Saturday, 18 July 2015
02 December 2020
برنده صلح نوبل

«خشونت‌ها علیه مسلمان میانمار پاکسازی قومی نیست»

2013 October 25

خبر/ رادیو کوچه

«آنگ سن سوچی»، رهبر مخالفان در میانمار می‌گوید خشونت‌های قومی در کشورش علیه اقلیت مسلمانان روهینگیا پاکسازی قومی نیست.

تنش میان بوداییان و اقلیت مسلمان در میانمار طی چند سال اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است.

«آنگ سن سوچی» در مصاحبه با «بی‌بی‌سی» که روز پنج‌شنبه بیست و چهارم اکتبر منتشر شد، تاکید کرده است که بودایی‌ها نیز در میانمار مورد خشونت واقع می‌گیرند و ترس و وحشت در هر دو سو، هم مسلمانان و هم بودایی‌ها دیده می‌شود.

خانم «سوچی» در پاسخ به این سوال که اکثریت افرادی که از خشونت‌ها آسیب دیده‌اند، مسلمان هستند، گفته است: «بسیاری از بودایی‌های برمه هم (به دلیل خشونت‌ها) مجبور به ترک کشور شده‌اند.»

خانم «سوچی» معمولا از موضع‌گیری صریح در قبال خشونت‌های قومی کشورش خودداری کرده است.

suu_kyi

منتقدان «آنگ سن سوچی» را که برنده جایزه صلح نوبل هم شده، متهم می‌کنند که در مورد حقوق اقلیت مسلمان روهینگیا سکوت اختیار کرده است.

بسیاری از مردم میانمار، مسلمانان ساکن روخاین را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند و آنان را شهروندان کشور تلقی نمی‌کنند.

مسلمانان روهینگیا عمدتن در استان روخاین در غرب کشور ساکن هستند و اغلب با تبعیض رو به رو هستند.

در خشونت‌های قومی سال گذشته میان بوداییان و اقلیت مسلمان روهینگیا صدها نفر کشته شدند و هزاران نفر نیز خانه و کاشانه خود را از دست دادند.

بیش از ۱۴۰ هزار نفر از ساکنان این منطقه از خشونت‌های قومی سال پیش گریخته‌اند و بیشتر آنها در اردوگاه‌های موقتی زندگی می‌کنند.

سال پیش «والری آموس»، مسئول امور بشردوستانه در سازمان ملل گفته بود از وضعیتی که مسلمانان میانمار به دلیل درگیری‌های قومی با آن مواجه هستند، وحشت‌زده شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,