Saturday, 18 July 2015
22 February 2020
به منظور انجام حملات نظامی علیه منامه

«آموزش شبه‌نظامیان بحرینی توسط سپاه ایران»

2014 January 04

خبر / رادیو کوچه

«اسامه العوفی»٬ رییس دادستانی کل بحرین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به دادن آموزش نظامی به شبه‌نظامیان مخالف این کشور به منظور انجام حملات نظامی علیه منامه متهم کرد و از بازداشت پنج فرد مظنون در این زمینه خبر داد.

 خبرگزاری فرانسه روز جمعه سوم ژانویه به نقل از «اسامه العوفی»٬ رییس دادستانی کل بحرین گزارش داد، نیروهای اطلاعاتی آن کشور ماه گذشته گزارش کرده‌اند که «احمد محفوظ موسوی»٬ شهروند بحرین که در حال حاضر در ایران زندگی می‌کند٬ در تلاش بود تا عملیات تروریستی‌ای را از طریق بمب‌گذاری علیه نهادها و مکان‌های حیاتی برای تمامیت ارضی و امنیت آن پادشاهی٬ صورت دهد.

«اسامه العوفی» به «خبرگزاری بحرین» گفته است که پنج تن در این زمینه دستگیر شده و تایید کرده‌اند که عضور گروهی بودند که قصد انجام حملات تروریستی داشتند… این افراد تایید کرده‌اند که به ایران سفر کرده‌اند تا در اردوگاه‌های سپاه پاسداران مورد آموزش قرار بگیرند و در عین حال مقادیری پول نیز دریافت کرده‌اند.»

bahrain

رییس دادستانی کل بحرین در حالی سپاه پاسداران را متهم به حمایت از شبه‌نظامیان این کشور کرده است که بحرین سه روز پیش از این اعلام کرد، قایقی را که قصد قاچاق تسلیحات نظامی٬ از جمله ۵۰ نارنجک ساخت ایران به بحرین را داشت٬ ضبط کرده‌ است.

اواسط آبان‌ماه نیز دادگاهی در بحرین چهار تن از شهروندان شیعه این کشور را به اتهام عضویت در هسته‌ای مرتبط با سپاه پاسداران به حبس ابد محکوم کرد و همان زمان پانزده نفر دیگر هم، در ارتباط با این پرونده به ۱۵ سال زندان محکوم شدند.

از حدود دو سال و نیم پیش که اکثریت شیعه بحرین اعتراض‌هایی را برای برقراری نظام مشروطه آغاز کرده است٬ منامه بارها ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده است٬ اتهامی که از سوی ایران رد شده است.

در این مدت حکومت سنی‌ مذهب بحرین که مخالفانش در کشور را به مذهبی‌گری و ارتباط با کشورهای خارجی متهم می‌کند٬ به سرکوب اعتراض‌ها پرداخته و در این زمینه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نظیر عربستان سعودی٬ امارات و کویت نیز به کمک حکومت بحرین آمده‌اند.

جمهوری اسلامی در این میان ضمن اعتراض به سرکوب شیعیان در بحرین٬ حضور نظامیان عربستان سعودی در این کشور نیز به شدت مورد نکوهش قرار داده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,