Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
به خاطر دو نوازنده زن،

«کنسرت همایون شجریان در تبریز لغو شد»

2010 February 23

کنسرت «همایون شجریان» که قرار بود در روزهای 6 و 7 اسفند ماه در تبریز و در محل سالن فرهنگی ورزشی تراکتورسازی برگزار شود، به علت حضور دو نوازنده خانم در این گروه لغو شد.

به گزارش هرانا، «احمدی» مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی درباره علل مخالفت و لغو کنسرت همایون شجریان در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد:‌ «حضور نوازندگان زن در گروه موسیقی و ظرفیت بالای سالن که بیش از دو هزار نفر بود و ضریب امنیت و مدیریت سالن را پایین می‌آورد از عواملی لغو این کنسرت بود».

او با بیان این‌که در دولت نهم به موسیقی فاخر توجه ویژه شده، اظهار کرد: «در استان آذربایجان شرقی هم خانه موسیقی وجود دارد و هم هنرستان موسیقی و جشنواره‌های موسیقی متعددی نیز برگزار شده و همه اینها به شرط و شروطی انجام شده‌اند».

این مسوول مطرح کرد: «ما از موسیقی‌ای حمایت می‌کنیم که فاخر باشد و شوونات در آن حفظ شده باشد. این استان ویژگی‌های خاصی دارد و چون اینجا دارالمومنین است ما نمی‌توانیم مثل بعضی از استان‌های دیگر عمل کنیم».

احمدی در پاسخ به این که دو نفر نوازنده زن در گروه همایون شجریان که با رعایت کامل حجاب اسلامی در داخل و خارج از کشور بارها روی صحنه رفته و کنسرت اجرا کرده‌اند، چگونه می‌تواند بازتابی داشته باشد، اظهار کرد: «وزیر ارشاد این بخش را به عهده مدیران کل گذاشته است و گفته گروه مهم نیست و ما تشخیص می‌دهیم، به هرحال هر استان برای خودش حال و هوایی دارد».

از سوی دیگر در پی لغو کنسرت همنوازان حصار در تبریز همایون شجریان در وب‌لاگ شخصی خود نامه‌ای را منتشر کرده است که متن آن در زیر آمده است:

هنردوستان گرامی و فرهیخته‌ی آذربایجان شرقی

با سلام و احترام و با نهایت تاثر از لغو کنسرت ششم و هفتم اسفندماه در شهر هنردوست تبریز،

متاسفانه با وجود در دست داشتن مجوز رسمی اجرای کنسرت از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران و پس از گذراندن تمامی مراحل اداری و امنیتی از جمله بازخوانی اشعار کنسرت و بازشنوایی تمام کارهایی که قرار بود در این کنسرت اجرا گردد، در آخرین روزهای تمرین با مخالفت اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی مبنی بر حضور دو نوازنده‌ی زن در گروه «همنوازان حصار» مواجه شدیم؛ به‌طوری که عنوان گردید چنان چه خانم‌ها حذف و یا جایگزین گردند، مجوز این کنسرت بلافاصله صادر خواهد شد و دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت که طبیعتن قبول چنین شرایطی برای ما غیرممکن بود.

بسیار متاسفیم که نتوانستیم به دیدار شما مردم فرهیخته نایل آییم. بدون شک پیوند احساسی این هنرمندان جوان که نبوغ و اخلاق شایسته‌شان زبانزد همه است، به‌واسطه‌ی هنر اصیل ایرانی با شما هنردوستان گرامی ناگسستنی است. در پایان سوال من از مسوولین محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان این است که به نظر ایشان موسیقی فاخر چه نوع موسیقی است؟ و موسیقی که سال‌هاست من و پدرم اجرا می‌کنیم از چه نوع است؟

سپاسگزار

همایون شجریان – سوم اسفند ماه ۱۳۸۸

شایان ذکر است نگار خارکن (نوازنده‌ی کمانچه آلتو) و نوشین پاسدار (نوازنده‌ی عود) دو نوازنده‌ی زن گروه بودند و البته این نخستین بار است که کنسرتی تنها به‌دلیل حضور نوازندگان زن لغو می‌شود.


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment

 1. 1

  با سلام
  در جایی از متن این خبر آمده
  همایون شجریان در وب‌لاگ شخصی خود نامه‌ای را منتشر کرده است
  لازم به توضیح است وبلاگ
  homayounshajarian.blogfa.com
  همان‌طور که در سربرگ و ته‌برگ آن نوشته شده، غیررسمی‌ست و هیچ‌گونه ارتباطی با شخص ایشان ندارد
  منبع اصلی انتشار این نامه، سایت شرکت فرهنگی هنری دل‌آواز است که مدیرعامل آن جناب همایون شجریان هستند

  رادیو کوچه:
  با تشکر از راهنمایی شما

  با تشکر