Saturday, 18 July 2015
07 August 2020
کوچه سلامتی

«ویتامین C بحث برانگیزترین ویتامین»

2013 October 25

دکتر آویده مطمئن فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ویتامین C، یا اسید اسکوربیک، یک ویتامین محلول در آب است. بر خلاف بسیاری از پستانداران و دیگر حیوانات، انسان توانایی سنتز ویتامین C را ندارند و باید ویتامین C را از طریق رژیم غذایی دریافت کند.
ویتامین C برای سنتز کلاژن، که جز ساختاری مهم رگ‌های خونی، تاندون ها، رباط ها و استخوان است، مورد نیاز است. این ویتامین نیز در سنتز انتقال دهنده عصبی نوراپی نفرین نقش مهمی ایفا می‌کند. انتقال دهنده های عصبی برای عمل کرد مغز بسیار مهم هستند و خلق و خو را تحت تاثیر قرار می‌دهند. علاوه بر این، ویتامین C برای سنتز کارنیتین، مولکول کوچکی که برای حمل و نقل چربی ها به میتوکندری ها ضروری است مورد نیاز است. همچنین، تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین C در متابولیسم کلسترول به اسیدهای صفراوی، که ممکن است در سطوح کلسترول خون و بروز سنگ کیسه صفرا نقشی داشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار موثر است. حتی در مقادیر کم ویتامین C می‌تواند از مولکول های ضروری یعنی پروتیین ها، چربی ها، هیدروکربورها و اسیدهای نوکلئیک DNA و RNA محافظت کند و آن‌ها را از آسیب از طریق رادیکال های آزاد و گونه های واکنشگر اکسیژنی که می‌تواند در طول متابولیسم طبیعی و همچنین از طریق قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده هایی مانند دود سیگار تولید شود، دور نگه دارد. ویتامین C ممکن است حتا قادر به ترمیم سایر آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین E باشد.

کمبود شدید ویتامین C برای قرن‌ها به عنوان عامل بیماری بالقوه کشنده، اسکوربوت شناخته شده است. در اواخر سال‌های   ۱۷۰۰ نیروی دریایی بریتانیا آگاه بود که این بیماری را می‌توان با خوردن پرتقال یا لیمو درمان کرد حتی اگر ویتامین C تا اوایل ۱۹۳۰ شناخته نشده بود. علایم اسکوربوت عبارتند از خونریزی و کبودی، ریزش مو و از دست دادن دندان،  درد مفاصل و تورم است. چنین علایمی به نظر می‌رسد که با تضعیف عروق خونی، بافت همبند و استخوان، که همه حاوی کلاژن است در ارتباط باشد. و علایم اولیه اسکوربوت مانند خستگی ممکن است از کاهش سطح کارنیتین، که برای استخراج انرژی از چربی لازم است، و یا از کاهش سنتز انتقال دهنده عصبی نوراپی نفرین منشا شود. اسکوربوت در کشورهای توسعه یافته بسیار نادر است زیرا می‌توان از آن با مقدار خیلی کم ویتامین C روزانه یعنی ۱۰ میلی گرم جلوگیری کرد. با این حال، برخی موارد در کودکان و افراد مسن با رژیم غذایی بسیار محدود رخ داده است.

در میان تمام مکمل های ویتامینی، ویتامین C ممکن است بحث برانگیزترین ویتامین باشد. به نظر می‌رسد که مافیای پزشکی در پنهان اطلاعات در مورد فواید ویتامین C برای سلامتی تلاش‌های زیادی انجام می‌دهد ولی اثبات اثر ویتامین C علارغم سرکوب ادامه می‌یابد.

در ۲۴ نوامبر، ۲۰۱۱  خبرنامه مجله پزشکی اورتومولکولرOrthomolecular مطالعه‌ای را که سطوح خونی بالای  ویتامین C را با شیوع پایین تر نارسایی قلبی مرتبط می‌کرد انتشار داد در حالی که کاهش سطح خونی ویتامین C به میزان بالاتر مرگ و میر مرتبط می‌شد. خلاصه انتزاعی این مطالعه اینجا است.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21835284

این مطالعه بر تعیین اینکه مصرف میوه و سبزیجات برای سلامت قلب مفید است استوار بوده و نشانگر زیستی یا بیومارکر استفاده شده در این مطالعه سطح ویتامین C در خون بوده است.

20131025_Avideh_KoochehSalamati_VitaminC_picture2

پزشکی اورتو مولکولر Orthomolecular از دوز بالای مکمل ها برای درمان بیماری‌های روحی و جسمی استفاده می‌کند که اغلب با تزریق در ماهیچه یا در سیاه رگ برای مدیریت شرایط بحرانی استفاده می‌شود.

تحقیقات جدید نشان داده است که افزایش سطح خونی ویتامین C خطر ابتلا به نارسایی قلبی را کاهش می‌دهد. افرادی که پایین‌ترین سطوح پلاسماتیک اسکوربوت را دارند بالاترین خطر ابتلا به نارسایی قلبی را دارند، و افرادی که بالاترین سطوح ویتامین C را دارند پایین ترین خطر ابتلا به نارسایی قلبی را دارند.

به طور خاص، مطالعه نشان داد که هر افزایش ۲۰ میکرومل micromole / لیتر ویتامین C در پلاسما با نه درصد کاهش در مرگ و میر ناشی از نارسایی قلبی همراه بوده است. این یعنی ۵۴ هزار مرگ و میر کمتر به علت نارسایی قلبی برای هر افزایش ۲۰ میکرومل micromole / لیتر ویتامین C در پلاسما. اگر هر کسی دوز به اندازه کافی بالایی از ویتامین C  تا حد٨٠ میکرومول در لیتر داشته باشد، ۲۱۶ هزار مرگ و میر کمتر در سال اتفاق خواهد افتاد. فقط با مصرف ویتامین C.

در درمان پزشکی نارسایی قلبی از داروهایی استفاده می‌شود که سرخرگ ها را باز می‌کند، فشار خون را کاهش می‌دهد، و با دیورتیک ها مایع بیش از حد را از بدن خارج می‌کند. داروهایی مانند مهار کننده های ACE به بهبود کیفیت زندگی و بقا کمک می‌کنند. رژیم غذایی، محدودیت مایعات و نمک، و ورزش قابل تحمل ضروری است. برای موارد شدید، پیوند قلب نیز ممکن است مورد نیاز باشد. با این حال، بسیاری از این درمان ها عوارض جانبی قابل توجهی دارند. به عنوان مثال، درمان با دیورتیک برای برداشتن مایع اضافی تمایل به کاهش سطح ویتامین C پلاسما دارد و علل نارسایی قلبی را تشدید می‌کند.

برای رسیدن به سطح پلاسما ۸۰ میکرومول در لیتر و در نتیجه کاهش مرگ و میر، دوز روزانه ۵۰۰ میلی گرم ویتامین C لازم است، یعنی تنها یک یا دو قرص در روز، با هزینه ای کمتر از ده سنت.

اصلاح روش مصرف ویتامین C، اصلاح روش‌های حفظ سلامتی است. این شامل افراد مبتلا به اختلالات بالقوه کشنده  نیز می‌شود. این یک روش درمانی ساده، ارزان، موثر و ایمنی است. به نظر من ویتامین C تنها یک درمان « بحث برانگیز » نیست، بلکه یک درمان نادیده گرفته شده است. من فکر میکنم که حرفه پزشکی باید با مطالعات اخیر کمی بیدار شود زیرا مصرف بالاتر ویتامین C به معنای مرگ و میر کمتر است فقط با دو قرص ویتامین C در روز.

برنامه‌های قبلی را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. pamador
    1

    magalaro khondam bad ferestadam vase khanumam ke onam bekhoone, dasht mikhond resid be en axe ke gozashtin, bad goft en chie dige? dige bagiasho nakhond. midunam ke khastin takid konin ro noktatun, ama ye axi bezarin ke khanande regbat kone bagiasho bekhone. mamnun