Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
ایدز

«چند جمله از اساسی‌ترین عفونت بشریت»

2010 February 23

هادی ناصری/ رادیو کوچه

ایدز مهم ترین عفونت بشریت را تا به امروز تشکیل می‌دهد، بنابراین دانستن و حتی تکرار برخی نکات اساسی آن برای جلوگیری از گسترش بی‌حد و حصر آن ضروری است:

1- منبع اصلی و کارخانه‌ی تکثیر ویروس ایدز در بدن، خود سلول‌های ایمنی آلوده به این ویروس است. سلول‌های ایمنی لنفوسیت نوع تی هلپر (Lymphocyte T Helper) تنها مکان مناسب تکثیر ویروس هستند که خود نقش «رهبری» سیستم ایمنی بدن را دارند. هنگام تکثیر ویروس در این سلول‌ها و در نهایت از بین رفتن آن‌ها، سیستم ایمنی بدن که با فقدان رهبر مواجه شده است عملن از هم پاشیده می‌شود.

بنابراین هرچه شخص از سیستم ایمنی قوی‌تری برخوردار باشد، با توجه به تکثیر بیشتر ویروس در تعداد بیشتری از سلول‌های ایمنی، احتمال ورود او به فاز بالینی بیماری و مرگ بیشتر است. از طرف دیگر با تضعیف سریعتر سیستم ایمنی عفونت‌های فرصت طلب به بدن هجوم آورده و شخص را از پای درمی‌آورند، بنابراین تصور داشتن بدن قوی در جلوگیری از ابتلا به ایدز تصور غلطی است. این تناقض مرگبار ویروس ایدز راه درمان آن را صعب‌العبور کرده است.

2-  ویروس ایدز (HIV) از معدود ویروس‌هایی است که می‌تواند با کمک یک آنزیم خاص، عمل رونوشت برداری معکوس ژنتیکی را انجام دهد.

3-  ویروس ایدز در خارج از بدن به سختی دوام آورده و حداکثر تا یک دقیقه سالم می‌ماند.

4- بهترین راه گسترش ویروس ابتدا و بیشتر از راه تماس جنسی، خون و ترشحات آلوده به ویروس و در نهایت انتقال از مادر به جنین است. در ایران و در سالیان اخیر انتقال با تماس جنسی بر انتقال از طریق تزریق آلوده (در افراد معتاد) پیشی گرفته است.

5- ویروس ایدز در داخل سلول‌های سیستم ایمنی تکثیر می‌شود بنابراین هنوز دارویی که بتواند بطور موثر و بدون آسیب به سیستم ایمنی ویروس را نابود و یا از تکثیر آن جلوگیری کند ساخته نشده است.

6- بسیج بنیادها، دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی جهان برای کشف راه درمان تا به امروز نتیجه بخش نبوده است اما دانشمندان هرگز ناامید نشده‌اند. جالب است بدانیم در اندک افرادی، بدن هرگز به ویروس ایدز اجازه تکثیر نمی‌دهد و آن را دفع می‌کند که کورسوی امیدی را برای محققان نشان داده است.

7- بر اساس آخرین آمارهای سازمان بهداشت جهانی در سال 2008 حدود 33 میلیون نفر به این بیماری در سراسر جهان مبتلا بوده‌اند که از این تعداد حدود 2 میلیون نفر جان خود را از دست داده‌اند. در ایران آمار مورد اعتمادی از این بیماری در دسترس نیست.

8- و آخرین نکته این که اطلاع‌رسانی و زدودن اطلاعات غلط درباره ایدز در کشورهایی هم چون ایران مهم ترین سلاح و اقدام در برابر ایدز محسوب می‌شود. حتی یک جمله آگاهی بخش می‌تواند یک زندگی را از پاشیدگی و نابودی نجات دهد.

منابع

  • سازمان بهداشت جهانی
  • ایران اچ‌آی‌وی


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,