Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
در پی موج خبری در خصوص یک بیماری غیر خطرناک

«زگیل تناسلی را ول کنید، سونامی سرطان را بچسبید»

2013 December 25

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

در واقع ماجرا از آن جایی شروع شد که خبرگزاری «ایلنا» در گفت‌و‌گویی با آقای «مصطفا اقلیما» رییس انجمن مددکاران اجتماعی به شیوع بیماری موسوم به «زگیل تناسلی» اشاره کرد. آقای اقلیما در این گفت‌و‌گو با ذکر این که یک میلیون ایرانی در حال حاضر زگیل تناسلی دارند، هشدار داد که این بیماری در آستانه اپیدمیک شدن است. او هم چنین تاکید کرده راه علاج واکسن این بیماری است که از قضا در ایران یافت نمی‌شود. مصاحبه شونده، مبنای آماری خود را مراجعه روزانه یک تا دو بیمار به دفتر اش در خصوص این زگیل دانسته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این مطلب که به سرعت مانند بسیاری از موج‌های خبری دیگر یک‌باره در فضا‌ی مجازی منتشر شد و بار دیگر موج تازه‌ای را به راه انداخت که به قولی «حواستان باشد همه دارند زگیل تناسلی می‌گیرند». این گفت‌و‌گوی ایلنا از مرز‌های خبری ایران گذشت و موضوع خبری رسانه‌هایی مانند«بی‌بی‌سیفارسی»، «رادیوفردا»، «کلمه» و «زمانه» شد که به طور تقریبی همه خبر ایلنا را کپی کرده‌بودند و به روایت یک وبلاگ، تبدیل به یک «زگیل خبری» شد. این رسانه‌ها هم به اتکای اظهارات آقای اقلیما تاکید کردند که موجی از بیماری زگیل تناسلی در راه است و به زودی همه‌گیر خواهد شد.

اما در واقع در این میان کسی به این موضوع در رسانه‌ها توجه نداشت که آقای اقلیما در اساس یک «مدد کار اجتماعی» است و نه پزشک. با همین شرایط وی در اظهارات خود تاکید می‌کند که این بیماری عامل سرطان، نازایی و عفونت است. از سویی دیگر کسی به طور مشخص جویای این نشد که او چطور آمار یک میلیون نفر مبتلا را به دست آورده است.

20131224_ardavan_hpv

اما در حقیقت موضوع این است که مبتلایان به زگیل تناسلی به طور تقریبی خیلی بیش از این، هم در ایران و هم در جهان هستند. به گفته متخصصان، نیمی از افرادی که فعالیت جنسی داشته باشند دست‌کم یک‌بار به این بیماری ویروسی با نام علمی (کوندیلوماآکومیناتاCondylomataacuminata) مبتلا می‌شوند به طور تقریبی همه کسانی که رابطه جنسی دارند در مقطعی ناقل ویروس اچ پی وی بوده‌اند. به روایتی می‌توان گفت شیوع این بیماری بیش از آمار آقای اقلیما است اما اهمیت آن به نظر می‌رسد در حدی نیست که ایشان اشاره کرده و به یک‌باره به «زگیل خبری» تبدیل شده است.

اظهارات آقای اقلیما به طور حتم نگاهی غیر کارشناسانه به موضوع بیماری ویروسی که در بیان عامه به زگیل تناسلی خوانده می‌شود دارد. ایشان در جایی اشاره کرده است که این بیماری از ایدز خطرناک‌تر است در حالی‌که چنین نیست و به طور مشخص این بیماری به خودی خود بیماری مهلک و یا حتا مخاطره آمیز هم شناخته نمی‌شود

این اولین باری نیست که موج‌های این چنینی درست می‌شود. پیشتر هم مواردی نظیر «آنتی بیوتیک چینی» و یا استامینوفنی موسوم به «گلوفین» و یا شیر خشک‌های مسموم جامعه مستعد ایرانی را مورد حمله قرار داد‌ه‌ و موج نگرانی را به جامعه تزریق کرده اند.

دکتر «علی‌اکبر میر» متخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌و‌گویی با رادیو کوچه اشاره می‌کند: «اظهارات آقای اقلیما به طور حتمن نگاهی غیر کارشناسانه به موضوع بیماری ویروسی که در بیان عامه به زگیل تناسلی خوانده می‌شود دارد. ایشان در جایی اشاره کرده است که این بیماری از ایدز خطرناک‌تر است در حالی‌که چنین نیست و به طور مشخص این بیماری به خودی خود بیماری مهلک و یا حتا مخاطره آمیز هم شناخته نمی‌شود. در مواردی که هنوز به طور کامل اثبات نشده است این بیماری می‌تواند شرایط برخی بیماری‌ها نظیر سرطان دهانه رحم را فراهم کند. موردی که به هیچ وجه ثابت نشده.»

دکتر «محبوبه حاج عبدالباقی» در گفت‌و‌گویی با دویچه وله فارسی نیز اشاره می‌کند که زگیل تناسلی به خودی خود نه کشنده است و نه خطرناک، اما از آن‌جا که می‌تواند عامل بیماری سرطان دهانه رحم باشد باید بدان توجه شود. او هم چنین اشاره می‌کند که در بیشتر موارد ویروس زگیل تناسلی منتهی به سرطان نمی‌شود.

هم‌چنین دکتر «رضا شاه‌میرانی» متخصص پوست تاکید می‌کند این زگیل‌ها را در صورتی که حاد باشند، می‌توان به روش «فریز» برداشت‌شان، اما به طور اصولی بیماری چندان حادی در حالت عادی نیست و بسیاری از افراد در جهان زگیل دارند. او بهترین روش برای کنترل را استفاده از «کاندوم» و بهداشت مقاربتی می‌داند.

دکتر «علی انجیدنی» پزشک و محقق در همین مورد نیز اشاره می‌کند که «متاسفانه جامعه ما دچار یک موج می‌شود. چیزی که الان به مراتب مهم‌تر از ماجرای زگیل تناسلی است، افزایش چشم‌گیر بیماری سرطان در شهرهای بزرگ و آلوده است که هیچ کس این موضوع خطرناک را جدی نمی‌گیرد اما یک‌باره در یک موج خبری همه با کپی کردن اظهارات یک فرد غیر متخصص در رسانه‌هایشان یک نگرانی نامربوط به راه‌می‌اندازند.»

بیماری که با سرطان در مراحل اولیه به روستایش باز گردانده می‌شود و بعد در وضعیت حاد و وخیم بدون هیچ راه درمانی به بیمارستان بر می‌گردد جنایت است

او تاکید می‌کند «کافیست سری به بیمارستان مسیح دانشوری بزنید و ببینید در طول سال‌های اخیر چقدر بر تعداد سرطان‌های نادر افزوده شده و هر روز هم به این میزان افزوده می‌شود.»

در ادامه برای هم‌خوانی اطلاعات بیشتر در این زمینه، گفت‌و‌گو دکتر «علی انجیدنی» را با کوچه خواهید خواند، در ابتدا از آقای انجیدنی پرسیدم که آیا موضوع زگیل تناسلی و شیوع آن در بین مردم ایران تازه‌گی دارد؟

ویروس پاپیلومای انسانی یا «HPV» یکی از ویروس‌های شایع بین انسان‌ها و عامل همین بیماری که زگیل تناسلی خوانده می‌شود، است. در مورد این دسته ویروس‌ها تاکنون مشخص شده که عامل نزدیک به ۴۰ نوع بیماری هستند از جمله چیزی مانند «تب‌خال» و البته بنابر اتکا به منبع‌های پزشکی به طور تقریبی همه کسانی که رابطه جنسی دارند به نوعی در طول زندگی‌شان درگیر این ویروس و تبعات‌ آن می‌شوند.

اما به نظر من کسی که گفته است یک میلیون نفر ناقل این ویروس هستند، -نمی‌دانم این آمار را از کجا آورده است- کم گفته است، چون با اتکا به اشاره بال،ا بیش از این افراد ناقل ویروس پاپیلومای انسانی هستند اما در بسیاری از افراد در اساس نمود ندارد و در برخی هم با بروز «زگیل» خود نمایی می‌کند که در بسیاری از موارد در ظرف دو سال خود به خود از بین می‌رود و یا نرود اگر به صورت حاد نباشد بیماری خطرناکی به حساب نمی‌آید و عوارض جانبی ندارد.

اما دو نوع از این ۴۰ نوعی که گفتیم با سرطان دهانه رحم و سرطان آلت تناسلی و هم چنین گاهی در دهان و ریه همراهی دارد که البته غیر معمول و نادر است.

در این مورد هم  آماری بدهم بد نیست. در کتاب‌ها و بولتن‌های پزشکی ذکر می‌شود در سال‌های اخیر در آمریکا هر ساله در حدود ۱۴ میلیون نفر به ویروس «اچ پی وی» آلوده می‌شوند و برآورد اخیر نشان از این دارد که در حدود ۷۹ میلیون نفر در این کشور ناقل این ویروس هستند اما به طور تقریبی فقط ۳۶۰ هزار نفر از این افراد مبتلا به زگیل تناسلی می‌شوند و در مجموع تعداد زنانی که به سرطان گردن رحم در این کشور مبتلا می‌شوند فقط ۱۰ هزار نفر هستند که به طور مشخص هنوز ۱۰۰ درصد ثابت نشده که عامل این سرطان ویروس «اچ پی وی» است و به طور مشخص به طور عموم «همراهی» این ویروس در سرطان دیده شده است.

به نظر من به جای این که به پنی‌سلین چینی و زگیل تناسلی بپردازیم و جامعه را به تشویش بی مورد بکشیم، باید به سرطان توجه کنیم. چیزی که به طور جدی به آن پرداخته نشده است. امروز آمارهای خود وزارت بهداشت است که ما در سال‌های اخیر با «سونامی سرطان» مواجه شده‌ایم

در مورد واکسن هم که اشاره شده بود، باید ذکر کنم این واکسن باید در بین سنین ۱۱ تا ۱۲ ساله‌گی تزریق شود و بعد از آن کارایی ندارد و برای کنترل بیشتر ذکر می‌شود در خصوص روابط جنسی بهداشت را رعایت کنید. اما به طور کلی اگر منتقل هم شود مشکل خاصی را به طور معمول ایجاد نمی‌کند.

با توجه به این توضیح پس چرا الان ما باید نگران زگیل تناسلی باشیم؟

به نظر من، جامعه ما در سال‌های اخیر دچار یک نوع جو گرفته‌گی شده است. با توجه به تعداد بالای شهروند خبرنگارانی که این روزها در ایران فعالند به نظرم مسایلی را به طور غیرکارشناسانه هم در کنار کارکردهایشان ایجاد می‌کنند که به نظرم در این مورد وارد حوزه خطرناکی در پزشکی شده‌اند. به طور مثال، در گذشته بارها پیش آمده بود که در حوزه ورزش می‌خواستند کسی را بالا ببرند یا در سیاست کسی کوبیده شود یا این که در حوزه فرهنگ یک کتاب را شایعه می کردند که جمع شده یا چیزی از این دست که باعث رونق موضوع می‌شد اما به نظر می‌رسد امروز وارد حوزه سلامت مردم شده است و این موضوع نگران کننده‌ای است.

به طور مثال زمانی مطرح شد بازار ایران پر شده است از «پنی سیلین چینی» که موجب مرگ است. این حتا در هم‌کاران ما هم تاثیر داشت به نوعی که اگر کسی به طور مثال به پنی سلین حساسیت داشت یا در اثر افت فشار یا موردی دیگر دچار مشکل می‌شد می‌گفتند در اثر پنی‌سیلین چینی بوده است. فارغ از این که واردات دارو و تولید و صادرات آن بر اساس یک استاندارد بین المللی و مشخص است، این مورد شایعه‌ای بیش نبود و در واقع ما هیچ وقت ندیدیم این پنی‌سلین چینی چه نوع پنی‌سلینی است.

موردی دیگر شایعه‌ای بود که با «اس ام اس» خیلی زود دست به دست شد و آن توزیع قرص‌های کشنده «استامینوفن» با نام تجاری «گلوفین» که خیلی سریع توانست یک جو نگرانی را در جامعه به وجود بیاورد

موردی دیگر شایعه‌ای بود که با «اس ام اس» خیلی زود دست به دست شد و آن توزیع قرص‌های کشنده «استامینوفن» با نام تجاری «گلوفین» که خیلی سریع توانست یک جو نگرانی را در جامعه به وجود بیاورد. در «اس ام اس» ارسالی اشاره شده بود که «بیمارستان الزهرا» اعلام کرده است که هر کسی این نوع استامینوفن را مصرف کرده، مرده است. برای من که پزشک هستم موضوع بسیار ملموس بود. بارها می‌شد که من برای بیمار استامینوفن تجویز می‌کردم بیمار با ترس و نگرانی می‌گفت که «لطفن این مسکن رو تجویز نکنید، می گویند کشنده است» در حالی که بعد مشخص شد این متن فقط به دلیل شوخی توسط دو هم‌وطن ما ارسال شده بود و بیمارستانی به نام «الزهرا» وجود نداشت، به نظر من خود شایعه‌سازها هم فکر نمی‌کردند که تا این حد می‌تواند تاثیر آن گسترده شود. موضوع واکسن‌های تقلبی هم به جای خود. در مورد این زگیل تناسلی هم به نوعی همین ماجرا مطرح است. یا این که فرد می‌خواهد خودش را مطرح کند، یا این که ناشی از بی‌خبری مصاحبه شونده است و یا قصدشان خدمت و اطلاع‌رسانی به مردم است که در این مورد هم کار درست انجام نشده و در واقع بیشتر به مثال «دوستی خاله خرسه» است چرا که بیشتر موجب تشویش و نگرانی جامعه را فراهم کرده است.

اگر بخواهید در مورد یک بیماری نگران‌کننده صحبت کنید به چه بیماری اشاره می‌کنید؟

به نظر من به جای این که به «پنی‌سلین چینی» و «زگیل تناسلی» بپردازیم و جامعه را به تشویش بی مورد بکشیم، باید به سرطان توجه کنیم. چیزی که به طور جدی به آن پرداخته نشده است. امروز آمارهای خود وزارت بهداشت نشان دهند است، این وزارت‌خانه اشاره می‌کند که ما در سال‌های اخیر با «سونامی سرطان» مواجه شده‌ایم.

5

با توجه به آلاینده‌های هوا و آلوده‌گی‌هایی که به واسطه کودهای شیمیایی به وجود آمده است، با آمار بالای سرطان مواجه هستیم. مواردی که در گذشته بسیار نادر بوده اما الان بسیار شایع شده است. برای نمونه می‌توانم به دو – سه نوع سرطان ریه اشاره کنم که در کشورهای غربی سالی چند مورد که دیده می‌شود موضوع مقالات و بولتن‌ها می‌شود در حالی‌که اگر الان شما به بیمارستان «مسیح دانشوری» که مرکز تخصصی سرطان ریه است مراجعه کنید ده‌ها نفر را می‌بینید که به دلیل داشتن این نوع‌های نادر سرطان ریه در بیمارستان بستری هستند. یا در مورد سرطان خون و سرطان روده بزرگ «کلون» که در ایران بسیار شایع شده است که عمده علت شیوع آن، ورود مواد شیمیایی به مواد غذایی مصرفی مردم و آلوده‌گی‌ها هوا و شیمیایی به محیط زندگی است و من از مردم و دست‌اندر کاران می‌خواهم با حساسیت به این موضوع توجه داشته باشند و دست‌اندر کاران بیایند توضیح بدهند که برای پیش‌گیری از سرطان چه کاری کرده‌اند.

یادم می‌آید همان زمان که من روی این موضوع حساس بودم با رییس یکی از بیمارستان‌ها درگیر شدم. ایشان معتقد بود همین که شکم بیماران را سیر می‌کند کار مهمی انجام می‌دهد در حالی که من معتقد بودم این کار جنایت است، چون بیماری که با سرطان در مراحل اولیه به روستایش باز گردانده می‌شود و بعد در وضعیت حاد و وخیم بدون هیچ راه درمانی به بیمارستان بر می‌گردد یک جنایت است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,