Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
يوکيا آمانو

«تغییری در برنامه هسته‌ای ایران صورت نگرفته است»

2013 November 15

خبر/ رادیو کوچه

«یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفته که تغییری در برنامه هسته‌ای ایران صورت نگرفته است.

 آقای «آمانو» روز چهارشنبه، بیست و دوم  آبان به خبرگزاری «رویترز» گفت جمهوری اسلامی ایران حساس‌ترین فعالیت هسته‌ای خود را که غنی سازی بیست درصدی اورانیوم است همچنان ادامه می دهد.
«آمانو» همچنین در گفت‌وگو با رویترز افزود که ایران برای تکمیل راکتور اراک به کار زیادی احتیاج دارد.

«علی اکبر صالحی»، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، و «یوکیا آمانو» روز دوشنبه، بیستم آبان، بیانیه مشترکی در تهران امضاء کردند که بر اساس آن طرفین توافق کردند نقشه راهی ترسیم کنند که اقدامات دوجانبه را در رابطه با حل و فصل موضوعات باقی‌مانده پیرامون برنامه هسته‌ای ایران را مشخص می‌کند.

1

ایران قصد دارد که در راکتور اراک، پلوتونیوم تولید کند که می‌تواند در ساخت سلاح هسته‌ای کاربرد داشته باشد. اسراییل و کشورهای غربی خواستار توقف ساخت این نیروگاه هستند.

روز دوشنبه همچنین «علی اکبر صالحی» اعلام کرد که به بازرسان آژانس اجازه داده شده تا از راکتور آب سنگین اراک و معدن گچین بازدید کنند.

 «بهروز کمالوندی»، سخن‌گوی سازمان انرژی اتمی، روز سه شنبه با اشاره به بیانیه مشترک ایران و آژانس به خبرگزاری ایرنا گفت که «بازدید از کارخانه تولید آب سنگین اراک می‌تواند قبل از ۲۰ آذرماه و آغاز دور جدید مذاکرات کارشناسی ایران و آژانس صورت بگیرد.»

 این راکتور یکی از موضوعات مناقشه برانگیز در گفت‌وگوهای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک در ژنو بود که در روزهای ۱۶ تا ۱۸ آبان برگزار شد.

بیانیه مشترک ایران و آژانس تنها به موضوع راکتور آب سنگین اراک اشاره کرده است، و این در حالی است که مدیرکل آژانس در گذشته بارها اعلام کرده که ایران باید به اتهام‌های مربوط به تحقیقات پیرامون سوار کردن کلاهک هسته‌ای بر روی موشک‌های خود پاسخ دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,