Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
جزییات محاکمه ناعادلانه ضیا نبوی

«دانشجوی ستاره‌دارمحروم ازتحصیل»

2010 February 22

ضیا نبوی در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه از بی‌عدالتی و رفتارغیرقانونی با خود درجریان بازداشت و پس از آن سخن گفته است.

کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران یک نسخه از نامه‌ای را که دانشجوی محروم از تحصیلی که ۱۵ سال به زندان محکوم شده، بدست آورده است که حکایت از نهایت فقدان مستندات در اثبات اتهامات علیه او و هم چنین ماهیت خودسرانه بودن دادگاه نمایشی‌ای دارد که او را محکوم کرده است. سید ضیا نبوی نامه خود را به رییس قوه فضاییه؛ آیت‌اله صادق لاریجانی از داخل زندان اوین، بند ۳۰۵ نوشته و خواستار یک محاکمه عادلانه شده است.

هادی قایمی؛ سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران در مورد این نامه گفت: «‌این نامه یک سند مهم است که نشان می‌دهد که قوه قضاییه چطور بطور باورنکردنی این احکام غیر عادلانه وطولانی مدت زندان را بدون هیچ‌گونه سندی علیه این جوانان صادر می‌کند»

کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران به آیت‌الله لاریجانی توصیه کرد که در اسرع وقت این ناتوانی آشکار قوه قضاییه را در اثبات اتهامات علیه ضیا نبوی، مورد بررسی قرار بدهد و هم‌چنین به این دادگاه‌های نمایشی آشکارا غیر عادلانه، فورا پایان دهد. علاوه بر ضیا نبوی، صدها نفر دیگر یا به همین روش تا بحال محاکمه شده و حکم دریافت کرده‌اند یا در انتظار محاکمات مشابه هستند.

کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران نگرانی جدی خود از وضعیت هفت «دانشجویان ستاره‌دار» زندانی دیگر و روند بازداشت ومحاکمات غیر‌عادلانه آن‌ها از جمله: «سمیه رشیدی، شیوا نظرآهاری، کوهیار گودرزی، پیمان عارف، مجید داری، مهدیه گل‌رو و سعید جلایی‌فر ابراز کرد. از این میان، مجید دری تاکنون محاکمه و در دادگاه بدوی به ۱۱ سال زندان که ۱۰ سال آن بدلیل اتهام واهی ارتباط با سازمان مجاهدین خلق میباشد محکوم شده است. همچنین کیوان صمیمی، مدافع حقوق بشر که در مورد رفع محرومیت از تحصیل «دانشجویان ستاره دار» فعالیت می‌کرد به ۶ سال زندان محکوم شده است. سمیه رشیدی پس از گذشت بیش از ۲ ماه بازداشت تنها یک بار با خانواده خود ملاقات داشته و و از حق دیدار با وکلای خود محروم بوده و آنان تاکنون به پرونده وی دسترسی نداشته‌اند.

ضیا نبوی در نامه خود که تصویر آن در پایین به صورت لینک آمده ، جزییاتی از زمینه‌های قبلی، بازداشت، بازجویی و محاکمه خود را بیان کرده است. ضیا نبوی دانش‌آموخته مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی نوشیوان بابل است که در سال ۱۳۸۵ یکی از حدود ۸۰ «دانشجوی ستاره داری» است که از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد محروم شد. از آن تاریخ تاکنون، ضیا نبوی، مقامات را برای پایان دادن به این انکارهای خودسرانه و ناعادلانه نقض حق تحصیل با تشکیل کمپین حق تحصیل به چالش کشیده است.

نبوی در نامه خود اعلام کرد که وی به همراه هفت نفر دیگر از «دانشجویان ستاره دار» در بازداشت هستند و بشدت تحت فشار بوده تا اعتراف کند که این گروه توسط سازمان مجاهدین خلق که دارای سوابق مبارزات مسلحانه علیه دولت ایران است، تشکیل شده است

نبوی در نامه خود اعلام کرد که وی به همراه هفت نفر دیگر از «دانشجویان ستاره دار» در بازداشت هستند و بشدت تحت فشار بوده تا اعتراف کند که این گروه توسط سازمان مجاهدین خلق که دارای سوابق مبارزات مسلحانه علیه دولت ایران است، تشکیل شده است.

نبوی در این نامه نوشت: «من در شب روز ۲۵ خرداد ماه ۱۳۸۸ در منزل یکی از آشنایان بازداشت شده و پس از گذراندن یک دوره ۱۰۰ روزه در بازداشت‌گاه وزارت اطلاعات (بند ۲۰۹) به بند عمومی منتقل شده و اکنون در بند ۳۵۰ اوین به سر می‌برم.» وی در نامه‌ی خود چنین ادامه داده است :«بنده از زمان بازداشت تاکنون که ۷ ماه به طول انجامیده است، هنوز سندی را دال بر قرار بازداشت خود مشاهده ننموده‌ام و هرگز قرار بازداشت (به فرض صادر شدن !) تمدید نگردیده است.»

ضیا نبوی در مورد رفتار با او چنین توضیح داده است: «بنده در طول بازجویی‌ها هرگز چیزی جز حقیقت نگفتم و علی رغم آن‌که تحت فشارهای شدید روحی و در بعضی موارد فیزیکی (بشین و پاشو، پس گردنی، لگد، توهین و تحقیر) بودم، لیکن هرگز به هیچ جرمی ناکرده‌ای اعتراف نکرده‌ام که در اصل به دلیل فعالیت در فضای شیشه‌ای جنبش دانشجویی، هیچ مساله‌ی قابل کتمانی در فعالیت‌ها محرومین از تحصیل وجود نداشت.»

ضیا نبوی در نامه‌اش به رییس قوه قضاییه اتهامات وارده علیه خود و حکم صادره را به این شرح توضیح داده است:

۱٫ اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور (۳ سال حبس تعزیری)،

۲٫ تبلیغ علیه نظام (۱ سال حبس تعزیری)،

۳٫ اخلال در نظم عمومی (۱ سال حبس تعزیری)،

۴٫ تشویش اذهان عمومی (۷۴ ضربه شلاق)،

۵٫ ارتباط و هم کاری با گروهک منافقین (۱۰ سال حبس تعزیری در شهرستان ایذه)

چهار اتهام اول وارده علیه نبوی، به مشارکت او در تظاهرات پس از انتخابات مربوط می‌شود. نبوی در نامه‌اش به رییس قوه قضاییه در این مورد نوشت «بنده فقط در تجمع روز ۲۵ خرداد از ساعت ۴:۳۰ تا ۵:۳۰ و در حد فاصل بین میدان انقلاب و وزارت کار حضور داشتم و این حضور نیز انفرادی و بدون هماهنگی با هیچ گروهی بوده است. در ضمن در این فاصله زمانی هیچ خشونتی نیز صورت نگرفته است و لذا اتهام اجتماع و تبانی و اخلال در نظم عمومی در مورد بنده نمی تواند موضوعیت داشته باشد.»

اتهام «ارتباط و هم کاری» با سازمان مجاهدین خلق، ظاهرن به این موضوع که یکی از اعضای خانواده ضیا نبوی عضو سازمان مجاهدین خلق در خارج از کشور است، مربوط بوده است. نبوی به این نکته اشاره کرده است که هیچ سندی مبنی بر هم کاری وی با این گروه وجود ندارد و او نباید بخاطر فرد دیگری که عضو این گروه است مجازات شود.

نبوی در نامه خود در‌این‌باره نوشت:«بنده به واسطه‌ی موقعیت خاص خانوادگی که داشتم و با توجه به حساسیت‌های خاصی که متوجه خانواده‌ی بنده بود، همواره مراقب بودم که تا هیچگاه، حتی به صورت ناخود‌آگاه نیز، کوچکترین ارتباطی با گروه مزبور برقرار نکنم و به همین واسطه و همان‌طور که در گزارش وزارت اطلاعات نیز ذکر شده، بنده به هیچ تماس مشکوکی، حتی از سوی خبرگزاری‌ها نیز پاسخ نمی‌دادم و در کمال ناباوری مشاهده می‌شود که این استنکاف از ارتباط که در ظاهر می‌بایست مدرکی به نفع بنده باشد به گونه‌ای ناباورانه علیه بنده استفاده شد و مستند حکم ۱۰ سال حبس تعزیری به جرم ارتباط و هم کاری با منافقین قرار گرفته است.»

ضیاء نبوی در پایان نامه خود از آیت‌اله لاریجانی؛ رییس قوه قضاییه خواسته است که برای ثابت کردن ناعادلانه بودن محاکمه‌اش و بخاطر شواهد بیش از حد در باره بی‌گناهی‌اش، فقط امکان تجدید نظر خواهی عادلانه را تامین کند و برای دیگر دانشجویان نیز روندی قانونی و عادلانه طی شود.

برای خواندن متن کامل نامه ضیا نبوی روی  لینک کلیک کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,