Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران

«احضار احمدی نژاد به دادگاه»

2013 November 26

خبر/ رادیو کوچه

قرار است روز سه‌شنبه پنجم آذر ماه «محمود احمدی» نژاد رییس جمهوری سابق ایران به دلیل شکایت‌هایی که علیه او صورت گرفته در شعبه ٧۶ دادگاه کیفری استان تهران حاضر شود.

چند روز بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر در ایران، پایگاه اطلاع‌رسانی دولت «محمود احمدی‌نژاد» با انتشار خبری، از احضار احمدی‌نژاد به دادگاه خبر داد. بعد از آن و با رسانه‌ای شدن این موضوع حرف و حدیث‌های زیادی درباره آن مطرح شد.

آن‌طور که گفته می‌شد این احضاریه به دنبال شکایت «علی لاریجانی» و همچنین رییس کمیسیون اصل ٩٠ مجلس شورای اسلامی و نیز «یعقوب خلیل‌نژاد» علیه او ارسال شده است و در عین حال عده‌ای رسانه‌ای شدن این موضوع را بی‌تدبیری خواندند تا جایی که رییس مجلس شورای اسلامی انتشار خبر احضار احمدی‌نژاد به دادگاه را شیطنت‌آمیز دانست و توضیح داد که او یا رییس کمیسیون اصل ٩٠ از احمدی نژاد شکایت شخصی نداشته‌اند بلکه شکایات مربوط به تخلفات قانونی دولت و با تصویب مجلس بوده است.

1

خبرگزاری «ایسنا» در این باره نوشته است، حالا و پس از گذشت چند ماه، خبرهای جدیدی از دادگاه رییس جمهوری سابق ایران که البته غیرعلنی هم هست به گوش می‌رسد به طوری که «محسن افتخاری» سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران با تشریح آخرین وضعیت پرونده «محمود احمدی نژاد» گفته است: «روز سه‌شنبه پنجم آذر جلسه مقدماتی برای رسیدگی به پرونده رییس جمهور سابق برگزار خواهد شد و بر اساس قانون این جلسه غیرعلنی خواهد بود.»

 آقای «افتخاری» هم‌چنین در گفت‌وگو با خبرگزاری «مهر» درباره ادعای یکی از نمایندگان مجلس درباره طرح ٩ شکایت از «احمدی‌نژاد» گفت: در این خصوص اطلاعی ندارم اما پرونده‌ای که روز سه‌شنبه رسیدگی می‌شود همان شکایت‌هایی است که پیش از این مطرح شده بود و پرونده جدیدی به دادگاه نیامده است.

سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران تاکید کرده است: «جلسه روز پنجم آذر جلسه تحقیقات مقدماتی است و برخی از آن به عنوان محاکمه رییس جمهوری سابق نام می‌برند. بر اساس قانون پرونده‌های مربوط به روسای جمهوری در دادسرا رسیدگی نشده و مستقیم به دادگاه ارسال می‌شود.»

قاضی «افتخاری» با بیان این که در این جلسه احتمال دارد هر تصمیمی از سوی قضات دادگاه گرفته شود و حتی برای رییس‌جمهوری سابق قرار منع تعقیب صادر شود، درباره علنی بودن جلسه تحقیق هم گفت: «با توجه به این که جلسه روز سه شنبه تحقیقات مقدماتی است اساسن و بر طبق قانون باید به صورت غیرعلنی برگزار شود.»

 سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران درخصوص مطالعه پرونده از سوی «احمدی‌نژاد» یا وکیلش هم گفته تاکنون آقای «احمدی‌نژاد» یا وکیلی از سوی او برای مطالعه پرونده به دادگاه مراجعه نکرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,