Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
پس‌نشینی تند

«خامنه‌ای و نقشی که تغییر می‌کند»

2013 September 23

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

روزی که اصلاح‌طلبان، محافظه‌کاران میانه‌رو و کسانی که به امید تغییرات محسوس در سیاست خارجی و وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم به حمایت از حسن روحانی در انتخابات پرداختند، عمده نگرانی‌شان مخالفت علی خامنه‌ای با سیاست‌ها و وعده و وعیدهایی بود که انتظار می‌رفت روحانی بخواهد پس از پیروزی‌اش دستیابی به آنها را پیگیری کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تجربه‌ی هشت سال ریاست جمهوری محمد خاتمی به خوبی نشان داده بود که عدم همراهی و موافقت رهبر جمهوری اسلامی با رییس جمهور در عمل برنامه‌های او را بی‌اثر خواهد کرد. این بار اما گویا مواضع‌ علی خامنه‌ای هم، تفاوت چندانی با نظرات رییس جمهور منتخب ندارد.

هفته‌ی گذشته خامنه‌ای در سخنرانی‌اش از «نرمش قهرمانانه» سخن گفت و به نوعی به مذاکرات پیش رو با غرب چراغ سبز نشان داد. شاید از این نظر بتوان رهبر کنونی جمهوری اسلامی را چند قدم جلوتر از سلفش روح‌الله خمینی دانست که سال‌ها پیش، کوتاه آمدن در برابر غرب و جامعه‌ی جهانی را به نوشیدن جام زهر تشبیه کرده بود.

a1

خامنه‌ای با بکار بردن این تعبیر به طور تلویحی خود را با امام دوم شیعیان و دشمنانش را با معاویه مقایسه کرده است که به نوعی نشان از این دارد که او به درستی می‌داند که اکنون غرب در موضع قدرت است و اگر او (و آشکارا نظام جمهوری اسلامی که سرنوشتش به تصمیات او گره خورده است) نخواهند در برابر غرب کوتاه بیایند، ادامه‌ی حیاتشان ممکن نخواهد بود.

چنین به نظر می‌رسد که دوران شمشیر بران «حسین»، در حکومت علی خامنه‌ای به پایان رسیده است و پس از این سخن از صلح و نرمش «حسنی» خواهد بود. جالب اینجاست که در مکتب تشیع همواره از دوران حکومت امام حسن به عنوان دوره‌ی رفاه، شادی و آرامش مسلمین یاد می‌شود و حال قرار بر این است که همنام او در جمهوری اسلامی نیز جامعه را به سمت رفاه اقتصادی رهنمون شود. نکته مهم برای اپوزیسیون خارج‌نشین و منتقدان درونی نظام جمهوری اسلامی این است که آیا این دوره‌ی گشایش فقط روی‌کرد خارجی خواهد داشت و یا اینکه شامل ایرانیان مخالف هم خواهد شد؟ در یک هفته‌ی گذشته شماری از جدی‌ترین منتقدان ایرانی که شامل وکلا، دانشجویان، روزنامه‌نگاران و کنشگران سیاسی-اجتماعی می‌شدند از زندان آزاد شدند و به برخی از روزنامه‌های منتقد اجازه‌ی فعالیت داده شد.

a2

معلوم نیست که این روند ادامه‌ خواهد داشت و آیا به سطوح بالاتری از رهبران و شخصیت‌های مخالف هم تعمیم پیدا می‌کند یا نه، اما شکی نیست که این روند اعتمادسازی در میان ایرانیان برای حکومت و در راس آن علی خامنه‌ای بسیار سخت‌تر از برقراری رابطه با دشمنان خارجی‌اش خواهد بود.

سیاست تازه‌ی نظام ممکن است تنها یک حرکت تاکتیکی باشد اما غرب نیز در طرف مقابل به این سادگی‌ها نرمش نشان نخواهد داد. در جهت دیگر و در جبهه‌ی داخلی هم هنوز معلوم نیست که آزادی شماری از مخالفان به این معنا باشد که نظام در آینده انتقادهای تند و تیز و آشکار آنها را تحمل خواهد کرد و تا میزان پایداری این وضعیت برای غرب و اپوزیسیون مشخص نشود نمی‌توان به تغییر اوضاع دل بست. غرب و در راس آن آمریکا برای تخفیف تحریم‌های اقتصادی بر علیه جمهوری اسلامی به تضمین‌های جدی نیاز دارند و همراهی مردم با نظام نیز مستلزم بازگشت اعتماد آنهاست. از همین روست که یکی-دو ماه پیش رو و تصمیم‌هایی که رهبری نظام در طول آن خواهد گرفت بدون شک یکی از حیاتی‌ترین دوره‌های زمانی برای جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,