Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
به خاطر استفاده بدون مجوز از تصاویر تندیس پیامبر خدا عیسی مسیح

«شکایت کلیسای کاتولیک برزیل ازسازندگان ۲۰۱۲»

2010 February 26

قلمرو اسقف اعظم در شهر ریودوژانیرو از سازندگان تریلر افسانه‌علمی «2012» به خاطر استفاده بدون مجوز از تصاویر تندیس مشهور عیسی مسیح در این شهر شکایت کرد.

به گزارش خبرآنلاین، «کلودین داترا» یکی از وکلای این کلیسا روز چهارشنبه تایید کرد قلمرو اسقف اعظم در ریودوژانیرو خواستار دریافت غرامت از استودیو کلمبیا پیکچرز شده است.

«2012» به کارگردانی رولند امریش سال 2009 نمایش داده شد و درباره فاجعه‌ای جهانی است که زمین و بشریت را تا مرحله نابودی پیش می‌برد. در یکی از صحنه‌های فیلم این تندیس که معروف به مسیح رهایی‌بخش است، فرو می‌ریزد.

تندیس مسیح رهایی‌بخش که که امروزه از آن به عنوان یکی از عجایب هفتگانه دنیای جدید یاد می‌شود، با حدود 40 متر ارتفاع روی کوه کورکووادو قرار دارد و بر شهر ریودوژانیرو سایه انداخته است.

این مجسمه سال 1931 پس از پنج سال پرده‌برداری شد و به تدریج به نشان معروف این شهر تبدیل شد. مجسمه مسیح رهایی‌بخش را پل لاندوسکی، هنرمند فرانسوی لهستانی‌تبار به سفارش قلمرو اسقف اعظم در ریو ساخت.

برابر با قوانین برزیل، حق کپی‌رایت هر اثر تا زمان مرگ خالق آن اثر در اختیار اوست و پس از آن به مدت 70 سال به وارثین یا جانشینان او واگذار می‌شود.

لاندوسکی سال 1961 درگذشت و به این ترتیب قلمرو اسقف اعظم در ریو تا سال 2032 حق کپی‌رایت مجسمه مسیح رهایی‌بخش را در اختیار دارد.

به گفته داترا، مقامات کلیسای کاتولیک در 99 درصد موارد اجازه استفاده از تصاویر این مجسمه را می‌دهند، اما با درخواست کلمبیا پیکچرز برای نابودی آن در فیلم «2010» بر اثر یک موج بلند مخالفت کردند.

او گفت: «قلمرو اسقف اعظم در زمان پیش‌تولید «2012»، اجازه استفاده از این نماد مذهبی در فیلم را نداد، اما کلمبیا پیکچرز حق کپی‌رایت را نقض کرد.»

داترا افزود: «بسیاری از مسیحی‌ها از دیدن تصاویر نابود شدن تندیس مسیح رهایی‌بخش در فیلم آزرده شدند. ما از کلمبیا پیکچرز می‌خواهیم علنن اعلام کند از این کار منظوری نداشته است.»

مذاکره‌ها در مورد این قضیه از دسامبر پیش و یک ماه پس از اکران «2012» آغاز شد. هنوز مشخص نیست قلمرو اسقف اعظم در ریو خواستار چه میزان غرامت است.

مجسمه مسیح رهایی‌بخش هر سال حدود 8/1 میلیون بازدیدکننده دارد و یکی از پرطرفداران بناهای توریستی برزیل است. دست چپ این مجسمه به سمت شمال شهر ریودوژانیرو و دست راست آن به سمت جنوب شهر اشاره می‌کند.

بلاک‌باستر «2012» با بازی جان کیوساک، وودی هارلسن و تندی نیوتن در سطح جهانی حدود 770 میلیون دلار فروش داشت. این فیلم پنجمین فیلم پرفروش بازار جهانی در سال 2009 بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,