Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
به گفته مسوولان نفتی،

«برداشت از میادین نفتی ایران بسیار پایین است»

2010 February 22

به گفته مسوولان نفتی، متوسط ضریب برداشت از میادین نفتی ایران حدود بیست‌وچهاردرصد است که البته این رقم در برخی از میادین چون میدان نفتی سروش حدود هفت درصد و در برخی از میادین نفتی چون اهواز حدود سی‌‌و‌پنج درصد است.

به گزارش خبرآنلاین، به گفته رییس پژوهش و توسعه صنعت نفت و عضو علی البدل هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، این عدد در برخی از کشورها تا حدود 48درصد افزایش یافته و در مواردی، حتی کشورهای منطقه که دارای ذخایری نزدیک به ایران هستند توانسته اند این عدد را تا سطوح بالاتری افزایش دهند.

براین اساس در حال حاضر نروژ توانسته است با استفاده از تکنولوژی های روز ضریب بازیافت خود را به 65 درصد برساند.

این در حالی است که براساس برنامه پنجم توسعه باید تا پایان این برنامه حدود 5/2 درصد به ضریب برداشت نفت ایران افزوده شود که در این صورت نیز ایران همچنان نسبت به کشورهای دیگر بسیار عقب خواهد بود .

در این بین با محاسبه ضریب برداشت نفت حدود 24 درصد و با در نظر گرفتن میزان ذخایر درجای نفت خام کشور حدود 560 میلیارد بشکه ایران می تواند حدود 134 میلیارد و 400 میلیون بشکه نفت خود را استخراج کند در صورتیکه اگر از تکنولوژی های روز استفاده کنیم و ضریب بازیافت خود را به سطح 48درصد برسانیم ایران می تواند حدود 268 میلیارد و 800 میلیون بشکه نفت خود را استخراج کند .

براین اساس در حال حاضر با محاسبه فروش هر بشکه نفت ایران به نرخ 65 دلار در واقع ایران با ضریب برداشت 24 درصد قادر خواهد بود از محل فروش نفت خود حدود 9 تریلیون دلار درآمد ایجاد کند. این در حالی است که در صورتیکه مسوولان نفتی  بتوانند ضریب برداشت از میادین نفتی خود را با استفاده از تکنولوژی های روز به 48 درصد برسانند 18 تریلیون دلار درامد عاید کشور خواهد شد.

براین اساس در حال حاضر به دلیل وجود نداشتن تکنولوژی های روز چون تزریق میکروب که در برخی از کشورهای جهان مورد استفاده قرار گرفته است و تزریق نکردن به موقع گاز به میادین ضریب برداشت از میادین نفتی ایران بسیار پایین است .

به گفته مهندسین نفتی،  پایین بودن ضریب برداشت در کشور ما از عوامل مختلفی ناشی می شود. که یکی از اساسی ترین این عوامل ها این است که ما از مراحل سه گانه تولید اولیه، ثانویه و ثالثیه عقب تر هستیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,