Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
تقی نوربخش

«کسری بودجه پنج هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی»

2013 December 27

خبر / رادیو کوچه

«تقی نوربخش»، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ایران، گفته است این سازمان با کسری بودجه‌ای پنج هزار میلیارد تومانی روبه‌روست که این ناشی از نگاه حمایتی و تبدیل شدن دولت به کارفرمایی بزرگ است.

خبرگزاری رسمی ایران، «ایرنا»، گزارش داده که آقای «نوربخش» روز پنج‌شنبه پنجم دی ماه در مرودشت گفته است «بر اساس قانون، رویه‌های اجرایی سازمان باید هرسه سال یک‌ بار بازنگری شود اما این موضوع طی ۳۸ سال گذشته انجام نشده است.»

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ایران در عین حال از نامتعادل بودن منابع و مصرف‌های سازمان تحت مدیریت خود انتقاد کرده و تاکید کرده است که بی‌توجهی به این تکلیف قانونی طی هشت سال گذشته (در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد) رشد تصاعدی داشته است.

او اضافه کرده است که در سال ۱۳۸۰ منابع نقدی این سازمان ۱۱ برابر تعهدهای آن بود اما در حال حاضر «۲۳ هزار میلیارد» به «۱۵ هزار میلیارد» تومان است که عملا کم‌تر از دو برابر می‌شود.

«تقی نوربخش» در سخنان خود به تدوین قانونی مستقل در مورد هدفمندسازی یارانه‌های نیز اشاره کرده و گفته است در قانون جدید «پوشش کامل بازنشستگی و درمانی در نظرگرفته شده، زمینه‌ساز تحول در سازمان تامین اجتماعی است.»

norbakhash

خبرگزاری «فارس» نیز از قول مدیر سازمان تامین اجتماعی نوشته است که ۳۸ میلیون نفر از شهروندان ایران زیر پوشش این سازمان هستند.

سازمان تامین اجتماعی ایران این روزها موضوع جنجال‌ها و انتقادهای گوناگونی‌ست که به مدیریت آن در زمان ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد باز می‌گردد.

روز گذشته رییس دیوان عدالت اداری نیز تلویحن به سازمان تامین اجتماعی اشاره کرده و با انتقاد از «محمود احمدی‌نژاد» در زیر پا گذاشتن قانون و دروغ‌گویی، گفته بود دولت او از آدم فاسدی حمایت کرد و او را بر مسند امور گذاشت در حالی که دیوان عدالت اداری آن زمان می‌گفت که «این فرد محکوم است و پرونده دارد.»

آذر ماه نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی گزارشی از تحقیق و تفحص در مورد سازمان تامین اجتماعی ایران منتشر کرده و «سعید مرتضوی»، مدیر پیشین آن را به فساد و تخلفات گسترده مالی که بالغ بر ده‌ها هزار میلیارد تومان می‌شود، متهم کردند.

چند روز پس از این گزارش مجلس ایران قرارداد فروش ۱۷ شرکت زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی به «بابک زنجانی»، سرمایه‌دار حامی دولت آقای «احمدی‌نژاد» را نیز فسخ کرد.

بنا بر گزارش تحقیق و تفحص مجلس «بابک زنجانی» متهم است که با حمایت دولت پیشین، بخشی از کارخانه‌های شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، را به یک‌سوم قیمت خریداری کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,