Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
پس از گذشت یک روز

«محدودیت به شبکه‌های اجتماعی بازگشت»

2013 September 21

واحد ترجمه/رادیو کوچه

منبع: نیویورک تایمز

روز سه‌شنبه مردم، در تهران پایتخت ایران قبل از اینکه خود مطلع شوند از سترسی بدون محدودیت به فیسبوک و توییتر محروم شدند. رفع فیلتر از شبکه‌های اجتماعی برای یک روز در ایران، این شبهه را در میان مردم به‌ وجود آورد که آیا مسئولان ایرانی با این عمل اهداف خاصی را دنبال می‌کرده‌اند یا اینکه فقط یک اشکال فنی بوده است.‌

وب سایت‌های بسیاری بعد از گسترش اعتراضات ضد دولتی پس از انتخابات سال ۲۰۰۹ بسته شدند، اما برای یک روز کامل، در روز دوشنبه، مردم ایران می‌توانستند بدون استفاده از هیچگونه فیلتر شکنی _که استفاده از آن ممنوع است_ وارد شبکه‌های اجتماعی شوند.

اینترنت در ایران همیشه صحنه منازعه میان کسانی که طرفدار حقوق و آزادی‌های فردی و کسانی که عقیده آن‌ها حفاظت از جامعه در مقابل اتفاقات و تاثیراتی است که جامعه را تهدید می‌کند، بوده است. نزاعی که در روز دوشنبه خبری از آن نبود.

حسن روحانی، رییس جمهور جدید ایران، مکررا متعهد به کاهش محدودیت‌های اینترنتی شده است. او خود در توییتر عضویت دارد، و اکانتش به وسیله نزدیکانش اداره می‌شود، همچنین وزیر امور خارجه او، محمدجواد ظریف نیز، هم در فیسبوک و هم در توییتر عضو است و اخبار و دیدگاه‌های خود را به مشاهده همگان می‌گذارد.

سیاسی‌های داخل ایران می‌گویند که آزادی عجیب اینترنت در روز دوشنبه، تلاشی بود از طرف کارکنان خود دولت _نام کسی برده نشده_ تا شاهد عکس العمل مردم باشند.

یکی از منابع نزدیک دولت جدید، که نخواسته به دلیل محرمانه بودن قضیه نامش گفته شود، می‌گوید: «عملی که در روز دوشنبه انجام گرفت اقدامی بود برای مشاهده و سنجیدن عکس العمل مردم به این موضوع که اگر این شبکه‌های اجتماعی محدودیت نداشت مردم چه کار می‌کردند. عملی که ظاهرا نتیجه‌ای مطلوب نداشته، چرا که دوباره همه چیز به حالت قبل خود بازگشته است.»

فرشاد قربان‌پور، یکی از تحلیل گران سیاسی دولت جدید نیز می‌گوید: «به نظر من مقامات قصدشان از این کار تنها دیدن عکس العمل مردم بوده، کاری که آنچنان در کشور ایران نادر نیست.»

18iran-articleLarge

به طور کل چیزی که مقامات با این کار قصد فهمیدنش را داشته‌اند بسیار نامفهوم است.

افراد محافظه کار این کار را یک اشکال فنی دانسته‌اند. قاضی عبدالصمد خرم آبادی، از افراد برجسته و تندرو به خبرگزاری مهر می‌گوید: «امیدواریم که دیگر از این اشتباهات رخ ندهد، اما اگر این عمل با هدف و قصد قبلی انجام شده باشد، ما با آن مقابله می‌کنیم.»

وی در سایت خبر آنلاین اظهار داشته است: «فیسبوک باعث از هم پاشیدن بنیان خانواده‌ها می‌شود و دلیل یک پنجم طلاق‌های کشور آمریکا است. بعضی از مسئولان به نظر زمانی تصمیم به آزاد کردن سایتی می‌گیرند، به خطرات تاثیر گذار آن در جامعه نمی‌اندیشند.»

روز سه شنبه، خبرگزاری فارس در یک مقاله بلند بالا به خطراتی که شبکه‌های اجتماعی در جامعه ایجاد می‌کنند پرداخته، و می‌گوید که فیسبوک مرز میان دنیای خصوصی و عمومی مردم را از بین برده است. «خیلی از زنان در صفحه خود عکس‌هایی بدون پوشش اسلامی قرار می‌دهند، هیچ حریمی در فیسبوک وجود ندارد. این موضوع بشدت خطرناک است.»

ازدیدگاهی دیگر، یکی از مجریان مشهور تلویزیونی، رضا رشید‌پور، همچنین یکی از طرفداران آقای روحانی، با باز شدن شبکه‌های اجتماعی و نامحدود شدن آن‌ها به مردم پیام تبریک فرستاده، اما گوشزد کرده است که: «امیدواریم که مردم با این اتفاق خود را کنترل کنند و مواظب خود باشند، و از طرفی دیگر، مقامات ما نیز صبورانه‌تر با مسئله برخورد کنند.»

اگر براستی این کار بر مبنای آزمایش مردم پایه ریزی شده است، در نتیجه این عمل نشان دهنده خواسته پایمال شده‌ی مردم در جهت داشتن فضایی با محدودیت کمتر است.

یک شهروند ایرانی، در تویی‌تر خود نوشته است «سلام به همه دنیا، ما الان بدون فیلتر‌ از توییتر برای شما پیام می‌گذاریم.» تقریبا ۹۰۰ نفر دیگر مشابه این پیام را فرستاده بودند، و می‌گفتند که این امری باور نکردنی است.

اما به هر حال این روزنه بسیار زود بسته شد. ریحانه، شاعر، در روز دوشنبه تلاش کرد تا این پیام را در فیسبوک خود بگذارد «۱، ۲، ۳… ۱، ۲، ۳… صدای مارو می‌شنوین، داریم امتحان می‌کنیم ببینیم فیسبوک بدون فیلتر شکن هم کار می‌کنه یا نه.» اما با گذر زمان دوباره فیلتر بازگشت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,