Saturday, 18 July 2015
04 December 2020
وزیر امور خارجه مالزی طی بیانیه‌ای

«مالزی خواستار خاتمه خشونت‌ها علیه مسلمانان میانمار شد»

2013 October 05

خبر/ رادیو کوچه

وزیر امور خارجه مالزی از دولت میانمار خواست گام‌های مثبت و محکمی برای پایان اقدامات خشونت آمیز و نقض حقوق بشر علیه اقلیت مسلمانان این کشور بردارد.

 خبرگزاری رسمی مالزی «برناما» روز شنبه پنجم اکتبر گزارش داد، «عنیفه عمان» در بیانیه‌ای اعلام کرد: «از اقدامات دولت میانمار برای حل مشکلات اقلیت مسلمانان این کشور به شیوه‌ای عادلانه و سریع حمایت می‌کند و امیدوار است دولت میانمار کسانی را که در حمله به مسلمانان مرتکب جرم شده‌اند، محاکمه کند.»

مالزی پیش‌تر نیز در بیانیه‌ای با محکوم کردن اقدامات علیه مسلمانان روهینگیای ساکن استان راخین در میانمار، از اقدامات دولت این کشور در جلوگیری از خشونت‌های بیشتر علیه اقلیت مسلمانان میانمار قدردانی کرده و گفته بود: «باید کسانی که در این وقایع نقش داشته‌اند، محاکمه شوند و دولت خانه‌های مسلمانان را که در ناآرامی‌های این منطقه آسیب دیده، بازساز کند.»

وزیر امور خارجه مالزی همچنین گفته است: «مالزی نسبت به تشدید خشونت‌های اخیر علیه جامعه مسلمانان میانماری نگران است.»

بر اساس آمارهای منتشر شده، در جدید‌ترین موج خشونت‌های بوداییان میانماری علیه مسلمانان این کشور که از اواخر سپتامبر آغاز شد، دستکم پنج نفر کشته و تعدادی از خانه‌های مسلمانان و مساجد متعلق به آنان آسیب دیده است.

حملات خونین بوداییان علیه مسلمانان روهینگیا در استان راخین در غرب میانمار از ابتدای سال ۲۰۱۲ میلادی آغاز شد و تا شش ماه ادامه یافت.

در نتیجه این حملات، ۶۵۰ مسلمان کشته، صد‌ها نفر زخمی، هزار و ۲۰۰ نفر ناپدید و بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مسلمانان مجبور به ترک خانه‌های خود شدند. همچنین در حمله بوداییان به مسلمانان این منطقه بیش از چهار هزار و ۸۰۰ خانه و ۱۷ مسجد تخریب شد.

malzy

این حملات علی رغم گذشته بیش از یک سال، همچنان به صورت پراکنده ادامه دارد و در جدید‌ترین حملات علیه مسلمانان روهینگیا میانمار، چند بودایی پس از آنکه با یک زن مسلمان بر سر محل پارک خودرو مشاجره کردند، به خانه این زن حمله و او را کشتند.

متعاقب این حمله گروهی از بوداییان به دور تازه‌ای خشونت‌ها علیه مسلمانان متوسل شدند که گزارش‌ها تاکنون از کشته شدن تعدادی از مسلمانان این کشور حکایت دارد.

این حملات در آستانه سفر «تین سین» رییس جمهوری میانمار به استان راخین که محل سکونت اقلیت یک میلیون نفری مسلمانان این کشور است، صورت گرفت.

رییس جمهوری میانمار اول اکتبر برای نخستین بار با هدف انجام گفت‌و‌گو با مسلمانان روهینگیا و بوداییان و ایجاد تفاهم میان آن‌ها وارد استان راخین در غرب میانمار شد.

دولت میانمار حقوق شهروندی این مسلمانان را به رسمیت نمی‌شناسد و در برخی موارد خواستار خروج آن‌ها از این کشور شده است.

میانمار یکی از کشورهای جنوب شرق آسیا است که با کشورهای چین، تایلند، هند، لائوس و بنگلادش هم مرز است.

دولت میانمار مسلمانان روهینگیا را مهاجرانی می‌داند که از بنگلادش به این کشور مهاجرت کرده‌اند و به همین دلیل حقوق شهروندی آنان را به رسیمت نمی‌شناسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,