Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
ایران امروز

«بحران در سازمان تامین اجتماعی ایران»

2013 December 02

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سازمان تامین اجتماعی، یکی از مراکزی بود که از اواخر کار دولت دهم و اکنون در دولت یازدهم همواره خبرساز بوده است. انتصاب قاضی مرتضوی که از متهمان پرونده کهریزک به شمار می‌رود، به عنوان رییس تامین اجتماعی توسط محمود احمدی نژاد و پس از آن بحث تخلفات مالی صورت گرفته در این سازمان، آنچه در این سازمان گذشته را به معمایی پیچیده تبدیل کرده است.

از دادستانی تهران تا ریاست تامین اجتماعی

سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، فارغ از احکام سنگینی که برای فعالان سیاسی، دانشجویی و مدنی صادر کرده است، پس از آن‌که دست کم سه نفر از بازداشت‌شدگان معترض به نتیجه انتخابات ۸۸ در بازداشتگاه کهریزک کشته شدند از مقام قضایی خود برکنار شد. گفتنی است او به خاطر این پرونده تنها به پرداخت ۲۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شد.

محمود احمدی‌نژاد، رییس‌ دولت دهم، مرتضوی را نخست به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سپس به ریاست سازمان تامین اجتماعی منصوب کرد که این هر دوی این مسوولیت‌ها اعتراضات شدیدی را برانگیخت. در ‌‌نهایت با صدور حکمی در آخرین روز کاری دولت محمود احمدی‌نژاد، سعید مرتضوی به عضویت هیات امنای سازمان تامین اجتماعی ایران درآمد.

گفتنی است مجلس ایران به حدی با ریاست‌ آقای مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی مخالف بود که عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را استیضاح و از کار برکنار کرد.

3

جلسه استیضاح آقای شیخ‌الاسلامی به دلیل افشاگری محمود احمدی‌نژاد درباره دیدار فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی به جنجال کشیده شد. به گفته آقای احمدی‌نژاد آقای لاریجانی در ملاقات با آقای مرتضوی قصد داشت از از نفوذ برادرانش، روسای مجلس و قوه قضاییه، برای فعالیت‌های اقتصادی سوءاستفاده کند.

در حال حاضر کمیته‌ای از سوی مجلس در حال تحقیق و تفحص پیرامون سازمان تامین اجتماعی است. این کمیته به تازگی از مشخص شدن زوایای مختلفی از تخلفات و بی‌قانونی‌های صورت گرفته در این سازمان خبر می‌دهد.

پاداش‌های نجومی برای برخی مدیران تامین اجتماعی در دولت دهم، یکی از موارد تخلفاتی است که یک عضو کمیته تحقیق و تفحص به آن اشاره کرده است.

کمیته تحقیق و تفحص پیرامون سازمان تامین اجتماعی، به تازگی از مشخص شدن زوایای مختلفی از تخلفات و بی‌قانونی‌های صورت گرفته در این سازمان خبر می‌دهد

تارنمای خانه ملت اعلام کرده است که سازمان تامین اجتماعی تحت مدیریت سعید مرتضوی در سال ۹۱ فقط حدود هشتصد میلیون تومان پاداش به اعضای هیات مدیره و هیات امنا پرداخت کرده است و مدیران سازمان حقوقهای ماهیانه ده میلیون تومانی دریافت می‌کرده‌اند. طبق اسناد موجودی که در اختیار خبرگزاری خانه ملت قرار دارد، کمترین دریافتی مدیران کل این سازمان در شش ماهه دوم سال ۹۲ رقمی بالغ بر ۳۸ میلیون تومان است.

این در حالیست که نوبخش رییس جدید سازمان تامین اجتماعی، کسری بودجه سازمان تامین اجتماعی را رقمی حدود ۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است.

ایرج عبدی، از اعضای کمیته تحقیق و تفحص با بیان اینکه خلا قانونی مشکل اساسی در واریز پاداش‌های میلیونی به حساب برخی مدیران است، گفته که قانون به شیوه‌ای است که اجازه می‌دهد پاداش ۱۲۰ میلیونی پرداخت شود در حالی که حقوق یک دهم یا یک بیستم پاداش هم نیست. او خبر داده که گزارش کمیته تحقیق و تفحص آماده شده و هفته جاری آن را به مجلس ارائه می‌دهیم.

2

 رد پای سعید زنجانی در تامین اجتماعی

اواخر ماه گذشته رسانه های داخل ایران سندی را منتشر کردند که نشان میداد بانک مسکن رسما در نامه‌ای به سعید مرتضوی مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی، اعلام کرده که حواله ارزی ۴۴۲ میلیارد ین از طریق بانک متعلق به بابک زنجانی در مالزی به حساب این سازمان واریز شده است که بلافاصله رسانه ها از وجود تفاهم نامه ای میان تامین اجتماعی به ریاست مرتضوی و بابک زنجانی خبر دادند.

یکی از مهم‌ترین توضیحات درباره این تفاهم نامه، گزارشی بود که روزنامه شرق در روز سه شنبه هفته گذشته منتشر کرد. قرار بود به موجب این تفاهمنامه حدود صد شرکت کم‌بازده سازمان تامین‌اجتماعی به بابک زنجانی واگذار شود و وی این شرکت‌ها را با پرداخت ین ژاپن خریداری کند؛ قراردادی که از طریق بانک بابک زنجانی در مالزی انجام می‌گرفت.

بنابر ادعای شرق، این منبع آگاه تاکید کرده است که «بانک مسکن هم اعلام کرده که ریالی به حساب این بانک در مالزی واریز نشده است.» اگرچه بانک مسکن بهترین منبع برای انتشار جزییات مذکور از این تفاهم نامه است، اما به خاطر اطلاعاتی که در این گزارش منتشر شده، به نظر می‌رسد تلاش‌هایی برای جلوگیری از بررسی دقیق و منصفانه این اتفاق مهم در فضای اقتصادی کشور در حال رخ دادن است.

3

سازمان تامین اجتماعی در مرحله بحران

بنابه گزارش رسانه‌های داخل کشور، دولت و اشخاص حقیقی و حقوقی بیش از ۶۰ تریلیون تومان به این سازمان بدهکارند. در همین رابطه عبدالرحمان تاج الدین معاون پارلمانی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی گفته است تامین اجتماعی در وضعیت هشدار قرار دارد. بنا به ارقام رسمی، حدود ۳۵ میلیون نفر در حوزه درمان، و بیش از ۱۰ میلیون نفر در حوزه دریافت مستمری تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی ایران هستند.

در ضمن این سازمان با بیش از ۷۰ هزار نیروی انسانی بزرگترین سازمان اداری کشور محسوب می‌شود. بانک رفاه کارگران و سازمان سرمایه گذاری (که از بزرگ‌ترین بانک‌ها و بزرگ‌ترین سازمان‌های سرمایه گذاری کشور هستند) از جمله دارایی‌های سازمان تامین اجتماعی هستند.

طبق اسناد موجودی که در اختیار خبرگزاری خانه ملت قرار دارد، کمترین دریافتی مدیران کل این سازمان در شش ماهه دوم سال ۹۲ رقمی بالغ بر ۳۸ میلیون تومان است

روزنامه دنیای اقتصاد نیز ماه گذشته در مقاله‌ای که به تحلیل ریشه‌ مشکلات سازمان تامین اجتماعی ایران پرداخته، نوشته است «راه‌ حل اساسی برای رفع عارضه‌های سازمان تامین اجتماعی، خشکاندن دو ریشه اساسی شامل درک نادرست ماهیت کسب‌ و کار بیمه و دوم چالش مداخله یا ساختار نامشخص قدرت است».

این روزنامه با اشاره به تدوین راهبردهای سازمان تامین اجتماعی در طی دهه گذشته می‌نویسد سازمان با مشکل جدی اجرای برنامه‌های راهبردی و عملیاتی و تقویت زیرساختار‌ها و توسعه سرمایه‌گذاری روبرو بوده است که برای ادامه حیات این سازمان کلیدی است.

برخی ریشه این مشکلات را از سویی در دخالت بیش از حد دولت در امور اجرایی و مالی سازمان تامین اجتماعی و از سویی دیگر در بی‌توجهی دولتمردان کشور به تامین اجتماعی و اعمال سیاست‌های گذار و سطحی و عدم پاسخ‌گویی مدیران دولتی و اعمال سیاست‌های سلیقه‌ای آن‌ها می‌دانند.

در پایان گفتنی است با وجودی که سازمان تامین اجتماعی نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات خود قرار داده است و بزرگ‌ترین موسسه بیمه‌ای و اقتصادی ایران محسوب می‌شود اما کار‌شناسان اقتصادی چالش‌های پیش روی مدیرعامل جدید این سازمان را بسیار عمیق و زیرساختی ارزیابی کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,