Saturday, 18 July 2015
01 August 2021

«گزارشی از آخرین وضعیت روزنامه‌نگاران در بند»

2010 February 23

رادیوکوچه

از خردادماه سال جاری و هم‌زمان با آغاز سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات، تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران و فعالان عرصه مطبوعات هم‌چون سایر فعالان مدنی بازداشت و روانه زندان‌ها شدند. در این راستا بسیاری از سازمان های مدافعان حقوق بشر، ایران را بزرگ ترین زندان روزنامه نگاران نامیده اند.

خبرگزاری هرانا گزارشی از آخرین وضعیت برخی از روزنامه‌نگاران که در وقایع اخیر بازداشت و بعضن به احکام طولانی حبس محکوم شده‌اند، انتشار داده‌است:

بدرالسادات مفیدی: دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران بعد از عاشورا به همراه همسرش ، مسعود آقایی در منزل‌شان دستگیر و به بند 209 زندان اوین منتقل شدند. مفیدی هم‌اکنون در بند متادون زندان اوین نگه‌داری می‌شود .هم‌چنین داروهای این روزنامه‌نگار که مبتلا به بیماری خونی است به او داده نشده است.

محمد نوربخش: سردبیر روزنامه فرهیختگان که بیش از هفت ماه است در اوین به سر می‌برد. درباره وی اطلاع رسانی چندانی نشده و از وضعیتش خبری در دست نیست.

احمد جلالی‌فراهانی: دبیر سرویس اجتماعی خبرگزاری مهر یک روز پس از اخراج از خبرگزاری مهر در تاریخ 17 بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی که خود را ضابط قوه قضائیه معرفی کردند دستگیر و روانه زندان اوین شد.خبری از چگونگی اتهام او در دست نیست. خانواده او از بی‌قراری دردانه دختر در نبود پدر خبر می‌دهند.

کیوان صمیمی: از فعالان ملی و مذهبی و مدیرمسوول نشریه توقیف شده «نامه» و عضو شورای مرکزی «انجمن دفاع از آزادی مطبوعات»، در 26 خرداد ماه 1388 بازداشت شد. دادگاه کیوان صمیمی در روز دوم آذرماه در شعبه ۱۶ دادگاه انقلاب اسلامی تشکیل شد و اتهام «تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه امنیت کشور از طریق تجمع و تبانی» علیه ایشان مطرح شد. وی در پی موافقت قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب پس از گذشت نزدیک به 6 ماه به طور موقت و برای حضور در مراسم عروسی دخترش از زندان آزاد شد. برای مرخصی 10 روزه کیوان صمیمی، قرار وثیقه 100 میلیون تومانی صادر شد. صمیمی در تاریخ 13 بهمن ماه به اتهامات اصلی تبلیغ علیه نظام، و اجتماع و تبانی برای برهم زدن امنیت ملی به شش سال حبس به علاوه محرومیت مادام العمر از فعالیت‌های سیاسی محکوم شد.

بهمن احمدی امویی: روزنامه‌نگار روزنامه‌های اصلاح‌طلب ایران و تحلیل‌گر مسایل اقتصادی، در شامگاه 30 خردادماه بهمراه همسرش بازداشت شد.دادگاه احمدی امویی،21 آذر ماه برگزار شد. علی‌رغم امضای قرار وثیقه از سوی وی و آمادگی خانواده اش جهت تامین وثیقه ، قاضی پرونده با آزادی این روزنامه‌نگار دربند با قرار وثیقه موافقت نکرد. او در دادگاه بدوی به هفت سال و چهار ماه حبس تعزیری و سی و چهار ضربه شلاق محکوم شد.

حسن ظهوری: خبرنگار ارشد حوزه میراث فرهنگی روز دوشنبه 18 بهمن ماه در منزلش بازداشت شد. (وی روز اول اسفند آزاد گردید.)

ساسان آقایی: روزنامه‌نگار و فعال سیاسی درپی نامه‌ی 293 نفر از روزنامه‌نگاران به علما و مراجع تقلید در روز اول آذرماه بازداشت شد پرونده ساسان آقایی، روزنامه نگار برای نهایی‌شدن قرار مجرمیت نزد دادیار اظهارنظر ارسال شده، اما هنوز تصمیمی برای تمدید قرار بازداشت یا تبدیل آن به قرار سبک‌تر، صورت نگرفته است. پرونده وی برای نهایی شدن قرار مجرمیت نزد دادیار اظهار نظر ارسال شده اما هنوز تصمیمی برای این‌که قرار بازداشت وی تمدید یا به قرار سبک‌تری تبدیل شود، صورت نگرفته است.

سعید لیلاز: سردبیر سابق روزنامه سرمایه هشت ماه است  که دربند به سر می برد. سلول این روزنامه‌نگار بارها در این مدت  تغییر یافته است.سعید لیلازهر بار در کنار زندانیان غیرسیاسی قرار گرفته است.سعید لیلاز منتقد اقتصادی تمام مدت حبسش را در بند امنیتی زندان اوین سپری کرده در حالیکه بسیاری دیگر از کسانی که هم‌زمان با او دستگیر شده‌اند به بندهای عمومی زندان اوین که کمی شرایط بهتری از این بند دارند منتقل شده‌اند.

مازیار سمیعی: در نیمه شب ۱۴ بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی در منزلش دستگیر شد و هیچ اطلاعی از محل نگهداری و وضعیت وی در دست نیست.

وی تنها یک بار در روز پس از بازداشت با منزل تماس گرفت و از سلامت خود خبر داد. هنوز مکان بازداشت وی مشخص نیست و از روز 16 بهمن تا کنون هیچ تماسی نداشته و خانواده ی وی در بی‌خبری به سر می‌برند.

علی حکمت: سردبیر روزنامه اصلاح طلب «خرداد» که بیش از چهارماه در بازداشت به سر می‌برد. بعد از ۹۸روز توانست اولین تماس تلنی خود را با خانواده اش داشته باشد.

مسعود باستانی: صبح روز 4 تیرماه درحالیکه برای پی‌گیری امور همسرش مهسا امرآبادی که در بازداشت بسر می برد به دادگاه انقلاب تهران مراجعه کرده بود، با حکم قضایی بازداشت شد. مسعود باستانی پس ازسه ماه ونیم که در بازداشت به سر می برد در دادگاه بدوی به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای ایجاد اغتشاش به 6 سال حبس تعزیری محکوم شد.این روزنامه نگار در تاریخ 6 بهمن به زندان مخوف رجایی شهر منتقل شد

عمادالدین باقی: فعال حقوق بشر، زندانی سیاسی سابق، روزنامه‌نگار منتقدو بینان‌گذار کمیته دفاع از حقوق زندانیان،در روز 7 دی ماه بازداشت شد.باقی در تماسی که با خانواده‌اش گرفته دلیل بازداشتش را مصاحبه با آیت‌اله منتطری عنوان کرده‌است.

وحید پور استاد: روزنامه نگار روزنامه فرهیختگان که با حکم دادستانی تهران ساعت دو نیمه شب دوشنبه 19 بهمن ماه در منزل مادر همسرش بازداشت شد.نام او در فهرست بازداشت شدگان قرار ندارد و این مساله موجب نگرانی خانواده او شده است.

رضا تاجیک: روزنامه نگار و فعال ملی مذهبی که در تاریخ 8 دی ماه در مقابل دفتر روزنامه اعتماد بازداشت شد.تاجیک پیش از این در پی دستگیری های پس از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری، بمدت 46 روز در زندان بسر برد.

بهرنگ تنکابنی و لیلی فرهادپور: سردبیر مجله نخصصی موسیقی «فرهنگ و آهنگ» و نیز فرزند لیلی فرهاد پور از روزنامه نگاران ایرانی که در تاریخ 15 دی ماه در محل کار خود بازداشت شد.لیلی فرهادپور نیز که برای پیگیری بازداشت پسرش به دادگاه انقلاب رفته بود دچار مشکل قلبی شد و به همین دلیل به بیمارستان منتقل شد ه بود و روزهای 29 و 30 دی ماه در اورژانس مرکز قلب تهران بستری بود و درست فردای روزی که از بیمارستان به خانه آمد،از سوی ماموران وزارت اطلاعات در منزلش بازداشت شد

نیلوفر لاری‌پور: شاعر، ترانه‌سرا و خبرنگار نشریه چلچراغ که در تاریخ 13 بهمن ماه بازداشت شد

روزبه کریمی: روزنامه نگار ،دانش آموخته کارشناسی ارشد حقوق بشر و عضو سازمان دانش آموختگان ایران که در تاریخ 12 دی ماه به همراه همسرش، فروغ میرزایی در منزلشان بازداشت شدند

زینب کاظم خواه: خبرنگار یک خبرگزاری دولتی که در تاریخ 18 بهمن ماه با مراجعه ۹ تن از ماموران وزارت اطلاعات به محل سکونت وی بازداشت شد.

نوشین جعفری: خبرنگار بیست و دو ساله سرویس ادب و هنر روزنامه اعتماد که در تاریخ 15 بهمن ماه در منزلش بازداشت شد.

محمد داوری: ‌سردبیر سحام نیوز( سایت رسمی حزب اعتماد ملی ) در روز 17 شهریور بازداشت شد. محمد داوری در روز اول آذر ماه به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام،‌اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی محاکمه شد. محمد داوری فردی بوده که به خواسته مهدی کروبی و پس ازهماهنگی با هر فرد،‌ از افراد مدعی تجاوز جنسی اقدام به فیلمبرداری جهت ارایه آن به مسوولان می نمود. برای این فعال صنفی – مدنی وثیقه 200 میلیون تومانی صادر شد که او قادر به پرداخت این مبلغ نبود و هم‌چنان پس از گذشت 5 ماه در بازداشت به سر می‌برد.

سعید متین پور: روزنامه نگار آذربایجانی در زندان اوین که به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده دچار عارضه قلبی شد. این زندانی سیاسی آذربایجانی روز جمعه ۹ بهمن دچار درد شدید قلب شده است و مسوولین زندان اوین او را بعد مدت زیاد و با تاخیر به پزشک منتقل کرده اند.

سعید مسعود لواسانی: روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویسی که از ۴ مهرماه در منزل بازداشت شده است و پس از حدودن چهار ماه بازداشت به هشت سال و نیم زندان از سوی شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب محکوم شد. هم‌چنین به دستور قاضی از ملاقات با فرزند دو ساله‌اش محروم میباشد.

احمد زیدآبادی: روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی اصلاح طلب و دبیرکل سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی در 23 خرداد ماه 1388 بازداشت شد. احمد زیدآبادی در تاریخ دوم آذر ماه به پنج سال زندان در تبعید در گناباد محکوم شد.این حکم در تاریخ 11 دیماه از سوی دادگاه تجدیدنظر تایید شد.علیرغم صدور قرار وثیقه برای دکتر احمد زیدآبادی و تودیع آن از سوی خانواده، دبیر کل سازمان ادوار تحکیم کماکان در زندان اوین بسر می برد. زیدآبادی در تاریخ 12 بهمن ماه به زندان مخوف رجایی شهر منتقل شد

عیسی سحرخیز: از چهره‌های فعال سیاسی و مطبوعاتی، مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوران اصلاحات و نیز از بنیانگذاران انجمن دفاع از آزادی مطبوعات ایران در تاریخ 12 تیر ماه 1388 بازداشت شد. اتهامات وی توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب از طریق مصاحبه با رسانه های خارجی است. پرونده مشابه دیگری برای این روزنامه‌نگار دربند شعبه 1059 مجتمع قضایی کارکنان دولت در جریان است .به گفته خانواده وی دور جدیدی از فشارها بر وارد شده است.

ماشااله شمس الواعظین: روزنامه نگار و سخنگوی انجمن دفاع از مطبوعات ایران که بامداد سه شنبه 8 دی ماه طی حکم بدون نام و دستنویس در منزلش دستگیر شد.

امیر صادقی: عکاس خبری که در دفتر روزنامه فرهنگ آشتی، در تاریخ 18 بهمن ماه به اتهام انتشار عکس‌های عاشورای خونین تهران بازداشت شد.

فواد صادقی: مؤسس سایت‌های «بازتاب» و «آینده‌نیوز» که در تاریخ 21 بهمن از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

احسان مهرابی: وضعیت خبرنگار پارلمانی روزنامه فرهیختگان که پیش از ۲۲ بهمن بازداشت شده، نامشخص است. وی یک روز پس از بازداشت با همسر خود به صورت تلفنی تماس تلفی داشته اما بعد از آن تماس دیگری نداشته است. مسوولان دادگاه انقلاب و زندان اوین هم تاکنون هیچ پاسخی به خانواده وی نداده‌اند.

اکبر منتجبی: منتخبی روزنامه نگاردر روزنامه‌های شرق، هم‌میهن، همشهری و مجله شهروند امروز پیش از ۲۲ بهمن دستگیر شد.از وضعیت او اطلاعی در دست نیست.

حمزه کرمی: او که هشت ماه است در زندان اوین به سر می برد در حکم بدوی به ۱۶ سال حبس و پرداخت ۶ میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شده است.به گفته شاهدان هنگام ابلاغ این حکم به کرمی وی تعادل خود را از دست داده و حالش  بسیار بد شده است. وکیل کرمی هنوز ابلاغ این حکم را تایید یا رد نکرده است.

علیرضا فیروزی: علیرضا فیروزی فعال حقوق بشر، وبلاگ‌نویس و روزنامه‌نگار جوان از 12 دیماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در شهر تبریز ربوده شد و از آن زمان تاکنون اطلاعی از سرنوشت وی حاصل نشده است، معاون دادستان تهران اطهارات ضد و نقیضی در خصوص محل نگه‌داری وی عنوان داشته بود اما کماکان هیچ نهادی حاضر به پذیرش مسوولیت بازداشت این روزنامه‌نگار نشده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,