Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
شاد و تندرست

«سرمایه‌هایی که بر باد می‌روند»

2013 October 24

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 فدراسیون جهانی کشتی آمار کلی مدالی و امتیازی مسابقات جهانی این رشته در سال ٢٠١٣ را در سه رده‌ی سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان و در دو گروه سنی مردان و زنان منتشر کرده است. در این رده‌بندی با توجه به اینکه تیم‌های ایران فقط در گروه مردان شرکت داشته‌اند در جایگاه چهارم قرار گرفته‌اند. پس از روسیه که مقام نخست را به خود اختصاص داده است تیم‌های آذربایجان و ژاپن در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند.

در آمار کلی این مسابقات از نظر کسب امتیاز نیز ترتیب تیم‌های اول تا چهارم هم‌چنان حفظ شده است.

———————————————————–

دو ملی‌پوش وزنه‌برداری ایران در دسته ۶٩ کیلوگرم مسابقات قهرمانی جهان در رده‌های پنجم و دهم قرار گرفتند.

در این رقابت‌ها که در لهستان انجام می‌شود، جابر و سجاد بهروزی نمایندگان ایران به ترتیب با مجموع ٣٣٠ کیلوگرم و ٣٠٨ کیلوگرم در مکانی بهتر از پنجم و دهم قرار نگرفتند. گفتنی است که این دو وزنه‌بردار پسر عمو هستند. در رده‌بندی دسته ۶٩ کیلوگرم وزنه‌بردارانی از چین، روسیه و آذربایجان مقام‌های اول تا سوم را کسب کردند.

———————————————————–

علی دوستی‌مهر سرمربی تیم‌ملی فوتبال نوجوانان ایران در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره‌ی نتیجه‌ی دیدار با کانادا گفت:

«برابر کانادا بد نبودیم. موقعیت‌های زیادی داشتیم اما در فوتبال همیشه آن اتفاقی که باید بیفتد، نمی‌افتد. همیشه خوب بازی کردن لزومن به گل نمی‌رسد. من قبلن گفته بودم که کانادا تیم پرقدرتی است که در رده‌‌ی نوجوانان ششمین حضور جهانی‌اش را تجربه می‌کند. در حالی که ما سومین جام‌جهانی‌مان را تجربه می‌کنیم.»

a1

دوستی‌مهر ادامه داد:

«در رده‌‌ی نوجوانان و جوانان احساسات حرف اول را می‌زند و انگیزه بسیار مهم است. در بازی اول مقابل آرژانتین بسیار انگیزه داشتیم و در عوض در این بازی کانادایی‌ها دو برابر ما انگیزه داشتند. هم ما و هم کانادا تلاش کردیم که برنده باشیم اما نتیجه مساوی شد. نمی‌خواهم ارزش حریف را پایین بیاورم اما قطعن از این نتیجه راضی نیستم چون می‌توانستیم پیروز باشیم.»

سرمربی تیم‌ملی فوتبال نوجوانان در ادامه درباره‌‌ی این‌ که چرا بازیکنان تیمش در زدن ضربات آخر این‌ قدر بد عمل کردند، گفت:

«این خاصیت رده‌ی پایه است، چون بازیکنان کم‌تجربه هستند. آنها باید بیشتر بازی کنند و بیشتر زحمت بکشند. یکی از مشکلات تیم ما نبود بازی‌های تدارکاتی زیاد بود. در این رده هرچه بازی تدارکاتی بیشتر باشد موفقیت بیشتر است.»

دوستی‌مهر در ادامه درباره‌ سختی کار تیم‌ملی در بازی آخر برابر اتریش گفت:

«نه تنها کانادا و اتریش که همه تیم‌هایی که به جام‌جهانی صعود کرده‌اند حریفانی سخت هستند. البته ما عادت نکرده‌ایم که کار را به راحتی انجام دهیم و همیشه باید کارمان را به سختی پیش ببریم. اطمینان دارم که بازیکنانمان برابر اتریش بیشترین تلاش را می‌کنند و با تمرکز بالا به میدان می‌روند تا نتیجه‌ خوبی کسب کنند. البته باید منتظر باشیم که از نتیجه‌ بازی آرژانتین و اتریش هم مطلع شویم.»

———————————————————–

هوشنگ مقدس رییس هیات اعزامی تیم‌ملی فوتبال نوجوانان ایران به رسانه‌ها اعلام کرد:

«با همکاری مسوولان العین ١٠ دستگاه اتوبوس برای ترانسفر تماشاگران ایرانی از دبی به العین اختصاص داده شده است. این اتوبوس‌ها فردا جمعه از مقابل باشگاه ایرانیان در دبی تماشاگران را به العین برده و سپس باز می‌گردانند.»

گفتنی است که تیم‌ملی فوتبال نوجوانان جمعه ساعت ٢٠ در سومین و آخرین مسابقه از مرحله گروهی رقابت‌های جام جهانی به مصاف اتریش می‌رود.

———————————————————–

حسین بادامکی بازیکن تیم پدیده شاندیز با انتقاد از دریافت کارت قرمز در دیدار با پرسپولیس گفت:

«اگر من حرفی بزنم من را محروم می‌کنند. بازی‌های ما در لیگ دسته اول مهم است و به همین خاطر من حرفی نمی‌زنم. من مطمئنم کارشناسان در برنامه ٩٠ برای حمایت از پرسپولیس می‌گویند که کارت قرمزی که به من دادند درست بوده است. تا زمانی که یازده نفره بودیم همه چیز خوب بود اما وقتی بازیکنان ما اخراج شدند و آنها از نظر نفری برتری پیدا کردند روند بازی تغییر کرد. فقط امیدوارم کسی که داوری این دیدار را نقد می‌کند منطق داشته باشد.»

a2

———————————————————–

هر ورزش‌کار در سطح ملی برای رسیدن به جایگاهی که قرار دارد رنج‌ها و سختی‌های فراوانی را متحمل می‌شود و در واقع از عمر و جوانی خود در این راه هزینه می‌کند. از دیگر سو بخش قابل توجهی از سرمایه‌های مادی کشور برای پرورش و رشد این قهرمانان صرف می‌شود و می‌توان به جرات گفت که هر ورزش‌کار برای کسب یک مدال جهانی، بودجه‌ای میلیاردی را که می‌شود در جاهایی دیگر و به عنوان نمونه در امور زیربنایی مملکت هزینه کرد را به خود اختصاص می‌دهد. با توجه به این واقعیت‌ها در هیچ کجای دنیا به آسانی چنین سرمایه‌هایی را از دست نمی‌دهند. در کشور ما ایران اما گویا ماجرا برعکس است و تصمیم‌گیری‌ها، دشمنی‌ها و اختلاف نظرهای فردی و شخصی حرف اول را می‌زند و در این راه شمار فراوانی از ورزش‌کاران در حالی که در اوج قرار دارند از صحنه‌ی ورزش حرفه‌ای حذف می‌شوند. نمونه‌ی پنج ملی‌پوش وزنه‌برداری یعنی بهداد سلیمی قهرمان فوق سنگین جهان و المپیک که رکورد یک‌ضرب جهان را نیز در اختیار دارد، کیانوش رستمی، نواب نصیرشلال، سعید محمدپور و سجاد انوشیروانی از بهترین مثال‌ها برای اثبات وجود چنین روی‌کرد نادرستی در ورزش ما هستند. آنها در حالی فرصت حضور در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ در لندن را از دست دادند که حالا دیگر بر همه روشن شده است که حسین رضازاده مسبب و عامل اصلی به وجود آمدن این پیش‌آمد تلخ و تاسف‌بار است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,