Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
با تصویب قانونی جدید

«گذاشتن عمامه و بلند کردن ریش در ارتش آمریکا آزاد شد»

2014 January 23

خبر / رادیو کوچه

ارتش آمریکا قانونی جدید را به تصویب رسانده است که بر اساس آن، از این پس سربازان مسلمان، یهودی، سیک، ویکاها و سایر مذاهب و آیین‌ها می‌توانند با رعایت باورهای دینی خود یونیفورم نظامی بر تن کنند.

 براساس این تصمیم جدید، که از روز چهارشنبه بیست و دوم ژانویه قابلیت اجرا پیدا کرده است، آن دسته از سربازان ارتش آمریکا که باورهای مذهبی‌شان ممکن است با نحوه پوشیدن البسه نظامی فعلی مغایرت داشته باشد، می‌‌توانند با درخواست از مقامات ارتش، از اجرای این قوانین معاف شوند.

به عنوان مثال، سیک‌ها یا پیروان شاخه‌های هندویسم که بر سر کردن عمامه و دستار و نتراشیدن مو و ریش برایشان از واجبات دینی محسوب می‌شود، خواهند توانست از بر سر کردن کلاه نظامی متحد‌الشکل یا تراشیدن ریش خود معاف شوند.

army.mil

بنابر این قانون تازه ارتش ایالات متحده، سربازان مسلمان هم می‌توانند از تراشیدن ریش معاف شوند و به همین ترتیب یهودیان اجازه خواهند یافت تا کیپا (کلاه‌های ویژه یهودیان) خود را به همراه یونیفورم نظامی بر سر کنند.

به گزارش شبکه خبری «بی‌بی‌سی» در سال‌های اخیر، اخبار مشابهی از تلاش سیک‌ها برای رعایت ظواهر مذهبی خود در ارتش آمریکا و پلیس کانادا منتشر شده بود که در مواردی هم با پیروزی آنها همراه بوده است.

بر اساس این قانون جدید، سربازان باید شخصن درخواست خود را مطرح کنند و مافوق‌های آن‌ها در صورتی که پوشش و پیرایش آن‌ها را با وظایف نطامی‌شان مغایر تشخیص ندهند، به آنها اجازه خواهند داد یونیفورم نظامی را با باورهای مذهبی‌شان سازگار کنند.

با این حال، چنان‌چه درخواست سربازان در تضاد با امنیت جانی یا مغایر با اصول استفاده از ابزار و ادوات جنگی تشخیص داده شود، می‌تواند از سوی مافوق‌شان رد شود.

در ارتش آمریکا علاوه بر پیروان مذاهب گوناگون، ۳۸۰۰ مسلمان خدمت می‌کنند اما معلوم نیست آیا تمامی این افراد برای استفاده از این قانون جدید درخواست خواهند کرد یا خیر.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,