Saturday, 18 July 2015
24 July 2021
اقدام سوال برانگیز رئیس سازمان هواپیمایی به دستور وزیر راه

«مخالفت با دستور وزیر راه یا…»

2010 February 23

اظهارات عجیب و سوال برانگیز رئیس سازمان هواپیمایی ایرانف درخصوص پرواز جنجالی جمعه شب گذشته شرکت هواپیمایی کیش ایر،این ماجرا را وارد فاز تازه‌ای کرد.

به گزارش خبرآنلاین، «رضا نخجوانی»،رئیس سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی، پس از روزه سکوت سه روزه به اتفاقات پرواز 7081 شرکت هواپیمایی کیش ایر و استفاده از نام جعلی به‌جای خلیج ‌فارس در مانیتورهای مقابل مسافران و برخورد جورج سیانا[George siana]،سرمهماندار یونانی پرواز با مسافران معترض؛واکنشی عجیب نشان داد و همه چیز را از اساس تکذیب کرد.

او در گفت و گو با ایسنا گفته است:«تا زمانی‌که صحت قضیه اثبات نشود،کسی توبیخ نمی‌شود و عذرخواهی نمی‌کند.»

این درحالی است که «بهبهانی»، وزیر راه و ترابری 24 ساعت پس از این اتفاق به طور رسمی از طرف هیات دولت از ملت شریف ایران عذرخواهی رسمی کرد و به مسوولان سازمان هواپیمایی و کیش ایر نیز دستور داد تا به طور رسمی از مردم ایران و مسافران پرواز 7081 کیش ایر عذرخواهی کنند.

رضا نخجوانی در پاسخ به این‌که موارد دیگر دستورات وزیر راه و ترابری چرا اجرا نشده است، گفت: «چیز دیگری قرار نبوده از شرکت کیش‌ایر بخواهیم که انجام دهد.مضاف بر این‌که اصل قضیه برای کشف صحت و سقم در حال بررسی کارشناسی است.»

«حمید بهبهانی» فردای این اتفاق، در اعلانی، به رییس سازمان هواپیمایی کشوری دستور داد: «خدمه این پرواز ظرف 20 ساعت خاک ایران را ترک کنند و مسوولان کیش‌ایر رسمن توبیخ شوند و از مردم شریف ایران در جراید عذرخواهی کنند که چرا نمایشگر هواپیما را قبل از استفاده کنترل نکرده‌اند یا به خدمه آموزش لازم را نداده‌اند.»

نخجوانی در پاسخ به این‌که آیا به صحت و سقم این خبر شک دارید؟ تصریح کرد: «بله؛نسبت به این خبر شک داریم. رییس سازمان هواپیمایی کشوری درباره این‌که این جریان طی پرواز رخ داده و اگر واقعی نبوده چرا وزیر راه و ترابری دستورات لازم را در این زمینه اتخاذ کرده است؟ گفت:‌ «اگر اتفاق افتاده باشد از بین بردنی نیست؛شرکت کیش‌ایر در حال بررسی است و وزیر راه و ترابری نیز بازرس ویژه برای بررسی جریان تعیین کرده که منتظر اعلام گزارش بازرس ویژه وزیر راه و ترابری هستیم.»

رییس سابق شرکت هواپیمایی کیش‌ایر خاطرنشان کرد: «طبق دستور وزیر راه و ترابری، خدمه پروازی و هواپیما همان موقع زمین‌گیر شدند. درحالی‌که خواست وزیر راه و ترابری علاوه بر زمین‌گیر شدن هواپیما، ترک خدمه این پرواز ظرف 20 ساعت از خاک ایران بوده است.»

نخجوانی درباره بحث عذرخواهی در مورد اتفاق روی داده در حریم کشور توسط اتباع خارجی مشغول در یکی از شرکت‌های هواپیمایی هم‌چنین تصریح کرد: «اگر مقصر باشند قطعن باید عذرخواهی کنند اما اگر خطایی نکرده باشند چطور؟! ما وظیفه‌مان بررسی کردن این موضوع است و تا اثبات نشود، صحت و سقم این جریان را قبول نداریم. اگر اثبات نشود، عذرخواهی و توبیخ نمی‌شوند؛ چراکه نمی‌توان قبل از اثبات تصمیم‌گیری کرد.»

جمعه شب پرواز 7081 هواپیمایی کیش‌ایر که از تهران عازم کیش بود در نقشه مسیر پرواز خود از نام جعلی به جای نام مستند و تاریخی خلیج فارس استفاده کرد که مسافران خواستار اصلاح و عذرخواهی شده بودند و سرمهماندار پرواز با برخورد، تند مسافران را به بازداشت تهدید کرده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,