Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
روش تازه دولت انگلیس

«دیپلمات‌های دلال بازوی پنهان سیاست خارجی بریتانیا»

2014 January 29

فرامرز دادرس/ مقاله وارده / رادیو کوچه

با توجه به دگرگونی‌هایی که در همه زمینه‌ها، در جهان امروز پیش آمده است، دولت بریتانیا دیگر نمی‌تواند با بهره‌گیری از روش‌های استعماری و استثماری کهنه خود، سیاست‌های خارجی خود را پیش برد. از این‌رو، دولت بریتانیا روش تازه‌ای را پیش گرفته است، روشی که از یک سو، هم پول‌ساز! باشد، و از سوی دیگر، بتواند راه فرار از مسوولیت‌های حقوقی و اخلاقی دولت فخیمه! بریتانیا را در برابر افکار عمومی جهانیان و دادگاه‌های بین‌المللی فراهم کند.

در چند سال گذشته برخی از سیاست‌مداران پیشین انگلیسی، وزراء، سفراء و دیپلمات‌های بازنشسته این کشور، دفترهای مشاوره خصوصی باز کرده‌اند و در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی، به مشتریان خود که بیش‌تر آنان در خاورمیانه دارای منافعی می‌باشند، مشاوره می‌فروشند. برخی دیگر از مسوولین پیشین سیاست خارجی بریتانیا ترجیح داده‌اند به جای باز کردن دفتر شخصی، به استخدام شرکت‌های مشاوره همکاران خود در آیند.

 ian-lang-large

در سال ۱۹۷۵، میلادی به دستور نخست وزیر وقت بریتانیا، یک دفتر به نام؛ کمیته مشورتی قرار ملاقات‌های تجاری، (Advisory Committee on Business Appointments) در لندن باز شد تا از تداخل عملیات میان این دفتر‌های مشاوره جلوگیری نماید. ریاست این کمیته به عهده، لرد، یان بروس لانگ، (Lord Lang of Monkton) می‌باشد. سر کولین باد، لرد ناوین، هولاکیا، لرد گاس مک دونالد، سر هاوگ استونسن، لرد مایکل واکر، مارک ادیسون و ماری جو ژاکوبی دیگر اعضای این کمیته مشورتی می‌باشند.

بنا بر آماری که این کمیته منتشر کرده است؛ از ماه آوریل ۲۰۱۲، تا ماه مارس ۲۰۱۳، قرار‌های دفتر‌های زیر نظر این کمیته نسبت به سال پیش صد در صد افزایش داشته است. این در حالی است که گفته می‌شود؛ برخی از دفتر‌های مشاوره هنوز عضو این کمیته نمی‌باشند.

نایجل شنوالد، مشاور سیاست خارجی تونی بلر نخست وزیر پیشین بریتانیا، که مدتی سفیر این کشور در آمریکا بود، به استخدام دفتر مشاوره آمریکایی؛ برونسویک، در آمده است.

تام فیلیپس، سفیر پیشین انگلیس در افغانستان، اسراییل و عربستان سعودی، با دفتر مشاوره؛ آفریقا ما‌تر، مربوط به لیندا چاکر، وزیر پیشین توسعه بریتانیا هم‌کاری می‌کند.

britanya

روبرت برینکلی، سفیر پیشین بریتانیا، در اوکراین و سپس پاکستان، دفتر مشاوره شخصی خود را به نام روبرت برینکلی کمپانی، باز کرده و به شرکت بزرگ؛ تعاونی خوراکی بریتانیا (Associated British Foods) مشاوره می‌دهد.

آلن شارلتون، سفیر پیشین بریتانیا در برزیل، در ماه ژوئیه ۲۰۱۳، دفتر مشاوره خصوصی خود در زمینه روابط بین المللی را افتتاح کرد.

دومینیک آسکیچ، سفیر پیشین بریتانیا در لیبی، دفتر مشاوره خود را در زمینه امور تجاری در ژانویه ۲۰۱۳، افتتاح کرد، و بی‌درنگ شرکت بزرگ، گراویس کاپیتال و شرکا، که در زمینه‌های گوناگون درخاورمیانه پروژه‌هایی را در دست دارد، در فهرست مشتریان خود قرار داد. شرکت وکالت دانتون، نیز از جمله مشتریان آسکیچ می‌باشد.

جک استراو، وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا، که هم اکنون نماینده پارلمان می‌باشد، علاقه بسیاری به ایران پیدا کرده است. جک استراو، گفته است که مایل نیست در دور آینده خود را کاندیدای نمایندگی پارلمان نماید.

straw-rohani

به نظر می‌رسد که جک استراو، در آینده نزدیک دفتر مشاوره خود را برپا کند و با توجه به دوستان مهمی که در ایران دارد، می‌تواند نقش بسیار فعالی را در زمینه دلالی سیاسی و اقتصادی در رابطه با جمهوری اسلامی و غرب بازی کند.

پیشرفت‌های علمی در زمینه فن‌آوری نوین، کسب اطلاعات پنهانی از سوی کشورهای مجهز به این فن‌آوری‌ها را ساده‌تر می‌کند. این دفتر‌های مشاوره برای پیش‌برد اهداف خود، نیاز مبرمی به اطلاعات واقعی و پشت پرده دارند.

در چند ماه گذشته افشاگری‌های ادوارد اسنودن، کارمند پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، نشان داد که شنود‌های تلفنی از سوی دولت‌های آمریکا و بریتانیا سازمان داده شده است، انگلیس شریک اصلی آمریکا در این عملیات پنهانی اطلاعاتی می‌باشد و نقش مهم و کلیدی را به عهده دارد.

دولت بریتانیا می‌تواند اطلاعاتی را که از راه جاسوسی به دست می‌آورد در اختیار این دفتر‌های مشاوره بگذارد تا در پیش‌برد اهداف این دفتر‌ها موثر باشد.

http://acoba.independent.gov.uk/

http://acoba.independent.gov.uk/media/29744/acoba%2012-13%20annual%20report.pdf

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,