Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
با فرمان جدید حامدکرزی، مبنی بر واگذاری کنترل یک نهاد مهم انتخاباتی به خود

«نگرانی غرب از تغییر در نهاد شکایات انتخاباتی افغانستان»

2010 February 23

دیپلمات‌های غربی درمورد فرمان حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان که تمامی کنترل یک نهاد مهم انتخاباتی را به خود واگذار کرده، ابراز نگرانی عمیق کرده‌اند.

این فرمان به حامد کرزی اجازه می‌دهد تا تمامی پنج عضو کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی (ECC) را به تشخیص خود تعیین کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، این کمیسیون در دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه آگوست، با بررسی شکایات انتخاباتی، بخش بزرگی از آرای انتخابات را باطل اعلام کرد که باعث شد انتخابات به دور دوم کشیده شود.

بنا به این گزارش، «کای آیدی»، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، به شکل خصوصی توافق کرده‌بود که دو نفر از جمله پنج عضو این کمیسیون، شهروندان خارجی باشند.

براساس این توافق، انتظار می‌رفت یکی از این اعضا، از حق وتو برخوردار باشد اما این توافق در فرمان تازه رئیس‌جمهوری دیده نمی‌شود.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی که قبلن سه عضو خارجی آن از سوی سازمان ملل متحد تعیین می شد، نقش مهمی را در انتخابات پارلمانی افغانستان در سال جاری برعهده دارد.

حامد کرزی، در سخنان خود در روز گشایش پنجمین سال پارلمان افغانستان اولویت‌های کاری خود را فهرست کرد که از آن جمله، یکی اصلاح ساختار کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی بود.

آقای کرزی گفت که در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی، «مداخلات دیگران» را در روند انتخابات محدود کرده و تلاش خواهد کرد تا این روند «افغانیزه» شود.

حامد کرزی در دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه آگوست سال گذشته برنده اعلام شد، اما روند رسیدگی به هزاران شکایت انتخاباتی، حدود یک ماه وقت گرفت.

ابطال بخش بزرگی از آرا از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، آقای کرزی را مجبور کرد تا برای رفتن به دور دوم انتخابات با رقیب اصلی خود عبداله‌عبداله آماده شود، اما خودداری آقای عبداله برای شرکت در دور دوم انتخابات، به پیروزی آقای کرزی انجامید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,