تصمیم‌گیری می‌کرد بر‌سر دوراهی مهندسی و پزشکی قرار گرفته بود. راه حل او آغاز فعالیت در مرکز نانوتکنولوژی “بیرک” بود تا ابزارهایی کوچک و پیچیده را برای کمک به ارایه سریع‌تر و دقیق‌تر خدمات درمانی ابداع کند.

ضیایی به همراه تیمش در‌حال‌حاضر بر روی ابزاری آزمایش می‌کنند که می‌تواند شیوه‌ی کنونی پرتو‌درمانی را بهبود بخشد. به این‌شکل ابزاری الکترونیکی به اندازه یک دانه برنج در بدن بیمار و در حوالی منطقه سرطانی کار گذاشته خواهد شد که می‌تواند مقادیر پرتوهای دریافت شده منطقه مورد نظر را محاسبه کرده و به تکنسین‌ها گزارش کند.

به گفته ضیایی این ابزار می‌تواند تا اندازه قابل توجهی از آثار جانبی پرتو درمانی بکاهد زیرا مقادیر مختلف پرتو در پرتودرمانی می تواند نسبت به خود بیماری خطر بیشتری برای بیمار در‌بر‌داشته باشد. ضیایی می‌گوید ما تنها گروهی هستیم که بر روی چنین موضوعی مشغول مطالعه هستیم.

نمونه آزمایشی این ابزار سال گذشته ساخته شده و اکنون آزمایش بر روی آن در حال انجام است و ضیایی در کنار آن ابزار جدیدی را برای درمان اختلال‌های چشمی ابداع کرده است. ضیایی در توضیح این ابداع جدید می‌گوید: «گاهی اوقات زمانی که بیماران به کوری تدریجی مبتلا می‌شوند فشار چشم آنها باید توسط جراحی تصحیح شود و به همین منظور ابزاری ابداع کرده‌ام که می‌تواند از چشم پس از انجام چنین جراحی محافظت کند.»

این ابزار در هنگام جراحی در حفره‌ای درون چشم قرار گرفته و می‌تواند فشار اضافی وارد‌آمده بر‌روی چشم را از بین ببرد؛ فشاری که در صورت بی‌توجهی می‌تواند به اعصاب بینایی که عامل بینایی فرد به‌شمار می‌روند آسیب رسانده و به تدریج باعث کوری فرد شود.

این ابزار قابل تجزیه می‌تواند کوچکترین مقادیر فشار را نیز از بین ببرد و پس از دو هفته بدون وارد آوردن کوچک‌ترین آسیبی به بدن بیمار از بین خواهد رفت.

بر اساس گزارش پرودو اکسپوننت (Pordoexponent)، ضیایی به‌همراه تیمش بر روی پروژه‌ها و ایده‌های متعددی مشغول مطالعه هستند که از آن جمله می‌توان به ابداع شیوه‌ای برای انتقال مستقیم دارو به مغز، اندازه‌گیری فشار مغز و مثانه و ردیابی فرایند تکامل تومورهای سرطانی در بدن اشاره کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,