Saturday, 18 July 2015
07 August 2020
گزارش خبری علمی

«خطر بیماری قلبی با پرتو درمانی سرطان پستان»

2013 November 04

دکتر آویده مطمئن فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بنابر یک مطالعه تحقیقی جدید توسط دکتر دیوید برنر و همکارانش در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا در نیویورک، در میان بیماران مبتلا به مراحل اولیه سرطان پستان، کسانی که قلبشان به طور مستقیم با پرتو درمانی در سمت چپ تحت تابش قرار داشته است در معرض خطر ابتلای بیشتری به بیماری‌های قلبی قرار دارند.

گزارش‌های متعددی تا به حال ارتباط بین پرتو درمانی در سرطان پستان در دراز مدت و مرگ و میر از بیماری‌های قلبی عروقی را پیشنهاد کرده‌اند.

 در این مطالعه محققان طرح پرتو درمانی ۴۸ نفر را از مرحله صفر تا مرحله IIA سرطان پستان که پس از سال ٢٠٠۵در دانشگاه نیویورک در دپارتمان رادیوتراپی تحت درمان قرار گرفتند را مورد بررسی قرار دادند و ارتباط بین عوامل پرتو درمانی، مانند دوز متوسط قلبی، خطر قلبی، سمت درمان، موقعیت بدن و حوادث عروق کرونر را محاسبه کردند.

1 20131103_Avideh_MedicalNews_HDAndBCR_Pic1
با توجه به نتایج این مطالعه، بالاترین خطر عروق کرونر در درمان سمت چپ در زنانی که در مرحله پایه‌ای (مرحله صفر) سرطان پستان در موقعیت خوابیده به پشت پرتو درمانی شده‌اند مشاهده شده است. و کم‌ترین خطر در درمان سمت راست در زنانی که در مرحله پایه‌ای (مرحله صفر) سرطان پستان در موقعیت خوابیده به پشت پرتو درمانی شده‌اند مشاهده شده است. در تابش سمت چپ، در  موقعیت خوابیده با سر رو به پایین دوزهای قلبی و خطرات کاهش می‌یابد در حالی که موقعیت بدن اثر کمی در درمان سمت راست دارد زیرا در پرتو درمانی سمت راست، قلب در معرض پرتو درمانی قرار نمی‌گیرد.

محققان این مطالعه به این نتیجه رسیده‌اند که از آنجایی که اثرات قرار گرفتن در معرض تابش پرتو درمانی در مورد بیماری‌های قلبی چند برابر می‌شوند، بالاترین خطر مطلق پرتو درمانی با بالاترین مرحله پایه‌ای خطر قلبی مطابقت دارد. در نتیجه، خطرات عروق کرونری ناشی از پرتودرمانی عمدتا در این بیماران به احتمال زیاد با هدف قرار دادن عوامل پایه‌ای خطر قلبی یعنی کلسترول، سیگار کشیدن و فشار خون بالا کاهش می‌یابد، بنابر این برای این بیماران بسیار مهم است که شیوه زندگی اصلاح شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,