Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
درخواست ربکا ویتونسکی؛ روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر:

«آیت‌اله بروجردی را آزاد کنید»

2010 February 23

«ربکا ویتونسکی»؛ روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر در نوشته‌‌ای خواهان آزادی آیت‌اله بروجردی شده‌است:

من به همراه یکی از دوستان آزادی‌خواهم که در امریکا است، به این‌که چگونه رژیم اسلامی سعی دارد آیت‌اله بروجردی را پیش از سقوط  حکومتش از بین ببرد، گفت‌و گو می کردیم. هدف از این نوشته توجه به مساله آیت‌اله بروجردی و تشویق تمامی ایرانیان طرفداران دموکراسی به حمایت از ایشان است.

آیت‌اله سیدحسین بروجردی به حمایت از نظریه جدایی دین از سیاست شناخته شده است. وی در سال 1994  با ابراز مخالفتش درباره اداره حکومت بدست روحانیون کارش را آغاز کرد. وی با تئوری ولایت فقیه یا ایده آیت‌اله خمینی مبنی بر این‌که حکومت اسلامی بایستی توسط یک روحانی – فقیه اداره شود، مخالف بود. به طور کلی وی مخالف ظلم و ستمی است که رژیم اسلامی بر اساس آن بنا شده است.

آیت‌اله بروجردی اعتقاد دارد که این رژیم بر اساس بدعت و بر پایه برداشتی خشن از مذهب تشیع و اسلام است. در عوض وی پایبند به اسلام و تشیعی است که در آن  روحانیون پس از آغاز غیبت امام دوازدهم، اجازه مشارکت در امور حکومتی را ندارند. وی معتقد است که تفسیر سرکوب‌گرانه رژیم از اسلام باعث شده است تا ایرانیان بی‌شماری با اسلام مخالفت کنند. وی ازبرگزاری رفراندوم حمایت می‌کند تا بدین وسیله مردم ایران به طور آزادانه و صلح طلبانه بتوانند رژیم را حذف کرده و یک حکومت مبتنی بر دموکراسی و سکولار جایگزینش نمایند. خواندن عقاید دلسوزانه او حتی برای ایرانیان غیر مسلمان اعم از مسیحی و زردشتی  هم بسیار ارزشمند است.

در سال 2002 پدر ایشان، جناب آیت‌اله محمدعلی بروجردی به طرز مشکوکی در بیمارستان تهران درگذشت و مسجد وی توسط حکومت ایران مصادره گردید. از زمان به قدرت رسیدن احمدی‌نژاد فشارها بر آیت‌اله بروجردی تشدید یافت. در اکتبر 2006 وی به همراه بیش از هزار تن از هوادارانش که برای حفاظت از او در اطراف خانه اش تجمع نموده بودند، دستگیر شد. رژیم 172 زن و 225 مرد از آنان را در  زندان نگاه داشت.

وی در ابتدا با حکم دادگاه ویژه روحانیت به اعدام محکوم شد اما به دلیل فشارهای بین‌المللی این حکم به 11 سال زندان  که 10 سال از آن زندان در تبعید ( شهر یزد ) است تقلیل یافت. وی اکنون در یک سلول انفرادی در زندان اوین نگه‌داری می‌شود و  جهت مداوای بیماری‌های قلبی، تنفسی و ریوی و مشکلات بینایی‌اش از مراقبت‌های پزشکی مربوطه محروم است. وی در این مدت 40 کیلو وزن کم کرده‌است. هم‌چنین دکتر حسام فیروزی پزشک وی نیز بازداشت شده است.

مادر آیت‌اله بروجردی نیز در سال2006  بازداشت شد و به دلیل نگرانی‌های وی در مورد اسارت فرزندش در سال 2006 در مدت کوتاهی بعد از آزادی از زندان درگذشت. به آیت‌اله بروجردی اجازه عیادت از مادر و شرکت در مراسم خاکسپاری داده نشد. پسر ارشد آیت‌اله بروجردی و دو فرزند دیگرش نیز بازداشت شدند. همسرش نیز به سلول او آورده شد و در مقابل او مورد تجاوز قرار گرفت.

اسنادی که من از هوادارانش دریافت نمودم بسیار غم انگیز بوده و نشان می‌دهد که زندگی وی در خطر است. متاسفانه واضح است که تا هنگامی که این رژیم در قدرت است، ایشان آزاد نخواهد شد. اما به اقدام‌های فوری جهت توجه به مساله ایشان و زنده نگه‌داشتن وی تا زمان سقوط رژیم نیاز است.

رژیم، آیت اله بروجردی را برای اهداف خاصی مورد شکنجه قرار می‌دهد. شکنجه وحشیانه وی سبب صدمه دیدن اندام‌های حیاتی‌اش شده‌است. رژیم هم‌چنین در 13 دسامبر 2009 هنگامی که جهت تماس با خانواده‌اش به سمت باجه تلفن می‌رفت با انداختن یک بلوک سیمانی که درست کنار پای او به زمین افتاد، قصد جان وی را داشت. در 21 دسامبر 2009 آیت‌اله بروجردی از طبقه دوم تخت خواب به زمین افتاد و پایش زخمی و کبود شد. در13 ژانویه 2010 رژیم یک مشاجره ساختگی بین آیت‌اله بروجردی و دیگر زندانیان ترتیب داد. آیت‌اله بروجردی برای اعتراض به این اقدام، تهدید به اعتصاب غذا نمود. علاوه بر آن از ابتدای 31 دسامبر 2009 رژیم آیت‌اله بروجردی را از دسترسی به تلفن محروم کرده است.

هم‌چنین رژیم شرایط سخت و غیرقابل تحملی را برای سایر روحانیان در زندان اوین بوجود آورده است. مانند گرسنه نگه داشتن آنان با دادن غذایی بسیار ناچیز که عبارت است از هر چهار زندانی دو قرص نان، یک عدد چای کیسه‌ای و یک وعده غذا که حتی برای یک زندانی هم ناکافی است. در21 ژانویه  2010 سیستم گرمایشی و آب گرم بند ویژه روحانیت زندان اوین قطع شد ومسوولین زندان، زندانیان را مجبور به استفاده آب سرد جهت استحمام در سرمای زمستان نمودند.

من از تمامی ایرانیان طرفدار دموکراسی و سکولار می‌خواهم که از آیت‌اله بروجردی حمایت کرده و برای آزادی او فراخوان دهند. برای تمامی ایرانیان آزادیخواه سکولار لازم است که روحانیونی همانند آیت‌اله بروجردی  را که تحت آزار و اذیت رژیم قرار دارند، به رسمیت بشناسند. غیر منصفانه است که ایرانیان آزادی‌خواه سکولار مساله آیت‌اله بروجردی را به دلیل روحانی بودن وی نادیده بگیرند!

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,