Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
پس‌نشینی تند

«اسراییل نگران‌تر از همیشه»

2013 September 30

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

شکی نیست که گفت‌وگوی تلفنی حسن روحانی با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا، شمار فراوانی را عصبانی و عده‌ی دیگری را شگفت‌زده کرده است اما بنیامین نتانیاهو در سفر روز یک‌شنبه‌اش به ایالات متحده نشان داد که بیش از تندرویان و بسیجیانی که در فرودگاه مهرآباد با لنگه کفش از حسن روحانی استقبال کردند از بهبود روابط ایران و آمریکا آشفته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نتانیاهو وعده داده است که بزودی واقعیت‌ها را درباره‌ی برنامه‌ی اتمی جمهوری اسلامی افشا خواهد کرد. او که آشکارا نشان می‌داد که از بزرگ‌ترین حامی خود در جهان رنجیده است به سران ایالات متحده هشدار داد که کاهش تحریم‌ها بر علیه ایران و برداشتن تهدید نظامی از روی میز، راه حاکمان جمهوری اسلامی را برای ساخت بمب اتم هموار‌تر خواهد کرد. نخست وزیر اسراییل در سخنانی پیش از آغاز سفرش به نیویورک گفته است که:

«امروز گفتن واقعیت برای امنیت و صلح اسراییل و جهانی حیاتی است.»

a1

همزمان با سفر نتانیاهو رییس امنیت داخلی اسراییل اعلام کرد که یک بلژیکی ایرانی‌الاصل را به جرم جاسوسی برای جمهوری اسلامی دستگیر کرده است. اسراییل اعلام کرد که این مظنون که «علی منصوری» نام دارد در پی خرابکاری بر علیه منافع آمریکا و غرب در این کشور بوده است.

چنین به نظر می‌رسد که تمام تلاش نتانیاهو در سفرش به ایالات متحده خنثی کردن تاثیری است که سخنرانی حسن روحانی در سازمان ملل و مصاحبه‌هایش با خبرگزاری‌های آمریکایی بر روی افکار عمومی غرب گذاشته و تصویری صلح‌طلبانه و میانه‌رو از دولت جدید حاکم بر ایران ارایه کرده است. اگر جمهوری اسلامی ایران بتواند از نفوذ خود بر سوریه و حزب‌الله لبنان بهره برده و اندکی فضا را در این کشور آرام‌تر کند علاوه بر اینکه کار آمریکا و متحدانش را که در شرایط فعلی به هیچ عنوان تمایلی برای مداخله‌ی مستقیم در این منطقه ندارند ساده‌تر می‌کند، می‌تواند با اثبات حسن نیت و هم‌چنین قدرت خود، ایالات متحده را قانع کند تا از شدت تحریم‌ها بر علیه ایران بکاهد و این چیزی نیست که رهبران اسراییل از آن خشنود باشند.

می‌توان انتظار داشت که نتایناهو در جریان گفت‌وگوهایش با اوباما بار دیگر بر خواسته‌های پیشینش از آمریکا برای فشار بر جمهوری اسلامی جهت توقف غنی‌سازی اورانیوم، تحویل اورانیوم غنی‌سازی شده و تعطیلی سایت فردو تاکید کند اما اینکه سران کاخ سفید بازهم حاضر باشند تا تمام تخم‌مرغ‌هایشان را در سبد اسراییل بگذارند بعید به نظر می‌رسد.

a2

 همین موضوع که نتانیاهو پیش از این سفر به وزرا و اعضای کابینه خود دستور داده بود از هرگونه اظهارنظر در مورد روابط ایران و آمریکا و مکالمه اخیر روسای‌جمهور دو کشور خودداری کنند نشان می‌دهد که اسراییل تا چه میزان نگران وضعیت موجود در افکار عمومی جهان‌غرب درباره‌ی روابط جمهوری اسلامی با ایالات متحده است. اسراییل در آینده سعی خواهد کرد تا سران برخی از کشورهای عربی حاشیه‌ی خلیج فارس و هم‌چنین عربستان را در نگرانی خود شریک کند و در اینجاست که نقش دیپلماسی خارجی دولت یازدهم بیش از پیش اهمیت خواهد یافت. اگر روحانی و تیم وزارت امور خارجه بتوانند از نگرانی اعراب بکاهند و روابط جمهوری اسلامی با این کشورها را بهبود داده و حداقل به سطحی که در دولت‌های هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی وجود داشت برگرداند می‌توان امید داشت که روابط ایران و غرب نیز روز به روز بهتر شده و در کنار آن در شرایط اقتصادی کشور نیز گشایش بیشتری حاصل شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    وقتی به گفتمان حضرتی نتانیاهو گوش میدهم بطور عجیبی کلمات و سکنات احمدی نژاد برایم تداعی میشود. حضرتشان چنان احمدی نژاد قافیه داخلی را باخته و بمانند همان مثل معروف به گربه ایز گم میکنند.قبول کنیم یا روحانی و تیم جدید راست میگویند و یا دروغ صبر کنیم نه یکسال همان که جان کری نیز گفت چند ماه. بپذیریم که اگر تمام این بازیها از ناحیه رهبری است پس طرف دوم معادله را پزیرا شویم که شخص ایشان بدلیل بیماری و سن و نیز شرایط مشابه دهه هفتاد در سه گوشه نفس گیر قرار دارند. من تا اینجا بازی اوباما را علرغم لنگیدن مثبت تر دیده ام. بهتر نیست آقای نتانیاهو بجای الدروم بلدروم فکر وضعیت داخلی اسرائیل را بکنند.