Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
در حوالی کوخرد و بستک

«تلفات جانی و مالی زمین لرزه در غرب بندرعباس»

2014 January 02

 خبر / رادیو کوچه

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گزارش کرده است، زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۵.۵ درجه در مقیاس ریشتر صبح روز پنج‌شنبه دوازدهم دی‌ماه حوالی کوخرد و بستک در غرب بندرعباس را لرزاند.

بر اساس گزارش‌ها، این زمین‌لرزه ساعت ۶ و ۴۳ دقیقه صبح رخ داده و دست‌کم یک کشته بر جای گذاشته است.

خبرگزاری دولتی ایران «ایرنا» به نقل از سرپرست مدیریت بحران استانداری هرمزگان نوشته است که زمین لرزه صبح پنج‌شنبه در محدوده کوخرد و هرنگ بستک احتمالن تلفات جانی و خسارت مالی داشته است.

وی گفته است که تا کنون کشته شدن یک نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر تایید شده و خسارات زیادی هم به ساختمان‌های منطقه وارد آمده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز ضمن تایید مرگ یک نفر از وخامت حال سه نفر دیگر از مصدومان زلزله خبر داده است.

حداقل سه پس‌لرزه که قوی‌ترین آنها ۴.۵ ریشتر قدرت داشت نیز دقایقی بعد از زلزله اول، این منطقه را لرزانده است.

گزارش‌ها حاکی از وارد آمدن خسارت ۱۰ تا ۷۰ درصدی به منازل مسکونی و ساختمان‌ها بر اثر زلزله است.

«فاطمه نوروزیان»، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، با بیان این که ۱۶ نفر از مجروحان به مراکز درمانی در بستک منتقل شده‌اند، به خبرگزاری «فارس» گفته است که ۱۰ نفر از این تعداد سرپایی درمان شده‌اند و حال سه نفر از بستری‌شدگان نیز وخیم گزارش شده است.

zaminlarze-bandar-abas

همین خبرگزاری گزارش داده است که محلات خوری و خوانین بستک که بافت قدیمی‌تری دارند، بیشترین خسارت را در زمین‌لرزه ۵.۵ ریشتری دیده‌اند، اثرات زمین‌لرزه به شکل وسیع‌تر و گسترده‌تر و به شکل فرو ریختن سقف و دیوار منازل دیده می‌شود.

در این گزارش هم‌چنین آمده است که اغلب مردم این شهر اکنون در خیابان‌ها به سر می‌برند و به دلیل احتمال وقوع پس‌لرزه و ناپایدار شدن بخشی از منازل مسکونی امکان برگشت به خانه‌های خود را ندارند.

خبرگزاری «تسنیم» هم به نقل از یک مقام سازمان هلال احمر نوشته است که مهمترین موضوع برای امدادگران، اسکان آسیب دیدگان است.

موسسه ژئو فیزیک گفته است که زمین لرزه روز پنج‌شنبه در عمق ٢٠ کیلومتری زمین رخ داده و کانون آن در ١١ کیلومتری بستک، ٢٢ کیلومتری جناح و ۵٠ کیلومتری بندر چارک استان هرمزگان واقع بوده است.

یکی از علل تلفات سنگین زمین‌لرزه در ایران این است که اکثر ساختمان‌ها و تاسیسات شهری برای مقاومت در برابر زمین لرزه طراحی و ساخته نشده و به خصوص وجود بناهای سنتی در بسیاری مناطق روستایی خطرات بیشتری را متوجه ساکنان آنها می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,