Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
توسط دانشمندان فنلاندی

«تصویر سازی مناطقی که توسط احساسات هدف گرفته می‌شوند»

2014 January 02

شهروز فرهمند / رادیو کوچه

اعصاب باعث دل درد و دل پیچه می‌شوند و خجالت برافروختگی در چانه شما می‌آورد! احساسات به طور کاملن واضح، تاثیر مستقیم فیزیولوژیکی بر روی بدن ما دارند و حالا تیمی‌ از دانشمندان فنلاندی به طور دقیق چگونگی این تاثیر را به تصویر کشیدند و در تصویر زیر ارایه کرده اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برای تهیه چنین نقشه ای از بدن، محققات ٧٧٣  داوطلب را با کلمات، داستان‌ها، فیلم‌ها و احساسات متفاوت، مورد آزمایش قرار دادند و نتیجه کاهش یا افزایش فعالیت در مناطقی که عکس‌العمل نشان دادند را به شکل زیر نمایش دادند. بیشتر شدن فعالیت به سمت رنگ زرد و کاهش فعالیت به سمت رنگ آبی پر رنگ و تیره نمایش داده شده است.

ehsasat

نتیجه این آزمایش در Proceedings of the National Academies of Sciences منتشر شد. نظیر بسیاری از تجربیاتی که هر یک از ما داشته‌ایم: افسردگی با بی حسی دست و پا ارتباط مستقیم دارد

این نتایج کاملن به نوع بشر قابل بسط بوده و کلی و جامع است و نقش فرهنگ و تعاریف متفاوت احساسی در این زمینه نقشی ندارد

و شرم و خجالت باعث بروز نقاط روشنی روی گونه می‌شود. ناراحتی حتی بر روی چشم‌ها هم تاثیر می‌گذارد که با جاری شدن اشک در داوطلبان نیز همراه بوده است.

از آنجایی که محققان بر این عقیده بودند که ممکن است این تاثیرات بر اساس تفاوت‌های فرهنگی و احساسی نیز باشد، بر همین اساس داوطلبان را از کشورهای فنلاند و تایوان با دو فرهنگ کاملن متفاوت انتخاب کردند و آنها به این نتیجه رسیدند که این نتایج کاملن به نوع بشر قابل بسط بوده و کلی و جامع است و نقش فرهنگ و تعاریف متفاوت احساسی در این زمینه نقشی ندارد. محققان بر این باورند که این عمومیت ریشه در پایه‌های بیولوژیکی پاسخ‌گویی بدن به احساسات است و در سنت و فرهنگ ریشه ندارد.

 

منبع خبر:gizmodo.com

لینک اصل مقاله:http://www.pnas.org/content/early/2013/12/26/1321664111.full.pdf

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. saeed
    1

    عالی بود سپاس از شما