Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
سخن گوی حزب مردم بلوچستان:

«ریگی‌ها را چه باید کرد»

2010 February 24

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

روز گذشته وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد که رهبر گروه جنداله دست‌گیر شده‌است.از ابتدای دست‌گیری اظهارات ضدونقضی در خصوص نحوه دست‌گیری وی مطرح شده‌است. چنانچه وزارت اطلاعات اعلام کرد دست‌گیری« عبدالمالک ریگی »در یک عملیات هوایی انجام شده است.

از سویی« محمد نجار »وزیر کشور طی مصاحبه‌ای دست‌گیری او را در محل مرز ایران و پاکستان توسط عوامل ایرانی خوانده‌‌است. این درست در شرایطی است که دستگاه امنیت پاکستان اظهار می‌کند رهبر گروه جنداله هفته گذشته در یک معامله تحویل عوامل اطلاعاتی ایران شده‌است.

پیش از این نیز رادیو کوچه با تماس‌هایی که با فعالان محلی در بلوچستان داشت اعلام کرده‌بود که عبدالمالک ریگی در پی یک معامله اطلاعاتی توسط پاکستانی‌ها به ایران تحویل داده ‌شده‌است.

گروهی دیگر نیز اظهار می‌کنند این معامله بین دستگاه‌های امنیتی با حضور عوامل امنیتی آمریکایی انجام شده‌‌است. از سویی طرفداران گروه جنداله معتقدند وی وجه‌المصالحه‌ی غرب، پاکستان و ایران شده‌است.

عبدالمالک ریگی علی‌رغم عملیات‌های خشونت‌باری که در منطقه بلوچستان بر عهده گرفته‌است در بین برخی از  مردم بلوچستان مورد وثوق نیز هست.

در رابطه با دست‌گیری رهبر این گروه و تبلیغات این دست‌گیری با رحیم بندوی، سخنگوی حزب مردم بلوچستان گفت‌و‌گو کرده‌ام.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آقای بندوی بعد از سال‌ها مبارزه‌ی پیاپی و درگیری‌هایی که در بلوچستان  یکی از شاخص‌های مهم آن  خشونت‌های پیش آمده بود، وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد که عبدالمالک ریگی دست‌گیر شده‌است. در داخل ایران هم نظرات متفاوتی بود. از جمله اینکه آیا این فرد در مرز دست‌گیر شده یا در هوا و در فرودگاه بوده و دولت پاکستان هم نظراتی داده است. آیا آخرین اخبار را در مورد نحوه دست‌گیری او دارید یا نه؟ و دست‌گیری عبدالمالک ریگی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آخرین خبر در مورد او هنوز مشخص نیست . به دلیل صحنه‌سازی که برای دست‌گیری ریگی انجام شده بود و ویدیویی که جمهوری اسلامی برای پخش به بیرون فرستاده بود، سوالات زیادی را بر‌می‌انگیزد که آیا آن هواپیما واقعن در آنجا فرود ‌آورده شده بود و در هیچ جایی مطرح نکردند که هواپیمای چه شرکت هوایی با اجبار با جنگنده‌های ایران در آنجا فرود آورده شده و عبدالمالک را گرفتند. با هیچ فردی هم مصاحبه نشده است که این مساله را تایید کند.

به هر حال عبدالمالک ریگی در دست ایران است و شکی نیست که در دست‌گیر شدن او معامله‌های زیادی صورت گرفته است. باتوجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران یک میلیارد دلار برسر دست‌گیری او تعیین کرده‌بود. بر اساس ادعایی که خود مسوولان فعلی جنداله، این معامله‌ای بوده است بین سرویس‌های جاسوسی غرب و ایران یا بین خود ایران و پاکستان ، اما هنوز مشخص نیست. من هنوز خبری را بر اساس این مسایل نمی‌توانم باور کنم.

فکر می‌کنید با دست‌گیری عبدالمالک ریگی اتفاقات بعدی در بلوچستان چگونه خواهد بود؟ به دلیل اینکه بسیاری از مسایل در بلوچستان منوط به حضور ریگی در منطقه بوده‌است. بسیاری از اعدام‌ها به دلیل انتصاب برنامه‌های تروریستی او اتفاق می‌افتاد و مواردی از این دست. به عنوان کارشناس و سخنگوی حزب بلوچستان به ما بگویید نگاه شما نسبت به دست‌گیری عبدالمالک ریگی چیست؟

هر کجایی که بی‌عدالتی و تبعیض باشد مقاومت خواهد بود.  بستگی دارد که حکومت‌گران چطور با مقاوت‌کنندگان برخورد کنند. اگر  این برخورد به صورت خشونت‌بار باشد، آن‌چنان که جمهوری اسلامی انجام می‌دهد، طبیعی است که این مقاومت شکل‌هایی مثل آنچه جنداله و گروه عبدالمالک انجام دادند، خواهد بود.

آقای یعقوب مهرنهاد  یکی از کسانی بود که مبارزه مدنی انجام می‌داد و به شکل مسالمت‌آمیز خواهان به‌دست آوردن حقوق به حق  مردم بلوچ بود، که جمهوری اسلامی اعمال خشونت کرد و خشونتی که سازمان‌هایی مثل جنداله انجام می‌دادند را تشدید کرد.

فرق نمی‌کند که عبدالمالک ریگی یا عبدالمالک‌های دیگری دست‌گیر و اعدام شوند. مساله این‌جا است که تا زمانی که تبعیض است مسلمن مقاومت خواهد بود. من شخصن فکر نمی‌کنم با دست‌گیری عبدالمالک ریگی   وضعیت شرق کشور و سیستان‌و‌بلوچستان فرق کند. چرا که باید ریشه‌های اساسی که درگیری‌ها را بین مردم و جمهوری اسلامی  بوجود آورده باید خشکانده شوند. که آن هم به تبعیضات آشکار و علنی که جمهوری اسلامی علیه  مردم بلوچ دارد، بر‌می‌گردد. و فرق نمی‌کند مردم بلوچ شیعه باشند یا سنی زیرا درصد کوچکی از مردم آنجا هم شیعه هستند. اتفاقن در  مقابل تعرضاتی که از سوی نظام به حقوق‌مردم شیعه منطقه شده است، مقاومت دیرینه‌ای  وجود داشته‌است.

از آنجایی که این نظام یک نظام مذهبی است هر نظام مذهبی در دنیا ثابت کرده است که  به دلیل این‌که فکر می‌کند نظامش برترین است، نمی‌تواند منصف و  عادل باشد. به همین دلیل جمهوری اسلامی تبعیض بسیار آشکاری را بر همه مذاهب، به غیر از آن شکلی که خودش باور دارد، انجام می‌دهد. حتا اهل تشیع هم از این تبعیض و ظلم مبرا نیستند. به همین دلیل یک اختلاف عمیقی در منطقه بین شیعه و سنی دامن زده شده‌است.  اما ضرر آن فقط برای مردم است و فایده‌ی آن را حکومت می‌برد که با انداختن اختلاف به حکومت چند‌روزه‌ی خود بیشتر ادامه بدهد. این به صلاح مردم ایران نیست که به خاطر اختلاف‌های عقیدتی دولت‌مدارانی که با انقلاب مردمی روی کار آمدند این‌گونه ادامه دهند.

در بلوچستان یا هر جای ایران اگر این تبعیضات ملی و قومی به این شکل آشکار وجود داشته باشد، این مقاومت به شکل‌های مختلف بروز خواهد کرد. و بستگی‌ دارد که عکس‌العمل‌های مختلف طرفین این مساله را چگونه تنظیم کند.

بنابراین این مبارزه ادامه خواهد یافت و تا جایی که شواهد نشان می‌دهد سازمان جنداله در بلوچستان نفوذ زیادی دارد. و با از بین رفتن عبدالمالک مبارزه ادامه پیدا خواهد کرد. اما امیدوارم شکل‌های معتدل‌تری به خود بگیرید و بتوانیم برای حقوق خود در صحنه بین‌المللی محکم بایستیم.

به نظر می‌آید او نسبت به دیگر رهبران جنداله معتدل‌تر بوده‌است. امیدوارم تقابل و روبرویی بین جمهوری اسلامی و سازمان جنبش مقاومت مردمی ایران (جنداله) شکل خشونت‌بار‌تری به خود نگیرد.

نگاه مردم بلوچستان نسبت به جنبش جنداله و عبدالمالک ریگی چگونه بوده‌است؟ ارزیابی شما نسبت به جایگام مردمی ریگی چیست؟

در اوایل سال 1330  در مبارزات مردم بلوچستان بر علیه حکومت‌گران مرکز اسم دادشاه را شنیدید؟ دادشاه یک شخص سیاسی نبود و به دفاع از مسایل خود برخواسته بود و فقط به خاطر اینکه تسلیم مقامات دولت شاهنشاهی ایران نشد و به مبارزه ادامه داد، شهید شد. او به خاطر مسایل شخصی خودش شهید شد نه به خاطر مسایل ملی. اما در آن زمان در مقابل کسانی که حیثیت و هویت و تشخص مردم بلوچ را زیر سرنیزه برده بودند، مقاومت کرد . به همین دلیل قهرمان مردم بلوچ شد. و هنوز هم از او به عنوان قهرمان به‌نام یاد می‌شود.

در مقابل کسانی که به حق  مردم تجاوز می‌کنند و آن‌ها را هیچ می‌ا‌نگارند و به آنها احساس بردگی می‌دهند، ریگی‌ها و جنداله‌ها جایگاه خاصی خواهند داشت. ولواینکه شکل‌شان خشونت بار باشد. هر کسی که در مقابل زورگویی مقاومت کند مردم به او نگاه خوبی دارند.

در بلوچستان بخش دیگری داریم که با جمهوری اسلامی گره خوردند چرا که ما معتقدیم جمهوری اسلامی تمام کارهایش را به شکل مافیایی می‌چرخاند و کسانی را در دور خود جمع می‌کنند و در بلوچستان هم کسانی هستند که از کانال جمهوری اسلامی به نوایی رسیدند. به مقام‌هایی رسیدند و طبیعی است که  آنها مخالفت خواهند کرد.

اما اگر از دل مردم عادی  بلوچ بپرسید احساس می‌کنند کسی  بوده‌است که برای مطرح شدن حق و حقوق‌شان مقاومت کرده و ایستاده است. هرچند که ما با آنها مخالف یا موافق باشیم، مردم عادی بلوچ این مبارزان را دوست دارند  وکسی که در مقابل ظالم بایستد را تحسین می‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,