Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
در افغانستان

«تب و تاب انتخابات دامن شبکه‌های اجتماعی را هم گرفت»

2013 October 06

الهه ساحل/ رادیو کوچه/ بخش افغانستان

هرچه به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان نزدیک‌تر می‌شویم. تب وتاب هم بیشتر می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در ابتدا نامزدان یکی یکی برای ثبت نام وارد دفتر کمیسیون مستقل انتخابات می‌شوند. سپس همه جامعه را تب انتخاباتی فرا می‌گیرد.

دراین گزارش به این می‌پردازم که آیا فضای مجازی را هم تب انتخاباتی فرا خواهد گرفت. کاربران شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک و تویتر در افغانستان درتب انتخاباتی خواهند سوخت یا نه؟

 «حسیب خرسند» یکی از کاربران فیس بوک معتقد است که فضای مجازی در انتخابات این دوره یکی از ابزارهای نامزدان برای جلب و جذب رای دهندگان به شمار می‌رود.

اما درمقابل «جلیل احمد» ادعا دارد که نباید به چند دانشجو و استاد دانشگاه که دسترسی به انترنت دارند و اقلیت را تشکیل می‌دهد توجه کرد ۹۵ درصد مردم افغانستان سواد خواندن و نوشتن را ندارند چه رسد به اینکه درفضای مجازی انترنت به دنبال نامزد مورد علاقه خود بگردند.

 «محمدقاضی‌زاده» خبرنگار است و ادعا دارد که علاقه‌مندی برای استفاده از فضای مجازی در افغانستان شدت گرفته است اما نباید از تاثیر گذاری فضای انتخاباتی پر تشدد در بیرون از فضای مجازی چیزی نگفت.

 «فریدون آژند» آگاه مسایل اجتماعی می‌گوید که به تاثیر گذاری صفحات اجتماعی بر انتخابات افغانستان خوش‌بین است.

رشد انترنت در افغانستان در سال‌های اخیر، چشم گیر بوده است. و هر روز بر کابران شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک و تویتر در افغانستان اضافه می‌شود

در گذشته دولت افغانستان و نهاد‌های مدنی و رسانه‌ها در کشور از فعالیت شبکه‌های اجتماعی استقبال کرده بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,