Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
شاد و تندرست

«رشوه، سهم ناچیز ناداوران»

2013 September 26

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

دانیل کولرر Daniel Koellerer تنیس‌باز سابق اتریشی که خود در مارس ٢٠١٠ توسط دادگاه بین‌المللی ورزش (CAS) به دلیل دست داشتن در چندین مورد تبانی، از بازی و مربی‌گری به طور مادام‌العمر محروم شده است در اظهاراتی جنجال برانگیز رافایل نادال را متهم به استفاده از دوپینگ کرد. این بازیکن 30 ساله  به هفته‌نامه اتریشی «اشپورت‌ووخه» گفته است:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«اینکه نادال چیزی استفاده نکند را هیچ کس باور ندارد. او هفت ماه بازی نکرده، بعد فوریه برمی‌گردد و به یکباره ١٠ تا از ١٢ تا جامی را که بازی کرده می‌برد. این غیرممکن است! غیرممکن»

کولرر ادعا کرد که در تنیس شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه بالاترین مقامات تنیس دوپینگ‌های نادال را لاپوشانی می‌کنند:

«در واقع غیبت‌های هر چند وقت یک بار او به خاطر آسیب‌دیدگی، در اصل همان محرومیت‌های دوپینگ‌اند منتها با لباس مبدل!  اگر این شایعات درست باشند و این به صورت غیررسمی تحمل می‌شود، به نظر من یک گستاخی بی‌شرمانه است.»

———————————————

به ادعای سایت رسمی باشگاه پرسپولیس، امیرحسین حاجی‌زاده فوتبالیست نه ساله‌ای که با حرکات تکنیکی خود توجه خیلی‌ها را به خود جلب کرده بود و پخش گزارشی از او در برنامه نود با استقبال بسیاری از باشگاه‌ها برای به استخدام درآوردن او و زیر نظر گرفتن این پدیده همراه بوده است، طی قراردادی ده ساله به باشگاه پرسپولیس تهران پیوسته است.

a1

———————————————

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال رای خود را در خصوص تیم‌های استقلال تهران و ذوب آهن اصفهان اعلام کرد. بر این اساس به سبب تخلفاتی که دردیدار دو تیم ذوب آهن اصفهان و استقلال از هفته نهم لیگ برتر که روز ٢١ شهریور در اصفهان برگزار شد صورت گرفته است، کمیته انضباطی امیر قلعه‌نویی سرمربی استقلال، کریم بوستانی مربی این تیم، محمد مهدی نظری بازیکن استقلال، سینا عشوری بازیکن تیم ذوب آهن و باشگاه‌های استقلال تهران و ذوب‌آهن اصفهان را محروم و جریمه کرد. همچنین کمیته انضباطی از آندارنیک تیموریان بازیکن تیم استقلال به علت رفتار شایسته و خویشتن‌داری تشکر و قدردانی کرد.

———————————————

نایب رییس بانوان فدراسیون کاراته در سخنانی عجیب در مورد حذف تیم کاتای ایران از بازی‌های کشورهای اسلامی به دلیل پوشش غیرمتعارف گفت:

«این اقدام عجیب بود، اما برای ما افتخار است که به خاطر حجاب از مسابقات حذفمان کنند!»

اشرف امینی در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود:

«تیم داوری پس از اعتراض مصری‌ها تیم ایران را حذف کرد و اجازه نداد در فینال مبارزه کند، اما سوال ما این است اگر حجاب ملی‌پوشان ایران مشکل داشت، چرا در همان مبارزات اول تیم ما را کنار نگذاشتند؟ نمی‌دانم که داوران چرا این تصمیم را گرفتند. پوششی که ملی‌پوشان ما استفاده کردند مورد تایید فدراسیون جهانی بود و هیچ مشکلی نداشت. باختن ما به خاطر مساله حجاب مهم نیست، مهم این است که این اتفاق در بازی‌های کشورهای اسلامی رخ داد که ما اصلن انتظارش را نداشتیم.»

———————————————

منصور مهدی‌زاده دارنده مدال طلای رقابت‌های کشتی آزاد سال ١٩۶۵ در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره‌ی  قهرمانی تیم ملی کشتی ایران اظهار کرد:

«این قهرمانی‌ها بهترین زمانی است که می‌توان با آن موفقیت‌های گذشته را یادآوری کرد تا از قهرمانان آن زمان هم تقدیر صورت بگیرد. قهرمانی ایران نشان می‌دهد که هر جا کننده‌ی کار حضور داشته باشد، انگیزه‌های ملی و استعدادهای جوانان بیدار شده و این موفقیت‌ها به دست می‌آید.»

وی با اشاره به نقش رسول خادم در موفقیت تیم ملی کشتی، افزود:

«رسول و بقیه همکارانش آگاهی دارند و تجربیات‌شان دست به دست هم داد تا به موفقیت برسند. البته با یک گل بهار نمی‌شود، بلکه باید موفقیت‌ها و پشتوانه‌سازی مستمر باشد تا پیروزی اصلی در المپیک به دست بیاید. اکتفا به داشته‌های فعلی همان اشتباه گذشته خواهد بود.»

مهدی‌زاده با بیان این که فدراسیون کشتی نباید این قهرمانی را به نام خود تمام کند، خاطر نشان کرد: «امکانات کشتی‌گیران اصلن در حد تیم ملی نبود. این کادر فنی و کشتی‌گیران بودند که از جان و جوانی خود مایه گذاشتند. فدراسیونی که آن اتفاقات مغولستان برای تیم نوجوانانش به وجود آمد، نمی‌تواند این موفقیت را به حساب خود بگذارد.»

a2

———————————————

یکی از سنت‌های بجا و درست برنامه‌ی نود پیگیری مشکلات و معضلاتی است که در فوتبال ما وجود دارد. برای نمونه بررسی فساد مالی و پرداخت رشوه به بازیکنان و مربیان در لیگ یک، یکی از حرکت‌هایی بود که هر چند اندک اما در نهایت تا اندازه‌ای به تغییر وضعیت ساختار و فضای حاکم بر لیگ یک فوتبال ما منجر شد. موضوع پرداخت رشوه به داوران و تاثیری که حمایت آنها از تیم‌های ثروتمند در تغییر نتایج لیگ حرفه‌ای فوتبال می‌گذرد تازه‌ترین اقدام عادل فردوسی‌پور در برنامه‌ی نود است. این اقدام با طرح اتهام علی دایی بر علیه محسن قهرمانی داور بازی پرسپولیس و سپاهان که نحوه‌ی داوری‌اش سبب باخت تیم پرسپولیس شد، آغاز و به دیگر داوران و نتایج بازی‌های دیگر این فصل و فصول گذشته در لیگ حرفه‌ای ما نیز کشیده شد. در این میان اما گویا نکته‌ای مهم و بنیادین از چشم‌ها پنهان مانده است. داوران فوتبال ما به نسبت بازیکنان شاغل در لیگ حرفه‌ای از سطح تحصیلات و معلومات بالاتری برخوردارند و برای رسیدن به این مکان و جایگاهی که در آن قرار دارند رنج‌های فراوانی را متحمل شده‌اند. واقعیت این است که داوران هم مانند همه‌ی افراد دیگر اجتماع انسانند و نباید به دید افرادی معصوم به آنان نگاه کرد. در فوتبالی که شمار فراوانی از مربیان و بازیکنان بی‌ارزش که سطح دانش فنی و فیزیکی آنان بسیار پایین‌تر از  استاندارد لازم است سالانه میلیاردها تومان پول دریافت می‌کنند و حتا برخی از شاغلین در لیگ یک مالک خانه‌های میلیاردی و اتومبیل‌های چند صد میلیونی هستند، سهم داوران ما دست‌مزدهایی‌ست ناچیز و نتیجه‌ی این ظلم آشکار رواج فساد مالی و دریافت رشوه بوده است. نمی‌توان از بخش عمده‌ای از جامعه‌ی داوری که ممکن است عمر قضاوتشان در سطوح بالا به پنج سال هم نرسد انتظار داشت که تقوا پیشه کنند و چشم خود را بر این همه تبعیض ببندند. عاقبت بی‌توجهی به معیشت داروان که بسیاری از آنان درآمدی به جز همین دست‌مزدهای ناچیز ندارند همین شرایط کنونی است و با ادامه‌ی روند موجود، روز به روز وخیم‌تر هم خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,