Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
در گفت‌وگو با تلویزیون بلومبرگ

«رییس توتال فرانسه مقامات جمهوری اسلامی را قواد نامید»

2014 January 26

 فرامرز دادرس

منبع: فرهنگ ایران

«کریستوف دی مارگری»، رییس شرکت توتال فرانسه در گفت‌وگو با تلویزیون آمریکایی بلومبرگ، مقامات جمهوری اسلامی را قواد! نامید. در رابطه با این مسئله، روز بعد، جمهوری اسلامی یک جهانگرد فرانسوی را که از نزدیکی‌های یک پادگان نظامی در تهران می‌گذشت به عنوان جاسوس دستگیر کرد. این شیرین‌کاری مدیر عامل شرکت توتال، فرانسه را به دردسر انداخت. او پیشنهاد‌های چرب و نرم! مقامات مسلمان یک کشور اسلامی را، بیش از پیش «سکسی» نامید و به این ترتیب آنان را در زمره صنف قواد «جاکش»، جای داد. در زبان فرانسه به قواد، (proxénète) گفته می‌شود.

روز آدینه بیست و چهارم ژانویه ۲۰۱۴، در حاشیه کنفرانس «مجمع اقتصاد جهانی» در داووس، سوئیس، به دنبال مذاکرات روز گذشته شرکت‌های نفتی اروپایی و مقامات ایرانی در داووس بر سر توسعه میادین نفتی و گازی این کشور پس از رفع تحریم‌ها، «کریستوف دی مارگری»، مدیر کل شرکت توتال فرانسه، در گفت‌وگویی با تلویزیون آمریکایی بلومبرگ، اظهار داشت: «قراردادهای پیشنهادی ایران بیش از پیش» سکسی «هستند. آن‌ها نهایتن منتظر رفع تحریم‌ها هستند تا این قرارداد‌ها عملی شوند».

Christophe_Margerie

در چند سال گذشته این دومین بار است که یک فرانسوی به عنوان جاسوسی در ایران گرفتار می‌شود. بار نخست در سال ۱۳۸۸، خورشیدی، «کلوتید رایس»، یک دختر دانش‌جوی جوان فرانسوی که چند عکس از تظاهرات جنبش سبز برداشته بود دست‌گیر و زندانی شد، وی سپس با «علی وکیلی راد»، یکی از قاتلین دکتر «شاپور بختیار»، که در فرانسه زندانی بود معاوضه و آزاد گردید.

اکنون باید در انتظار نشست که چه بر سر جهانگرد فرانسوی دستگیر شده در تهران خواهد آمد؟ آیا قرار است که این متهم به جاسوسی! نیز در ازای معامله‌ای آزاد شود، و یا مسئله با پوزش خواهی و گوشمالی مدیر عامل شرکت نفتی توتال حل خواهد شد. این در حالی است که هنوز پرونده «مهدی هاشمی» پسر شیخ «اکبر هاشمی رفسنجانی»، متهم به دریافت رشوه از شرکت‌های نفتی نروژ و فرانسه در دادگستری‌های فرانسه، آمریکا و سوئیس، در حال بررسی می‌باشد. نام «شاه پری زنگنه» (قاشوقی) همسر «عدنان قاشوقی»، دلال اسلحه و نفت، در کنار نام «مهدی هاشمی» در این پرونده به چشم می‌خورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,