Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
اتوبان

«تنبان‌های جین ما بر روی فضای مجازی»

2013 October 15

دامون روزبه / رادیو کوچه

Damoon@koochehmail.com

تذکر: لطف این برنامه البته با حساب این که لطفی داشته باشد، به شنیدن فایل شنیداری آن است! پس دکمه این پایین را بزنید و مانند باقلوا شنونده آن باشید!

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اتفاق‌های زیادی این روزها بر روی شبکه‌های اجتماعی می‌افتد. از ارتباط گرفتن مقام‌های سیاسی با یک دیگر تا قرار مدار‌های ازدواج! دیده شده گیر ندید. در برنامه امروز اتوبان سراغ گوشه‌ای از حاشیه‌های صحبت نخست وزیر اسراییل می‌رویم که بعد از گفتن «من فکر می‌کنم اگر مردم ایران آزاد بودند، شلوار جین می‌پوشیدند، به موسیقی غربی گوش می‌دادند و انتخاباتی آزاد می‌داشتند»، جو خواسته یا ناخواسته عظیمی را علیه خودش راه انداخت. بماند که این جمله هم خالی از لطف نیست که «آقای ناتانیاهو! ما ساپورت می‌پوشیم، مارو از شلوار جین می‌ترسونی؟».

در همین رابطه دعوت فیس بوکی و پشت بندش وبسایت این بازی دست به دست شد که مجازبازها را به «جین پارتی» دعوت می‌کرد. در بازی از مردم خواسته بود عکس‌های خود با شلوار جین را بر روی این وبسایت به نمایش بگذارند. سر خط رو گرفتیم و به اسم بانیان این سایت، «نیما دهقانی» و «بهزاد طبیبیان» رسیدیم و در این برنامه به سراغ نیماشون رفتیم.

 نیما دهقانی، بیست و هشت ساله، متولد تهران، شاعر، نویسنده، کارگردان کلن یک پا هنرمند!

چندین تاتر را روی صحنه برده و با مجله‌های مختلف از جمله چهل‌چراغ، شرق، همشهری همکاری داشته است.

jean party

او در مصاحبه گفت که ترجیح می‌دهد از کلمه «نتفرمنس» یا «بازی» به جای کلمه گنده «کمپین» در مورد «جینپارتی» استفاده کند. او می‌گوید این سایت یک پروژه مشترک بین او و بهزاد طبیبیان بوده که بعد تصمیم گرفتند از فرصت به وجود آمده استفاده کنند و بازی «جین پارتی» را بعد از حرکت خودجوشی که مردم عکس‌های خود را با شلوار جین بر روی شبکه‌های اجتماعی انتشار می‌داد، بر روی آن پیاده کنند نیما معتقد است مردم ایران به بلوغ فکری رسیدند و با این حرکت خواستند بگویند نیازی به قیم ندارند و این یک جواب کمیک به این اظهار نظرها بود و بیشتر بعد طنز و کمیک داشت تا بعد سیاسی. البته بعد از شروع به کار این سایت، عده‌ای هم به مخالف با این حرکت پرداختند و معتقدند هنوز گشت ارشاد در خیابان‌ها به پوشش مردم ایراد می‌گیرد در حالی که عده‌ای در حال نشان دادن شلوار جین خود در شبکه‌های اجتماعی هستند. نیما در جواب این گروه گفت همیشه کسانی هستند که نگاه از بالا به اتفاق‌ها داشته باشند و مردم را متهم به نداشتن حافظه تاریخی کنند در حالی که این طور نیست، در این عکس‌ها، عکس‌هایی از افراد سیاسی در گذشته و شرکت در نماز جمعه هم به نمایش گذاشته شده که این نشان می‌دهد مردم نگاهی به گذشته دارند و فراموش کار نیستند. .او می‌گوید این قابل انکار نیست که شرایط در حال باز شدن است.

در ادامه برنامه به سراغ «کاف سین شعر» هفته می‌رویم. خانم «مهناز هدایتی»، شاعر و نویسنده، که با شعر «چه شب‌هایی سفر کردم به دنیای تخیل» بازخوردهای زیادی را فضای مجازی به وجود آوردند، بعد از مصاحبه آقای ناتانیاهو با شبکه بی‌بی‌سی فارسی، اعلام کردند که به دلیل استفاده غیر قانونی آقای نخست‌وزیر از یکی از شعرهای خانم هدایتی، قصد شکایت و گرفتن غرامت ٢۵٠ هزار دلاری دارند. «مردم ایران آزادی پوشش ندارند و نمی‌توانند کت شلوار یا کت دامن بپوشند». امیدواریم هر چه سریع‌تر دادگاه آقای ناتانیاهو را محکوم کرده تا آثار روحی ناشی از این ضربه از این بانوی شاعر پاک شود.

manaz hedayati

اما در نهایت، آقای ناتانیاهو می‌خوام واست یک جک بگم. سه تا رفیق که هر کدومشون مال یک قسمت از ایران بودن با هم بدون پول به رستورانی می‌روند.

هر کدومشون یه جایی می‌شینند و یک دل سیر غذا می‌خورند. بعد از غذا یکی از این دوست‌ها میره پای صندوق و میگه : «ممنون غذای خوبی بود این بقیه پول مارو بدین بریم!».

صندوق دار می‌گه : «کدوم بقیه آقا؟ شما که پولی پرداخت نکردی!».

یارو می‌گه: «یعنی چی آقا! خودت گفتی الان خرده ندارم بعد از صرف غذا باقیشو میدم» .

خلاصه از اون اسرار از این انکار که رفیق دوممون پا میشه و رو به صندوق دار میگه : «آقا راست میگن دیگه! منم شاهدم وقتی من میزمو حساب کردم ایشون هم حضور داشتن و یادمه که بهش گفتین بقیه پولتونو بعدا میدم».

صندوق داره از کوره در میره و می‌گه: «شما چی میگی آقا، شما هم حساب نکردی !».

بحث داشت بالا می‌گرفت که می‌بینن هم شهری نازنین خودم، نشسته وسط سالن و هی میزنه توی سرش. ملت جمع شدن دورش و می‌گن «چی شده؟».

هم شهریمون میگه: «به جان مادر این الان می‌خواد بگه منم پول ندادم!».

آقای ناتانیاهو! خیلی حواست رو جمع کن! دفعه بعدی بدون به تنبون جین کی گیر می‌دی. هر چند شاید تو هم یک چیزهایی فهمیدی و راست به همون تنبون گیر دادی.

در ضمن! آقای ناتانیاهو شما چرا صفحه کتاب‌های جنسی اونم به فارسی دنبال می‌کنید؟ کلی پرسیدم!

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. ehsan
    1

    هاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاهاها……نتانیاهو منو یاد فتح الله زاده میندازه