Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
انتقاد به واقعه غدیر خم

«عدم انتشار دو هفته‌ای روزنامه بهار»

2013 October 28

خبر/ رادیو کوچه

روزنامه «بهار» چاپ تهران انتشار خود را به مدت دو هفته متوقف کرد. علت این توقف، چاپ مقاله‌ای انتقادی در این روزنامه به مناسبت غدیر خم اعلام شده است.

مدیریت روزنامه بهار در نامه‌ای که روز یک‌شنبه پنجم آبان خبرگزاری «ایلنا» آن را منتشر کرده است، گفته که چاپ مقاله‌ای با عنوان «امام، پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟» که به دلیل «خطای فنی» منتشر شده، موجب «جریحه‌دار شدن روحیه مومنان حضرت علی» شده است.

این روزنامه می‌گوید که مقاله یاد شده به دور از مشی بهار، مدیران و روزنامه‌نگاران آن بوده و علاوه بر عذرخواهی در این زمینه، روز شنبه، چهارم آبان، اقدام به انتشار چند یادداشت در نقد مطلب مورد نظر کرده است.

به رغم این اقدامات، مدیریت روزنامه بهار در نامه خود تصریح کرده است: «اما متاسفانه برخی از جریان‌های سیاسی که فرصت را غنیمت می‌شمارند از فرصت به دست آمده استفاده‌های دیگری می‌کردند که تداوم آن دل مومنین راستین را بیشتر به درد می‌آورد.»

عدم انتشار موقت و چند روزه روزنامه، راهکاری است که مدیریت بهار گفته که «در راستای تلطیف فضای جامعه و به دست آوردن دل مومنین راستین و واقعی» اتخاذ کرده است.»

مقاله «امام، پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟» به قلم «علی اصغر غروی»، نماینده نهضت آزادی در اصفهان، است که در شماره روز چهارشنبه، یکم آبان، روزنامه بهار منتشر شده بود.

bahar

نویسنده این مقاله با زیر سوال بردن واقعه غدیر خم به عنوان روز تعیین علی ابن ابیطالب به عنوان جانشین پیامبر اسلام گفته که کلمات امام اول شیعیان در کتاب نهج البلاغه، «آشکارا بیانگر این حقیقت است که خلافت، امری انتصابی از جانب خداوند نیست و جانشین سیاسی رسول خدا باید توسط مردم انتخاب شود.»

وی در بخشی دیگر از نوشته خود، در رد این گفته علمای شیعه که می‌گویند پیامبر اسلام، علی ابن ابیطالب را به عنوان جانشین پس از خود منصوب کرد، استدلال کرده است که «اگر امیرالمومنین فرمان خدا را بر خلافت خود بعد از رسول اکرم می‌یافت، آیا شجاعت و شهامت و عدالت او اقتضا نمی‌کرد که یک تنه شمشیر برکشد و فرمان و عدل خدا را جاری سازد؟! و آیا از دروازه حکمت و شهر علم نبوی بعید نبود که بیان این حق را از وقت حاجت به تاخیر اندازد؟!»

انتشار این مقاله با واکنش تند «روزنامه کیهان» روبرو شد و این روزنامه در یادداشتی مدعی شد که «اصلاح‌طلبان حمله به ولایت ائمه اطهار را از سر گرفتند».

در همین رابطه خبرگزاری «فارس» روز شنبه چهارم آبان از قول قاضی «ناصر سراج»، رییس هیات نظارت بر مطبوعات، خبر داد که این هیات قرار است روز دوشنبه تشکیل جلسه داده و به پرونده روزنامه «بهار» به دلیل چاپ این مقاله رسیدگی کند.
وی افزوده که «توقف موقت انتشار روزنامه بهار مانع از رسیدگی به پرونده آن نمی‌شود.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,