Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
سینمای جهان

«راهنمای فیلم‌های روز جهان ـ هفته سوم»

2014 January 11

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در راهنمای فیلم این هفته، پنج فیلم روز را معرفی و ارزش‌گذاری کرده‌ام که هر یک از جهاتی قابل بحث بوده‌اند، آخرین فیلم وودی آلن، نخستین فیلم یک کارگردان سوئدی که به جنجال سکسی ـ سیاسی دهه هفتاد آن کشور می‌پردازد به همراه سه فیلم دیگر که توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند و می‌توانند پیشنهادهای خوبی برای تماشای فیلم در آخر هفته باشند.

[vimeo]http://vimeo.com/94865479[/vimeo]

یاسمن آبی(Blue Jasmine)☆☆☆

کارگردان: وودی آلن، فیلم‌نامه: وودی آلن، بازیگران: کیت بلانشت (جاسمین)، آلک بالدوین (هال)، سالی هاوکینز (جینجر)، کمدی، درام، ۹۸ دقیقه، آمریکا، ۲۰۱۳

خلاصه: جاسمین فرنچ، زن میلیونر نیویورکی که پلیس به دلیل کلاهبرداری شوهرش همه دارایی‌هایش را از دست داده است به سانفرانسیسکو می‌آید تا با خواهر ناتنی‌اش زندگی کند اما در آنجا نیز با مشکلات بسیاری روبرو می‌شود.

فیلم تازه وودی آلن مانند برخی فیلم‌های اخیرش در باره تعارض‌های درونی طبقه مرفه است، طبقه‌ای که به همان اندازه که ثروت اندوزی و زندگی تجمل آمیز برایش اهمیت دارد به همان اندازه هم از واقعیت‌های عینی زندگی سایر مردم دور می‌شود. ترکیب بین خیال‌پردازی، شیوه زندگی آمریکایی و تضاد طبقاتی موتیفی ست که دایم بین گذشته و حال در زندگی جاسمین تکرار می‌شود. برای جاسمین زندگی در گذشته بورژوازی‌اش معنا داشت و برای جینجر زندگی در زمان حال جریان دارد. از همین‌رو است که جاسمین که سال‌ها با دروغ زندگی کرده باز هم برای بازگشت به گذشته به دروغ متوسل می‌شود.

blue-jasmine

خودشیفتگی جاسمین، رفتار متظاهرانه‌اش و خود را در جایگاه برتر و قضاوت دیدن نمونه‌ای است از رفتار تیپیکال یک درصد از جامعه آمریکا که بخش اعظم  ثروت این کشور را در چنگال خود دارند.

این فیلم نامزد دو جایزه گلدن گلوب برای کیت بلانشت و سالی هاوکینز است و با استقبال خوب منتقدان روبرو شده است.

کلاهبرداری آمریکایی(American Hustle)½☆☆☆

کارگردان: دیوید اُ راسل، فیلم‌نامه: اریک سینگر، دیوید اُ راسل، بازیگران: کریستین بیل (ایروینگ روزنفلد)، ایمی آدامز (سیدنی پروسر)، برادلی کوپر (ریچی دیماسو) ، جنیفر لارنس (روزالین روزنفلد)، ۱۳۸ دقیقه، جنایی، درام، آمریکا، ۲۰۱۳

ایروینگ که به همراه دوست دخترش که تظاهر می‌کند بریتانیایی است از سرمایه‌گذاران کلاهبرداری می‌کنند توسط یک افسر اف‌بی‌آی وادار می‌شوند تا با مافیای مالی رو در رو شوند و برای جمع‌آوری مدارک به او کمک کنند.

بازگشت به اواخر دهه هفتاد با سه شخصیت اصلی کلاهبردار، وسوسه‌گر و عصبی که معامله صوری بین مافیای اقتصادی که از رانت‌های ویژه برخوردار است و اف‌بی‌آی را جوش می‌دهند با ضرباهنگ تندش آن قدر جذاب است که فیلم درست در زمانی که فصل جایزه‌های سینمایی سر رسیده به اکران درآید.

وسوسه و فریب اما فقط شامل طرف مقابل نمی‌شود بلکه هر سه شخصیت اصلی فیلم به اضافه همسر سرگشته ایروینگ هم دایم برای یک‌دیگر نقش بازی می‌کنند، نقشی که یا به سکس یا به پول ربط پیدا می‌کند. اینکه «برخی از این اتفاقات در واقعیت رخ داده است» چندان مهم نیست تا یک واترگیت ناگفته برملا شود بلکه نمایی که فیلم از دنیای تزویرآلود سرمایه‌داری بازنمایی می‌کند به اندازه کافی تکان دهنده است که تماشاگر را دست پر از سینما بیرون بفرستند.

کلاهبرداری آمریکایی با عنوان کنایه‌آمیزش بدون شک یکی از بهترین فیلم‌های آمریکایی سال ۲۰۱۳ است که بازی‌های خوب بازیگران‌اش به ویژه ایمی آدامز در نقش زن اغواگری که حداقل در رابطه‌اش با ایروینگ بارقه‌هایی از صداقت را نشان می‌دهد و فضاسازی درخشانش احتمالن جوایز بسیاری را نصیب خود می‌سازد.

American-Hustle

فیلم در حال حاضر نامزد هفت جایزه گلدن گلوب است و با وجود موفقیت فیلم قبلیش (کتاب بارقه امید)، بهترین فیلم او به عنوان یک فیلم‌ساز مستقل محسوب می‌شود.

وصف حال(Enough Said)☆☆☆

کارگردان: نیکول هالف سنتر، فیلم‌نامه: نیکول هالف سنتر، بازیگران : جولیا لوئیس دریفوس (اوا)، جیمز گاندولفینی (آلبرت)، کاترین کینر (ماری آن)، ۹۳ دقیقه، کمدی، درام، عاشقانه، آمریکا، ۲۰۱۳

خلاصه: اوا ماساژوری است که با آلبرت آشنا و به او علاقمند می‌شود، اما بطور اتفاقی با همسر سابق او نیز آشنا می‌شود و او آن قدر درباره همسر سابقش بدگویی می‌کند که روابطش با او خراب می‌شود.

چهارمین فیلم هالف سنتر، موفقیت بسیاری برای او به ارمغان آورده است که مسلمن بهترین بازی جولیا لوئیس دریفوس (سریال Veep) تاکنون است که برای همین فیلم نامزد جایزه گلدن گلوب هم هست.

به عنوان یک فیلم مستقل با بودجه‌ای هشت میلیون دلاری، با استقبال تماشاگران و منتقدان روبرو شده و برخی از منتقدان آمریکایی آن را به عنوان یکی از ده فیلم برتر سال ۲۰۱۳ این کشور انتخاب کرده‌اند. با وجود گره‌های مختلف فیلم و ریزه‌کاری‌های فراوان در ترسیم شخصیت‌های فیلم، قصه سر راستش سبب می‌شود تا تماشاگران متفاوتی را با خود همراه سازد.

enough-said

هالف سنتر دو زن متفاوت را در برابر آلبرت که مشخصات ظاهری جذابی ندارد قرار می‌دهد، یکی شاعر، خیال‌پرداز و کمال‌گرا است و دیگری ماساژور، واقع‌گرا و قانع اما هنگامی که سرانجام لحظه اوج و گره‌گاه اصلی داستان یعنی مواجهه هر سه نفر با یک‌دیگر سر می‌رسد، اوا خود را مستاصل و بی‌پناه حس می‌کند، سردرگمی که به تماشاگر هم سرایت می‌کند و ما حتی نمی‌توانیم مطمئن باشیم که پایان فیلم واقعن هپی‌اند است.

تنها بازمانده (Lone Surviver)☆☆

کارگردان: پیتر برگ، فیلم‌نامه: پیتر برگ، براساس کتاب مارکوس لوترل،بازیگران: مارک والبرگ (مارکوس لوترل)، تیلور کیتچ (مایکل مورفی)، امیل هیرچ (دنی دیتز)، ۱۲۱ دقیقه، حادثه ای، شرح حال، درام، آمریکا، ۲۰۱۳

خلاصه:  عملیات بال‌های سرخ برای کشتن یا به دام انداختن یک فرمانده طالبان با شکست مواجه می‌شود و تنها مارکوس لوترل با کمک روستاییان افغان نجات می‌یابد.

پس از موفقیت تجاری رزم ناو، پیتر برگ بار دیگر با یک فیلم جنگی دیگر به صحنه بازگشته است. کتاب پر فروش شرح عملیات شکست خورده ارتش آمریکا در سال ۲۰۰۵ اما دست‌مایه خوبی برای او بوده است.

هرچند که فیلم چیز زیادی جز کلیشه‌های رایج و البته صحنه‌های خوب پرداخت شده اکشن ندارد اما حداقل از نظر ساختار روایی بهتر از فیلم قبلی برگ است.

lone-surviver

ریچارد کورلیس منتقد تایم درباره فیلم نوشته است: فیلم سه فرض را پیش‌رو می گذارد، اول می‌خواهد ما با کماندوهای پرورش یافته با پیش انگاره‌های مردسالارانه همراهی کنیم که کشوری را برغم مخالفت اکثر ساکنانش اشغال کرده‌اند، سپس افسانه موفقیت عملیات نظامی آمریکا را تکرار می‌کند و سوم شهروندانی که آن‌قدر از اشغال کشورشان راضی هستند که به سرباز آمریکایی کمک می‌کنند. شما مختارید که هر یک از این سه گزینه را بپذیرید اما قبول همه آن‌ها با هم دشوار است.

دختر تلفنی (Call Girl)☆☆☆

کارگردان:میکل مارسیمن، فیلم‌نامه: ماریئتا فون هاس ولف فون بوم گارتن ، بازیگران: سوفیا کارمیر (ایریس)، سیمون جی برگر(جان)، ژوزفین آسپلوند (سونیا)، ۱۴۰ دقیقه، درام، دلهره آور، سوئد، ۲۰۱۲

خلاصه: ایریس دختر نوجوانی ست که از خانه فرار کرده و در یک مرکز مددکاری اجتماعی نگهداری می‌شود اما توسط باند فحشا برای دولت‌مردان و سرمایه‌داران مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، مامور پلیسی که این پرونده را تعقیب می‌کند نیز با تهدیدات بسیاری روبرو می‌شود.

نخستین فیلم میکل مارسیمن به پیچیده‌ترین و جنجالی‌ترین ماجرای سوئد در اواخر دهه هفتاد می‌پردازد. شیوه پرداخت دقیق و روشن کردن جزییات ماجرا در فیلم به شیوه تحقیق در روزنامه‌نگاری تحقیقی پهلو می‌زند، کاری دشوار که به نظر می‌آید مارسیمن به خوبی از عهده آن برآمده است.

call-girl-poster

فضای پرتنش اواخر دهه هفتاد در اوج جنگ سرد، انقلاب جنسی، جنبش زنان و دولت‌مردان راست‌گرای فاسد به خوبی در این فیلم نوار سوئدی خود را نمایان می‌سازد. علی‌رغم زمان طولانی فیلم، اما فیلم اصلن خسته کننده به نظر نمی‌آید و به ویژه در فضاهای داخلی درخشان به نظر می‌آید. فیلم مانند برخی فیلم‌هایی که خواسته‌اند به فضای دهه هفتاد نزدیک باشند، رنگ‌پردازی خاص خود را دارد که سبب می‌شود آن را واقعی‌تر بدانیم.

این فیلم که جایزه منتقدان بین‌المللی (فیپرشی) را در جشنواره تورنتو از آن خود کرده است، نوید ظهور کارگردان دیگری از سینمای زنده سوئد را می‌دهد که به خصوص در چند سال اخیر فیلم‌هایی درخشان عرضه کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , ,