Saturday, 18 July 2015
28 February 2020
توسط بدافزار کوانتم

«کامپیوترهای آفلاین هم از جاسوسی آمریکا در امان نیستند»

2014 January 16

خبر / رادیو کوچه

آژانس امنیت ملی آمریکا (‌ان‌اس‌‌ای) می‌تواند با نصب برنامه‌ای روی کامپیوترها، آن‌ها را طوری تنظیم کند که بدون اتصال به اینترنت هم در دسترس باشند.

بر اساس گزارشی که «نیویورک تایمز» سه‌شنبه شب چهاردهم ژانویه بر روی وب‌سایت خود منتشر کرد، آژانس امنیت ملی آمریکا بد‌افزاری به نام «کوانتوم» را بر روی حدود یک‌صدهزار کامپیوتر در سراسر جهان نصب کرده است.

بنا بر همین گزارش این عملیات با نام «کوانتوم» شناخته می‌شود. آژانس امنیت ملی آمریکا گفته است که هدفش از این عملیات دفاع است و نه تهاجم.

JP-NSA-maste

گزارش «نیویورک تایمز» بر اساس اسناد و گزارش‌هایی است که از عملیات «کوانتوم» به دست آورده و هم‌چنین با استفاده از نظر کارشناسی متخصصان علوم رایانه‌ای و نظر برخی از مقامات دولتی نوشته شده است.

آژانس امنیت ملی آمریکا با استفاده از این بدافزار می‌تواند اطلاعات موجود در شبکه‌ای از کامپیوترهای به هم مرتبط را از طریق کامپیوتری که به فاصله هشت مایلی از شبکه مورد تهاجم قرار دارد به دست آورد و سپس این اطلاعات را به مرکز آژانس امنیت ملی آمریکا مخابره کند. در این فن‌آوری از امواج رادیویی استفاده می‌شود.

بر اساس این گزارش، «کوانتوم» از جمله بر روی شماری از کامپیوترهای ارتش‌های چین و روسیه و همین‌طور کامپیوترهای پلیس مکزیک و شبکه‌‌های توزیع مواد مخدر در این کشور و حتی برخی از مؤسسه‌های تجاری در محدوده اتحادیه اروپا نصب شده است.

کشورهایی مانند هند، پاکستان و عربستان سعودی نیز مورد توجه این بد‌افزار ‎هستند. پیش‌تر با کمک چنین بد‌افزاری یک بخش اداری از ارتش چین هدف حمله قرار گرفته بود که به ظن آمریکا در حملات سایبری علیه کشورهای غربی نقش دارد. مقامات چین هم‌واره دست داشتن در چنین حملات سایبری را رد کرده‌اند.

webNSA

یکی از کارکنان آژانس امنیت ملی آمریکا به «نیویورک تایمز» گفته است از این بدافزار صرفن برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز سرویس‌های اطلاعاتی در خارج از خاک آمریکا استفاده شده است.

علاوه بر این آژانس امنیت ملی آمریکا با به‌کارگیری این بدافزار می‌تواند از طریق یک کامپیوتر سیار اطلاعات غلطی را هم به کامپیوتر مورد تهاجم انتقال دهد.

هجدهم دسامبر ۲۰۱۳ «باراک اوباما»، رییس جمهور آمریکا به هیاتی متشکل از چهار کار‌شناس ماموریت داده بود که چگونگی فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا را بررسی کنند.

به گزارش «واشنگتن‌پست» این هیات ۴۰ پیشنهاد خود را با رییس جمهور آمریکا در میان گذاشت. اکنون بر اساس پیشنهادهای این هیات کار‌شناسی قرار است فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا محدود شود.

طرح «باراک اوباما» مبنی بر محدود کردن فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا فقط معطوف به شهروندان آمریکایی و در نظر گرفتن حقوق شهروندی آنان است و به فعالیت‌های دیگر آژانس امنیت ملی آمریکا در سطح جهان نظر ندارد.

مطالب مرتبط

درخواست هم‌کاری آمریکا از ژاپن برای جاسوسی از چین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,